“המציאות בה ח”כים לא עולים, לא יכולה לרדת מהשולחן”. מתוך ‘’ הערב (ד’)

היום (ד’) הגיעו ראשי שדולת הר הבית בכנסת ח”כ (הליכוד) וח”כ -רפאלי (הבית היהודי) לשער המוגרבים של ודרשו להיכנס למתחם ההר, זאת בניגוד להנחיות של ראש הממשלה בנימין נתניהו. השניים נחסמו בכניסה ולא הורשו להיכנס.

בראיון ל’לפני כולם’, מסבירה ח”כ מועלם מה עמד מאחורי המעשה. “אנחנו מאוד מצטערים על ההחלטה שקיבל רה”מ לפני כבר יותר משנה וחצי, ובעקבות הבג”ץ של ח”כ גליק, רה”מ אמר שנוכל עד סוף יולי. ואז אירע הרצח הנורא על הר הבית של שני השוטרים הישראליים. וחשבנו שאוקיי, הדברים יירגעו ונחזור לסיכום שהיה”.

“אנחנו לא מסיתים ולא מבעירים – זאת זכותנו הבסיסית”

על הידיעה מראש שהניסיון ייכשל וכניסתם לא תתאפשר, אומרת מועלם: “מבחינתנו, אנחנו לא מפסיקים לנסות ולהעלות את זה מול רה”מ בכל הזדמנות, גם בשיחות פרטיות וגם בכנסת כשניתנת לנו ההזדמנות; ואפשרות שנייה זה  פשוט להגיע להר ולהגיד ‘אנחנו פה, אנחנו רוצים לעלות’. מבחינתנו העלייה להר הבית לא נוגעת בכלל לכל המילים הנוראיות שמספרים שזה מה שקורה בעקבות  שעולים. “אנחנו לא מסיתים, אנחנו לא מציתים ולא מבעירים – זאת זכות יסוד של כל יהודי לעלות להר”. לדבריה, “המציאות שבה האנשים היחידים שלא עולים להר הבית הם חברי הכנסת היהודים – היא לא מציאות שאנחנו יכולים להסכים לה”.

ח"כ גליק וח"כ שולי מועלם בכניסה להר הבית, 23.8.17. צילום: עזרא גבאי
ח”כ גליק וח”כ שולי מועלם בכניסה להר הבית, היום. צילום: עזרא גבאי

 

מועלם מבקשת להזכיר כי “היועץ המשפטי לממשלה אמר דברים מאוד ברורים על הזכות שלנו לעלות להר הבית, על הפגיעה בחוק חסינות חברי הכנסת. אותו דבר אמר היועמ”ש של הכנסת, ועדת האתיקה ויו”ר הכנסת אמרו דברים ברורים”.

“אנחנו לא מכחישים – הריבון בהר הבית הוא מדינת ישראל”

חבר הכנסת ממשיכה ואומרת כי “העלייה שלנו להר הבית יש בה קודם כל את האלמנט של יהודי שהולך למקום הכי קדוש, ומה יותר מראש חודש אלול לעשות את החיבור הזה לרבש”ע?”.

“אנחנו לא מכחישים – הריבון בהר הבית הוא מדינת ישראל, אם אנחנו לא נמצאים שם, אז בואו נעשה על זה דיון יותר עמוק, הוא לא נוגע כבר לעלייה שלנו להר הבית”, קובעת מועלם. “בסוף יש פה מציאות מעוותת. שהתחיל גל טרור לפני קצת פחות משנתיים, הייתה תחושה שהשטח בוער בגלל איזשהו אותו קמפיין נוראי של הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית ש’אל אקצא בסכנה’. והדבר שנעשה, כיבדנו אותו אז ואנחנו מכבדים אותו גם היום”.

לחברת הכנסת גם חשוב להבהיר שהם אינם מתכוונים לפעול בניגוד להוראות המשטרה. “אנחנו באים, ואם המשטרה אומרת לנו שאנחנו לא יכולים לעלות, אנחנו לא עולים. בסוף השוטרים שם עושים עבודה מצויינת לאורך כל הימים, ויש דרמטית במספר העולים להר הבית”.

“המציאות הזאת שבה ח”כים לא עולים, לא יכולה לרדת מהשולחן”, מסכמת מועלם.

ח”כ גליק וח”כ מועלם בכניסה להר-הבית. צילום: סעדיה גורצ’קי

כזכור, לפני כשנה וחצי, בשיאו של גל הדקירות אסר ראש הממשלה נתניהו על שרים וח”כים יהודיים לבקר בהר הבית, בעקבות ההסלמה. לאחר שספג ביקורת רבה על כך שמדובר באיסור בעל אופי אנטישמי, הבהירה לשכתו כי “הנחיית נתניהו למשטרה שלא לאפשר עליית שרים וח”כים להר הבית עד הודעה חדשה, חלה על וערבים כאחד”.

בדיון האחרון בבית המשפט העליון אודות האיסור, בישרה המדינה כי תערוך ניסוי בן חמישה ימים במסגרתו תאפשר לח”כים לבקר באתר הקדוש החל מה-23 ביולי. כזכור, שלושה ימים לפני כן, בוצע הפיגוע בהר הבית בו נרצחו שני השוטרים רס”מ האיל סתאוי ורס״מ כמיל שנאן ז”ל, מה שטרף את הקלפים.

לפני כשבועיים העביר חבר הכנסת גליק את לשכתו למשך יום אחד לרחבת שער השבטים בכניסה להר הבית,במחאה על  סירובו של ראש הממשלה לאפשר לחברי הכנסת להיכנס להר הבית. גליק אמר אז: “החלטת ראש הממשלה מנוגדת לחוק ומנוגדת להתחייבותו שלו לבג”ץ ועל כן אפעל במלוא הנחישות עד שהר הבית ייפתח גם לחברי כנסת”.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.