תגובות חריפות בעקבות "מכתב הסטודנטים" מאוניברסיטת בן גוריון שנשלח לשר החינוך נפתלי בנט ופורסם אמש (ג') בתכנית "לפני כולם". ח"כ (ליכוד), חבר ועדת החינוך, פונה במכתב חריף אל שר החינוך בנט בדרישה לפטר את המרצים המעודדים חרם על מדינת ישראל.

מתוך "לפני כולם" יום ד' 28.6.17

"כשמדובר במוסד אשר ממומן מכספי ציבור ראוי כי העובדים בו, אשר למעשה מתפרנסים מכספי הציבור – יגזרו על עצמם כללי ממלכתיות מסוימים, ויפעלו בתוך גבולות גזרה", כתב אוחנה לשר החינוך בנט ואף נקב בשמו של פרופ' יצחק נבו. "רק לפני חודשיים כתב פרופ' נבו שהוא ישתף פעולה עם פעילי BDS – למרצה מסוג זה אין מקום במוסד ציבורי-חינוכי ישראלי", כתב אוחנה. בנוסף, דורש אוחנה לפתוח בחקירה כנגד מרצים הפוגעים לדבריו בסטודנטים פעילים בשירות מילואים: "דבר זה הנו בגדר הפרת כללי זכויות הסטודנט התשע"ב – 2012 ויש לחקור זאת", ציין.

כזכור, אמש פרסמנו כי על רקע סערת 'הקוד האתי', סטודנטים מהמחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן גוריון פנו במכתב אל שר החינוך המשמש גם כיו"ר בבקשה שיתערב במה שהם מכנים "פוליטיזציה חמורה באוניברסיטה".

ח"כ אוחנה. צילום: פלאש 90
ח"כ אוחנה. צילום: פלאש 90

"בשבועות האחרונים אנו שומעים על ניסיונה של האוניברסיטה והעומדת בראשה, פרופ' , להסיח את נושא הדיון החשוב על המעורבות והתרומה של מוסדות ואישים ישראלים לקידום והדה-לגיטימציה נגד מדינת ישראל", כתבו הסטודנטים.

הסטודנטים האשימו את נשיאת האוניברסיטה בניסיון לטייח את מעורבותם של מרצים בכירים בקידום תנועת החרם: "לדאבוננו, נשיאת האונ' פרופ' רבקה כרמי מתחמקת מלהסביר איך בשנים האחרונות מרצים ישראלים נהנים ממשכורות המשולמות מכספי משלם המסים הישראלי, מכשירים יוזמות להחרמת ישראל. בנוסף, אותם מרצים לוקחים חלק פעיל בפעילויות ויוזמות נגד חיילי צה"ל ופועלים דה פקטו נגד אותם סטודנטים שלומדים באונ' ומשרתים במילואים" כתבו הסטודנטים.

אוניברסיטת בן גוריון בנגב. צילום: פלאש 90
בנגב. צילום: פלאש 90

"אנו תוהים מדוע מרצים בכירים שקוראים לפגוע במדינת ישראל עדיין מלמדים במוסדנו", הדגישו. "מדוע פרופ' ניב גורדון מהמחלקה לפוליטיקה וממשל עדיין מרצה באוניברסיטה? מדוע פרופ' אורן יפתחאל עדיין מרצה בכיר באוניברסיטה? מדוע פרופ' יצחק נבו, שרק לפני חודשים כתב שהוא ישתף פעולה עם פעילי BDS, עדיין ממומן על ידי כספי משלם המיסים הישראלי?".

בנוסף התרעמו הסטודנטים על ההתמחויות המוצעות במסגרת לימודי התואר במחלקה לפוליטיקה וממשל. סטודנטים שלומדים במחלקה מחויבים בביצוע התמחות פוליטית. לפי אתר האוניברסיטה את ההתמחות ניתן לבצע בשני מסלולים שונים ששניהם מוצעים בשיתוף פעולה עם ארגון "שתיל" מבית הקרן החדשה לישראל שמזוהה באופן מובהק עם השמאל. סטודנטית שלומדת במחלקה התרעמה: "האוניברסיטה לא מציעה באופן יזום התמחות ב"ישראל שלי" או במועצת יש"ע, אז למה כן ב"שתיל" כן?".

בן גוריון: היסטוריה של פוליטיזציה

בתחילת החודש פרסם פרופ' אסא כשר את הקוד האתי שלו, לבקשת שר החינוך בנט, בניסיון להיאבק בפוליטיזציה באקדמיה ובמרצים התומכים ב-BDS. לפי סעיף מרכזי בקוד האתי בנושא פעילות פוליטית באקדמיה, ייאסר על מרצים במוסדות להשכלה גבוהה להביע דעות פוליטיות במהלך השיעורים.

פרופסור אסא כשר.צילום: פלאש 90
פרופסור אסא כשר.צילום: פלאש 90

זו אינה הפעם הראשונה בה המחלקה לפוליטיקה וממשל בבן-גוריון נחשדת בפוליטיזציה. ב-2012 איימה המועצה להשכלה גבוהה לסגור את המחלקה, זאת בשל דו"ח חריף של ועדת ההערכה לתחומי מדע המדינה ויחסים בינלאומיים. על פי הדו"ח, רמת המחקר והלימוד במחלקה היו נמוכות ותוכניות הלימודים היו רחוקות מאיזון. לאחר שהמחלקה שיפרה את הליקויים, הוחלט להסיר את האיום, אך טענות על חוסר איזון עלו מאז מספר פעמים.

בשנה שעברה ביטלה הנשיאה פרופ' כרמי החלטה של המחלקה ללימודי המזה"ת להעניק פרס לארגון השמאל הקיצוני שוברים שתיקה. בצעד יוצא דופן, החליטו מרצים מהאוניברסיטה להתייצב מאחורי ההחלטה והעניקו לארגון את הפרס באופן פרטי.

האוניברסיטה: "טענות חסרות שחר"

תגובת אוניברסיטת בן גוריון: "מדובר בטענות חסרות שחר, ממוחזרות שאין בינן לבין המציאות דבר וחצי דבר והן פרי יוזמתם של גורמים שיש להם עניין לפגוע באוניברסיטה. באוניברסיטת בן-גוריון בנגב מתקיימת תכנית "עמיתי אברט לצדק חברתי", ששמה לה למטרה להכשיר דור של מנהיגים/ות צעירים/ות אשר יפעלו למען חברה צודקת יותר.

"הסטודנטים במסגרתה מתנדבים (בסיוע מלגה) במגוון רחב של ארגוני חברה אזרחית בדרום הארץ, בהם: 'הקואליציה הארצית להעסקה ישירה', 'עושים רחוב', 'תיאטרון הפרינג׳ של באר שבע" , 'מועצת הנגב', 'מגמה ירוקה' ועוד. על האמור יודגש כי מדובר בקורס בחירה, אחד מיני רבים, שהסטודנטים כלל אינם מחוייבים לו.  כל ניסיון להציג מידע זה בצורה מוטה ומניפולטיבית, חוטא לעובדות ולאמת".

לירן לוי

לירן לוי

כתב לענייני משטרה ומשפט, ערוץ 20
לירן לוי


:עוד באותו נושא