אלוף משנה במיל', ח"כ מתן כהנא, מפרסם תגובה למפקד סיירת מטכ"ל היוצא שטען כי יש לאפשר לנשים להתגייס ליחידות העילית בצה"ל.

תיזמון התגובה של ח"כ כהנא מגיע בעקבות דיון המתקיים בימים אלו בבג"ץ בדיוק בנושא זה.
כהנא פרסם פוסט בפייסבוק ובו סיפור המתאר כביכול מצב מציאותי ביחידות השדה של צה"ל, המלמד על הדרישות הרבות, פיזית ונפשית, שיש ביחידות אלו. סיפור זה בא להמחיש שיחידות אלו אינן מקום לנשים.

כהנא התייחס לפער בין המציאות אותה תיאר בסיפור, לבין המציאות השקרית שמנסים לצייר אלו המנסים לשלב נשים במקומות שבהן שילוב כזה הוא אסון: "אם היו לי בנות הייתי מאחל להן את ההצלחה הכי גדולה בחיים ואת המימוש העצמי הכי משמעותי שיש, ובצד זה הייתי רוצה גם שהן יכירו את המציאות כמו שהיא, לא איזו תמונה וורודה ואידיאלית שאנחנו מדמיינים, אלא את התמונה האמיתית, הריאלית והאפורה. והייתי רוצה שהן יכירו את הסיפור הזה".

בהמשך דבריו דייק כהנא שמדובר בפגיעה ממשית ביכולות המבצעיות של היחידות: "כשמכשירים לוחמים בסיירות, מכשירים אותם לעמוד במבצעים ובמאמצים מהסוג שתארתי. אם מראש מכשירים לוחמים שלא יכולים לעמוד בדרישות המבצעיות האלה נגרמת פגיעה בוורסטיליות של היחידות וביכולת המבצעית של הכוח המבצע להתמודד עם מצבי קיצון בלתי מתוכננים".

את הפוסט פתח כהנא בכותרת "כשאג'נדה מכופפת את השכל הישר – תשובה למפקד סיירת מטכ"ל היוצא". חבר הכנסת הדגיש כי "חשוב מאוד לאפשר לכל אדם לממש את עצמו. גבר או אישה. אבל אסור שנתבלבל, יש שני קווים שצריכים להנחות אותנו. הקו הראשון הוא מה טוב לצבא. תפקיד הצבא לנצח, והשאלה הראשונה שצריך לשאול היא האם ההצעה תקדם אותנו לכיוון ניצחון. הקו השני הוא שאסור לצבא להפוך למקום לקידום אג'נדות חברתיות. דווקא בגלל תפקידו הקריטי של הצבא לקיומנו כאן, ומתוך החובה להשאיר אותו בלב הקונצנזוס, הצבא לא יכול להיות כלי לקידום אג'נדות פוליטיות, חשובות ככל שתהינה".

דברים דומים אמר יו"ר סיעתו של מתן כהנא, ח"כ נפתלי בנט, ב"נאום תפיסת הביטחון" בוועידת מעריב לפני כשנה. "צריך להפסיק עם קידום אג'נדות מוזרות בתוך צה"ל על קידום, שיוויון מגדרי ושסעים בחברה. לצה"ל יש מטרה אחת: לנצח את האויב ולתת ביטחון לתושבי ישראל!" אמר אז שר הביטחון לשעבר.

 

בנט, נגד קידום אג'נדות של שיוויון מגדרי בצה"ל. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

בפוסט הפייסבוק חבר הכנסת מימינה אף שיתף מחוויותיו כלוחם "כשמתאמנים בנשיאת 50 ק"ג על הגב זה לא כדי לחשל אותך מנטלית אלא בגלל שזה בדיוק מה שיקרה במציאות המבצעית. כשמתאמנים במשך שבועות ארוכים בניווטים של 40 ק"מ לילה אחרי לילה, זה לא בשביל לראות מה סף השבירה, אלא בגלל שזה מה שידרש לוחם לעשות בלילה חשוך אחד. וכשמתאמנים בסחיבת אלונקה בקצב לא אנושי, תוך טיפוס על הר גבוה ומלא טרסות, זה לא חלק מחיזוק החוסן הנפשי אלא חלק מההכנה למציאות שאתה עתיד לפגוש.

הלילות בהם שהיתי בארץ אויב היו מהלילות הקשים ביותר שחוויתי מבחינה גופנית. לעיתים המבצעים של סיירת מטכ"ל מתנהלים בול ע"פ התכנון וברמת תעוזה של סרטי ג'יימס בונד. במבצעים שכאלה חלק מהלוחמים לא נדרשים להפגין יכולת גופנית חריגה. אבל כל לוחם ששרת בסיירת מטכ"ל יודע שלפחות 80% מהמסלול מוקדש להכין את הלוחמים למקרה שמשהו ישתבש. שהמבצע לא יצליח. שפתאום תמצא את עצמך כמעט לבד בארץ אויב, אולי אפילו עם חבר פצוע ותצטרך להגיע חזרה הביתה. הסיפור שבו פתחתי מציאותי לחלוטין בחייהם של חיילי יחידות מובחרות, ובשינויים קלים, גם בחייהם של כלל חיילי החי"ר".

כהנא סיכם את דבריו במסר מעשי חד משמעי: "הניחו לצה"ל לקבוע את הקריטריונים לגיוס לוחמים באופן מבצעי בלבד. תנו לצה"ל לנצח!".


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.