ח"כ שטרן. צילום: פלאש 90
ח"כ שטרן. צילום: פלאש 90

הוועדה המיוחדת הדנה ב"חוק הלאום" מתכנסת בשעה זו כדי לדון בסעיף העוסק בהתיישבות קהילתית. בעבר קבע צוות הייעוץ המשפטי של הכנסת כי סעיף זה פוגע בעקרון השוויון. "אנו סבורים כי הנוסח המוצע, המתיר למדינה לאפשר לבני דת אחת או בני לאום אחד לקיים התיישבות קהילתית נפרדת בלא להגביל זאת ליישובים קטנים בעלי אפיון ייחודי קהילתי תרבותי, מעורר קשיים משמעותיים ביחס לעקרונות היסוד של השיטה, ובראשם החובה של המדינה לנהוג בשוויון כלפי אזרחיה ולא להפלות על רקע דת ולאום". נכתב בתגובת היועצים.

ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד) אמר במהלך הדיון: "אנחנו בעצם אומרים למי שיבוא להירשם ליישוב לך תביא לי פתק מהרבנות והרבנות תגיד לך תביא תעודת אירוסין של הסבתא שלך, אין לנו מספיק מזה? המדינה לא משלמת על זה מחיר כבד מאוד?". "כל יום נולדים פה 15 תינוקות שלא רשומים כיהודים, הם לא נוצרים, לא מוסלמים, לא דרוזים – הם ילדים משלנו".

ח"כ יוסף ג'בארין. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
ח"כ יוסף ג'בארין. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

"למה אנחנו צריכים את זה בחוק הלאום? אני אומר לך ובזה המשפט האחרון מה אני חושש שהמדיניות הנוכחי בנושא של דת ומדינה מרחיקה אנשים מדת עכשיו יבוא חוק שגם ירחיק אנשים מהלאומיות, גם אני, לאומיות שאין בה שיוויון – לא רוצה להיות חלק ממנה".

ח"כ נחמן שי (המחנה הציוני) אמר בדיון: "החקיקה האחרונה, כולל חוק הלאום, מדרדרים אותנו מיום ליום. ההיסטוריה והמציאות גזרו עלינו חיים משותפים. בקרבנו מיעוט ערבי גדול ובשם הדמוקרטיה והמוסר שלנו, כיהודים וכבני אדם, אנחנו מחויבים להתיחס אליו באופן שוויוני".

עוד אמר ח"כ שי: "הניסיון להכשיר באופן עקיף הקמת יישובים קהילתיים ליהודים בלבד תוך אפלייה בוטה של מי שאינו יהודי, נפסל על ידי בג״צ. הדיון הנוכחי מחזיר אותנו לאחור. לחוק לא יהיה כל תוקף חוקתי".

ח"כ יוסף ג'בארין (הרשימה המשותפת) אמר: "בשנות החמישים הפקיעו ערבים בבעלות הערבים בגליל והקימו את נצרת עלית כיום בנצרת עילית כמעט 20 25 מהתושבים הם עריבים, לשמחתי הם עכשיו שותפים בקואליציה. כנראה שהמציאות הזאת שיהודים וערבים יכולים לחות ככה למרות כל העבר המתוח והקשה".

"הרעיון הוא לבנות רק ליהודים". הוסיף ג'בארין.

ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני): "אני חושבת שאנחנו לא צריכים להכניס את הסעיף הזה בכלל פה, הוא קובע את שימור המורשת ברמת הפרט", אמרה לבני. "יש משמעות לקרקע", הוסיפה, "ומחר דרישות לאוטונומיות לא תרבותיות אלא אחרות – זה פתח מסוכן למה שעלול לקרות. זה דבר שפשוט לא נכון לעשות אותו".

 

 

 

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20