ח”כ שלמה קרעי, הליכוד פרסם דרגה לכבוד שבת הגדול.
שבת הגדול יוצא י’ בניסן השנה, בדיוק כמו בשנה של יציאת מצרים ונקראת כך על שם הנס הגדול שנעשה בה, שלקחו את אלוהי המצרים לקרבן ולא אונה להם כל רע (טור או”ח סי’ תל). 40 שנה מאוחר יותר בי’ בניסן עברו בני ישראל את הירדן ונכנסו לארץ המובטחת.

אנחנו נמצאים בתקופת דמדומים כשהעולם כולו ספון בתוך עצמו. דווקא תקופה זו של התכנסות, מכילה בתוכה הזדמנות לאיחוד לבבות וערבות הדדית.

הערבות ההדדית, יחד עם המנהיגות האחראית בישראל, שמה אותנו במקום הראשון בהתמודדות עם המשבר. מענק החג לילדים שיאיר באור יקרות את שולחן החג, ואליו שותפים כל בית ישראל במישרין ובעקיפין, יוסיף תשעה קבין של זכויות ויטה את העולם כולו לחסד ולרחמים.

“הָבִיאוּ אֶת כָּל הַמַּעֲשֵׂר אֶל בֵּית הָאוֹצָר, וִיהִי טֶרֶף בְּבֵיתִי: וּבְחָנוּנִי נָא בָּזֹאת, אָמַר ה’ צְבָאוֹת, אִם לֹא אֶפְתַּח לָכֶם אֵת אֲרֻבּוֹת הַשָּׁמַיִם, וַהֲרִיקֹתִי לָכֶם בְּרָכָה עַד בְּלִי דָי”. ומסיים הנביא: “וְזָרְחָה לָכֶם יִרְאֵי שְׁמִי שֶׁמֶשׁ צְדָקָה וּמַרְפֵּא בִּכְנָפֶיהָ” (מלאכי ג’ – הפטרת שבת הגדול).

מדינת ישראל פתחה את אוצרה והעניקה יותר ממעשר מתקציבה לזקוקים לסיוע. שמעתי פעם פתגם יפה: “עשר תעשר – תפתח מזלך”. יש נופך מיוחד לפתגם. אם תקחו בגימטריה מעשר מכל אות במילה “תעשר”, תקבלו את המילה “מזלך”: עשירית מהאות ת’ היא האות מ’, עשירית מהאות ע’ היא האות ז’, וכן על זו הדרך.

כל שנותר לנו הוא לשמור על הנחיות גורמי הבריאות, להתמיד בערבות ההדדית ולשאת תפילה של”שבת הגדול” תהיה משמעות מיוחדת גם השנה.

אלדר ממן

אלדר ממן


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.