דף הבית > אקטואליה וחדשות > ח"כ עודה: "לא יכול לצאת נגד פגיעה בחיילים בשטחים"

ח"כ עודה: "לא יכול לצאת נגד פגיעה בחיילים בשטחים"

יו"ר הרשימה המשותפת הכריז כי הוא "תומך במאבק העם הפלסטיני נגד הכיבוש", סירב להגיד שפגיעה בחיילי צה"ל היא לא לגיטימית והשווה את הניה לרה"מ: "אפילו עם ביבי נתניהו, שאי אפשר לסבול אותו, אני מדבר"

"אני לא יכול להגיד שאני יוצא נגד פגיעה בחייל", הודה יו"ר הרשימה המשותפת ח"כ איימן עודה בראיון לתוכנית קלמן-ליברמן ברשת ב'. עודה סירב לגנות פיגועים נגד חיילי צה"ל בשטחי יהודה ושומרון ואמר בראיון כי "חיילים שנמצאים שם (ביהודה ושומרון – א"ר), אני לא יכול להגיד שאני יוצא נגד פגיעה בחייל, חייל לא צריך להיות שם וזה הדבר העיקרי. האנשים שנמצאים בשטחים הכבושים הם כובשים ולעם הפלסטיני יש זכות להיאבק נגד הכיבוש". עודה המשיך והכריז: "אני תומך במאבק העם הפלסטיני נגד הכיבוש. אני לא קורא לו איך להתנגד לכיבוש, הקו האדום הוא פגיעה באזרחים". באשר לפגיעה באזרחי צה"ל הבהיר חבר הכנסת: "אני לא אבחר במה לגיטימי ומה לא, העם הפלסטיני יבחר". לדבריו, "הטעות האיומה והדבר שלא צריך להיות זה שחיילים נמצאים בשטחים הכבושים. אני קורא לא לפגוע באזרחים. נקודה. חיילי צה"ל לא צריכים להיות שם, זו בעיה של ממשלת ישראל ששלחה אותם לשם".


הראיון עם עודה נערך על רקע שיחתו עם מנהיג חמאס אסמאעיל הניה, בה בירך את האחרון על הסכם הפיוס עם הרשות הפלסטינית. לדבריו, הוא "לא מסכים עם הניה על הרבה אבל דיברנו כי אני בעד הפיוס, צריך להתאחד נגד הכיבוש ולהקמת מדינה פלסטינית לצד ישראל. לעם תחת כיבוש יש זכות להיאבק. הקו האדום הוא פגיעה באזרחים. זו הפעם הראשונה שדיברתי עם הניה, גם מבחינה פוליטית וגם מבחינה חברתית יש פער תהומית בין תפיסות העולם שלנו, אבל לקראת הסכם הפיוס ראיתי שזה כ"כ חשוב. מי שבעד פתרון שתי המדינות חייב להיות בעד הפיוס הפלסטיני כי אי אפשר שתי מדינות בלי עזה. לכן, אנשים שוחרי שלום צריכים לראות בהסכם הזה צעד מקדם לקראת השלום". בניסיונו להסביר מדוע הסכים לשוחח עם מנהיג ארגון טרור, השווה עודה את ראש הממשלה נתניהו להניה: "אני מדבר עם כל העולם, אפילו עם ביבי נתניהו, שאי אפשר לסבול, אותו אני מדבר".

לגיטמי? הפיגוע בהר הבית בו נרחצו חיילי מג"ב. צילום ערבי

יו"ר הרשימה המשותפת התייחס גם לדבריו של אבי גבאי לפיהם לא יסכים לשבת בממשלה עתידית עם סיעתו, ואמר כי הוא "מציע לאבי גבאי להיות אמיץ ולהגיד 'אני ממשיך את דרכו של רבין' ואני אשמח מאוד להגיד שאני אמשיך את דרכו של תופיק זיאד שהיה ראש 'הגוש החוסם' בתקופת ממשלת רבין. אבל כנראה שבינתיים אין את האומץ הזה לאבי גבאי". יו"ר הרשימה המשותפת הוסיף כי גבאי "חושב שאנחנו נקרא לכך שהוא יהיה ראש הממשלה הבא וגם זה לא בטוח, אנחנו רוצים לראות את הפרוגרמה שלו, האם הוא בעד שלום, בעד שוויון, בעד דמוקרטיה, האם הוא יתנגד לחלוטין לתפיסה של הממשלה הנוכחית גם במרחב הדמוקרטי, גם במתקפה נגד רשויות האכיפה, נגד בית המשפט, נגד העמותות, האם הוא יפסיק את ההסתה נגד האוכלוסייה הערבית כמו ראש הממשלה נתניהו או שהוא ימשיך בדרכו, רק אחרי זה נדע אם נמליץ עליו או לא נמליץ". עודה אף הביע חרטה על סירובה של הרשימה המשותפת לחתום על הסכם עודפים עם מפלגת מרצ ערב הבחירות האחרונות.

"לא קורא לעם הפלסטיני איך להתנגד לכיבוש". עודה. צילום: פלאש 90
"לא קורא לעם הפלסטיני איך להתנגד לכיבוש". ח"כ עודה. צילום: פלאש 90

 

"מוציאים את הרשימה המשותפת אל מחוץ לחוק"

חבר הכנסת עודד פורר (ישראל ביתנו) הגיב לדבריו של יו"ר הרשימה המשותפת ומסר כי "עודה וחבריו מוסיפים וחוצים עוד קוים אדומים". לדבריו, "תיקון חוק יסוד הכנסת שהעברתי בשנה האחרונה ימנע מעודה ומחברתו זועבי מלהתמודד לכנסת הבאה". ח"כ פורר תהה "האם גם כעת אחרי שזועבי הסבירה בגלוי שצריך לחסל את מדינת ישראל היהודית והדמוקרטית, אחרי שעודה מסרב לצאת נגד פגיעה בחיילי צה"ל ואחרי שחברי הרשימה המשותפת משתתפים בדקת דומיה לזכר מחבלים בג"צ שוב ייאפשר להם להתמודד בניגוד לקביעת ועדת הבחירות המרכזית?" וטען כי "הגיע הזמן שהדמוקרטיה הישראלית תעביר מסר ברור – לא ניתן למי שרוצה לחסל את מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית לעשות זאת כגיס חמישי ובמימון משלם המיסים הישראלי. מוציאים את הרשימה המשותפת אל מחוץ לחוק".

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20

אולי יעניין אותך גם

דיוויד מאיירס מונה לנשיא הקרן לישראל חדשה

מאיירס, יהודי-אמריקאי, מונה לנשיא ארגון השמאל הקיצוני 'הקרן לישראל חדשה'. לאורך השנים התבטא באופן נחרץ בעד מדינה פלסטינית ונגד ההתיישבות ביהודה ושומרון