חברת הכנסת מהרשימה המשותפת עאידה תומא-סלימאן תקפה את הטקס הממלכתי לציון . (הטקס יועבר בשידור חי בערוץ 20 ביום רביעי, ב-19:30).

ח"כ עאידה תומא סלימאן. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
ח"כ . צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"ממשלת הימין בראשות נתניהו עוברת כל גבול ומגלה עוד טפח ממערומיה כאשר היא חוגגת את הכיבוש שלה לשטחים הפלסטינים והסורים. זו ממשלה אשר אונסת מדינה שלמה לחגוג המשך נישול ודיכוי ומעודדת עבירה בוטה על החוק הבינלאומי", טענה סלימאן. לדבריה, "החלטת הממשלה לקיים את האירוע תחת כותרת זו ובאחד מגושי ההתנחלות מוכיחה פעם נוספת שאין פניה מועדות לשלום, ושלפלסטינים אין לשום לסיום 'חגיגת' הכיבוש בממשלת נתניהו".

בכך מצטרפת סלימאן לרשימה ארוכה של מבקרי הטקס ומחרימיו. כזכור, נשיאת בית המשפט העליון, השופטת מרים נאור, החליטה לא להגיע מחר לטקס ואף לא לשלוח נציג מטעם בית המשפט. מדובר באירוע ממלכתי בנוכחות כל סגל א' ובהם ראש הממשלה ויו"ר הכנסת. תחילה אישרה הנשיאה את בואו של השופט ניל הנדל לאירוע, אולם בשלב מאוחר יותר נמלכה בדעתה. "בעקבות בחינה מחודשת של הנושא", כתבה יועצת הנשיאה לח"כ עיסאווי פריג' (מרץ) "הוחלט שאין מקום להשתתפות נציג של הרשות השופטת באירוע".

נשיאת ביהמ"ש העליון מרים נאור. צילום: פלאש 90
נשיאת ביהמ"ש העליון מרים נאור. צילום: פלאש 90

בעקבות כך תקפו גורמים בקואליציה את החלטתה של נאור. "הרשות השופטת מסירה את גלימת המשפט והופכת את עצמה לשחקן פוליטי גלוי", אמרה סגנית שר החוץ והציעה לקיים רפרומה להסדרת הפרדת הרשויות. "עמדותיהם הפוליטיות של ראשי מערכת המשפט נחשפו היום באופן הברור ביותר", אמר שר התיירות . "לכל מי שהיה ספק, הובהר היום שוב ששופטי העליון מביאים לתוך אולם המשפט אג׳נדה אישית פוליטית שמאלית, דבר שבא לידי ביטוי בפסיקותיהם הפוגעות באופן חוזר ונשנה במתיישבים ובמפעל ההתיישבות".  עוד הוסיף לוין כי הציע היום בישיבת הממשלה "להוציא את השופטים מרשימת המוזמנים לטקסים הממלכתיים".

בכך מצטרף בג"ץ לעמדת מפלגת שהחליטה שלא לשלוח נציג לאירוע. מלשכת יו"ר המפלגה נמסר אתמול: "אם השתתפותנו אכן הייתה חשובה למארגני האירוע הם היו מזמינים את יו"ר המפלגה שהקימה יישובים באזורים האלה לשאת דברים. בינתיים, רק מי שלא הקים יישובים יישא דברים". יו"ר מפלגת '', ח"כ יאיר לפיד מיהר להבהיר כי מפלגתו איננה מחרימה את הטקס וכי נציג המפלגה באירוע הוא ח"כ .

קודם לכן הודיע גם בישראל כי לא יגיע מאחר והמדיניות של האיחוד היא לא ליטול חלק באירועים מעבר לקו הירוק. בתוך כך, בתאגיד השידור הציבורי "כאן" וגלי צה"ל פסלו לשידור קטע מפרסומת של משרד התרבות והספורט לקידום הטקס, בטענה שנכללו בו אמירות שלטענתם הן שנויות במחלוקת.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.