בעוד ראש הממשלה נתניהו ויו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג מאיצים את המגיעים לעבר הקמת ממשלת האחדות, בליכוד נשמעים יותר ויותר קולות המתנגדים למהלך.חבר הכנסת דוד אמסלם עומד בראש מחנה המתנגדים ומבהיר בשיחה עם ערוץ 20 כי הוא "מקווה מאוד שזה לא יקרה".

לדברי חבר הכנסת הירושלמי, מדובר בפגיעה באמון ציבור הבוחרים: "זה חמור מאוד אם זה יקרה. נבחרנו על-ידי הציבור על בסיס מצע ועקרונות. אין לנו שום דבר משותף עם המחנה הציוני. לא בנושאי דת ומדינה, לא בנושא ארץ ישראל ולא בנושאים כלכליים. לכן אני חושב שכל אחד צריך לעשות את עבודתו. על המחנה הלאומי להתכנס סביב עצמו ולהוביל את האידאולוגיה שלשמה הוא נבחר.

ח"כ אמסלם: אין לנו דבר משותף עם המחנה הציוני. פלאש 90
ח"כ אמסלם: אין לנו דבר משותף עם המחנה הציוני. פלאש 90

אמסלם עצמו הוא ככל הנראה אחד הגורמים לכך שנתניהו מחפש להרחיב את הממשלה. בחודשים האחרונים נמנע (יחד עם ח"כ אברהם נגוסה) מהשתתפות בהצבעות בכנסת במחאה על אי-אישור תכנית עליית יהודים נוספים מאתיופיה. השניים הותירו את ממשלת ה-61 במצב לא פשוט. אמסלם דוחה את הדברים ואומר כי בעינו "הקואליציה תפקדה בסדר גמור. לא הייתה הצבעה נגד הקואליציה. אם נתניהו לא סומך על חברי הליכוד יש לו בעיה".

בפועל נתניהו חווה קשיים מתוך ביתו. אתה וח"כ נגוסה מאיימים שלא תצביעו עם הממשלה בגלל העולים מהפלשמורה, ח"כ חזן נעדר מהצבעות, אולי נתניהו מעדיף את סתיו שפיר ומרב מיכאלי?

"התפקיד שלנו כחברי כנסת הוא לייצג את עמדות הליכוד בתוך הכנסת, ולהילחם עליהן. אם כל פעם שח"כ מתעקש מטעמים עקרוניים מקימים ממשלת אחדות זה בעיה. אולי מחר הוא גם יכניס את אחמד טיבי אם תהיה בעיה עם בוז'י הרצוג? בסופו של דבר המטרה היא לא למשול בכל מחיר. זה לא סידור עבודה של מישהו. נתניהו לא נבחר לראשות הממשלה בגלל שאנחנו מחפשים עבודה. נתניהו נבחר ע"י הציבור. הוא לא נבחר בעצמו. הציבור בחר בליכוד ואנו בוחרים באידאולוגיה של הליכוד".

אם כך מה מוביל את ראש הממשלה להכניס את בוז'י לממשלת האחדות?

"נתניהו רוצה להקים ממשלת אחדות כדי לחזק את עצמו מול השרים האחרים ולא לשם כך מקימים ממשלת אחדות. ממשלת אחדות מקימים בזמני חירום. אם צריך להגדיל את הממשלה בואו נכניס את ליברמן לממשלה הוא שייך למחנה הלאומי".

אתה חושב שבסופו של דבר זה יחזק את יציבות הממשלה?

"להיפך, זה מתכון בטוח להפלת הממשלה. אם לדוגמא מחר יעלה חוק המקוואות מה יעשו סתיו שפיר ומרב מיכאלי? אני אומר שאם מפלגת העבודה בפנים אני לא נותן לממשלה הזאת שנה".

אתם מתכוונים להיאבק במהלך הזה?

"אני באופן אישי אעשה הכול כדי שזה לא יקרה ואני מאמין שאני לא היחיד בליכוד. אם מחר אני מעלה חוק לבנייה בירושלים. מה יעשו במחנה הציוני? מה יעשה זוהיר בהלול? איך זה יסתדר עם הבית היהודי? זה מתכון לפירוק הממשלה באופן מיידי. אין בזה תבונה, לא פוליטית ולא ציבורית. נתניהו הוא זה שאמר 'או אנחנו או הם'. רוב הציבור לא מאמין ולא רוצה בממשלת האחדות".
מה דעתך על הדברים שאמר שר הביטחון יעלון?

"עושים פה מהומה על לא מאומה. תראה במה אנחנו מתעסקים יש לנו פה מדינה לנהל. אני לא מעלה על דעתי שיעלון התכוון שיעלו מחר קציני צה"ל לתקשורת וינגחו את הממשלה בנושאים פוליטיים. הוא התכוון שקצין בצה"ל שיבקש להביע את עמדתו יעשה זאת בלי פחד ומורא".

היום זה לא קורה?

"כנראה שלא. כנראה שלשר הביטחון היתה סיבה להגיד מה שאמר".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20