ח"כ אמיר אוחנה (מימין) והיועמ"ש אביחי מנדלבליט. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, יגיע מחר (ב') באופן חריג לוועדת חוק, חוקה ומשפט וינסה לסכל את "חוק היועמ"שים".

ח"כ אמיר אוחנה (הליכוד) מוביל את החוק לפיו ניתנת סמכות לכל שר לבחור, ללא חובת מכרז, יועץ משפטי למשרד הממשלתי שעליו הוא אמון. החוק עורר את חמתם של ראשי מערכת המשפט בישראל, שטענו שהחוק בעייתי ונועד לסרס את סמכויות היועצים המשפטיים.

שרת המשפטים, איילת שקד, הסכימה לרכך את נוסח החוק המקורי וקבעה שהיועץ המשפטי ייבחר באמצעות ועדת איתור בת חמישה חברים, שלשר יהיה בה רוב. גם הצעת הפשרה הזאת לא מקובלת על מנדלבליט ועל מערכת המשפט.

מחר יגיע היועץ המשפטי לממשלה, באופן חריג, לדיוני הוועדה וינסה לשכנע את חבריה שלא לתמוך בחוק. על פי יודעי דבר, מנדלבליט יגיע בליווי שני שופטי עליון בדימוס,אליקים רובינשטיין ויצחק זמיר, שיחזקו את עמדתו הברורה. אם הצעת החוק תעבור בוועדה, יגיע החוק לקריאה שנייה ושלישית אולי כבר השבוע.

ח"כ אוחנה תקף במילים חריפות את מנדלבליט. בראיון לערוץ 20 אמר אוחנה: "זאת הצעת חוק טובה ודמוקרטית. כל היועצים המשפטיים על הגדרות כי החוק גוזל מהם סמכויות וכוח שלא מגיע להם. מה שקורה מחר זה דבר הזוי ומוזר. לפי הנחיית היועמ"ש עצמו אסור לעובד מדינה להגיע לוועדות הכנסת כדי להתנגד להצעת חוק ממשלתית ומחר הוא עצמו עושה את מה שהוא אוסר עליו. זה אבסורד".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20