אתמול (ג') פרצה מהומה במליאת הכנסת לאחר התבטאויות קשות של חבר הכנסת עיסאוי פריג' ממרצ במהלך דיון בנושא יום השואה הבינלאומי.

"אני רוצה לחזור ל-30.1.1933, היום שבו הושבע אדולף היטלר לקנצלר גרמניה. למרבה הצער יש יותר מידי נקודות דמיון בין 1933 בגרמניה לבין 2017 בהרבה מקומות בעולם, ולא רחוק מאיתנו גם בסוריה השכנה. 'גרמניה מעל הכל' הייתה סיסמתם של הנאצים. עם אחד, מדינה אחת ופיהרר אחד, נהגו הנאצים לקרוא. היום הסיסמאות חוזרות אצל טראמפ בארה"ב ואצלנו אצל מירי רגב" כך אמר ח"כ פריג', לפי הפרסום ב"nrg".

השווה בין גרמניה הנאצית לטראמפ ורגב. עיסאוי פריג'. צילום: מרים אלסטר/פלאש90
השווה בין גרמניה הנאצית לטראמפ ורגב. עיסאוי פריג'. צילום: מרים אלסטר/פלאש90

בשלב זה החלה מהומה במליאה כאשר חברי כנסת רבים הגיבו בזעם בעוד ניצולי שואה שהיו במקום עזבו בהפגנתיות את המליאה. ח"כ עודד פורר מישראל ביתנו אמר לאחר המקרה: "החוצפה ועזות המצח שיש לח"כ פריג' לעמוד בכנסת ישראל מול ניצולי שואה ולהשוות את מדינת ישראל לזוועות המשטר הנאצי אינה נסלחת. כנראה שפריג' צריך לפתוח ספר היסטוריה כדי להבין מה קרה לעם היהודי באירופה". את הדברים אמר פורר לאחר שהוצא מהמליאה לאחר שנקרא לסדר שלוש פעמים. גם ח"כ אורן חזן מהליכוד הוצא מאותה סיבה.

גם לאחר המהומה פריג' עמד מאחורי דבריו כשאמר: "אם דבריי פגעו ברגשותיו של מישהו כאן אני מצטער, אבל אני לא חושב שחציתי קווים אדומים. אני שוב חוזר ואומר, חייבים להפנים את לקחי השואה. אם לא הייתה גזענות לא הייתה שואה, אז בואו נלמד מהדברים האלה".

סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי מהליכוד הגיבה על דבריו הקשים של פריג': "הסערה שהתרחשה כאן מתארת את הזעם על כך שלצד התופעה הקשה של הכחשת שואה יש תופעה קשה לא פחות של זילות ושימוש במונחים מעולם השואה".

גם יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין התבטא בנושא: "השואה הייתה מאורע מפלצתי ובלתי נתפס בהיקפו, באכזריותו ובשיטתיות שבו, ודווקא משום כך חשובה לאין ערוך העמידה של כולנו מול המראה שהיא מציבה בפנינו, עם כל הקושי והמבוכה. העולם נגלה לנו לא אחת כתצוגת אופל של אכזריות, של שנאת עמים ושנאת אדם. גילויי השטנה ושפיכות הדמים הסובבים אותנו, בניס ובברלין, באיסטנבול ובירושלים, בדמשק ובחאלב – מטילים על האנושות צל כבד".

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם