צבי טסלר
צבי טסלר

ארגון זק"א קיים השבוע טקס הצדעה למתנדבים העוסקים במשך כל השנה בהתנדבות בחסד של אמת.

במהלך האירוע תקף שר הבריאות יעקב ליצמן את יו"ר 'יש עתיד' יאיר לפיד ואמר: "שמעתי שיאיר לפיד היה כאן. אם הייתי יודע שהוא בא לכאן אני לא הייתי בא לכאן. איפה הוא היה בקדנציה הקודמת – להכיר את עבודת הקודש של זק"א. היום הוא בא? היום שהוא מובטל יש לו זמן לזק"א. הוא מתלונן שאני לא מדבר איתו, שאני מנקה את האבק מעל החליפה שלי".

לפני ליצמן נשא דברים יו"ר 'יש עתיד' ח"כ יאיר לפיד שאמר: "ליצמן לא פה אז אני יכול להיות פה". עוד אמר: "כל עם ישראל מסתכל עליכם ומקבל מכם השראה, כל תקציב שממשלת ישראל תחליט לתת לזק"א אנחנו נתמוך בו באופוזיציה ונצביע בעדו.

"לפני יומיים היו בביתי נציגי משלחת מאוסטריה. הם הגיעו אלי עם מסמכים ממחנה הריכוז מאוטהאוזן שבו נרצח סבי בלה למפל על ידי פושעים נאצים ב-5 באפריל 1945 בשעה 9:35, זה סבא שלי. סבא שלי לא זוהתה גופתו, לא הובא לקבורה בישראל ואיש אינו יודע היכן נקבר. כל מדינת ישראל קיימת וכל זק"א קיימת לא במקרה ובשביל זה אתם פה ובשביל זה אני פה".

חלק מהמתנדבים התנערו בדיעבד מהדברים של ליצמן ואמרו שהתנהגות כזו לא מייצגת אותם.

השבת אנו מתחילים לקרוא את החומש השלישי "ויקרא" שבכללותו עוסק בעבודת הכהנים בבית-המקדש. פרשת ויקרא מציגה את פרטי כמה מהקרבנות המרכזיים, שהיו עולים במשכן ובבית-המקדש.

 בסיום קריאת התורה, נקרא גם את ההפטרה- פרק מהנביא שעוסק בעניין שקשור לפרשה.

השבת קראנו את הפטרת זכור אך אני מזמין את כבוד השר ליצמן לשים לב גם להפטרת ויקרא שעוסקת בקריאתו של הנביא לעם לא להסתפק בקרבנות ולשוב בתשובה. ההפטרה נפתחת במילים "עם זוּ יצרתי לי, תהילתי יספרו" – כלומר שעם ישראל אותו יצר הקב"ה יספר בשבחו.

 פסוק זה מדבר בשבחו של כל יהודי ויהודי: עצם זה שאדם נברא כיהודי, הרי זה בגלל שהקב"ה בחר בו ויצר אותו כך, ויהדותו הנצחית לא משתנה ואינה תלויה במידת שמירתו את התורה והמצוות. כמו כן עצם מציאותו של עם ישראל כעם נצחי – זו העוצמה שמספרת את שבחו הקב"ה.

 מזה אנו לומדים עד כמה צריך ללמד זכות ולספר בשבחו של כל יהודי בלי קשר למידת שמירת המצוות שלו, שכן עצם קיומו של אותו יהודי – הקיום עצמו מספר בשבחו של הבורא. לכן מי שירא שמים צריך לירא מלדבר חלילה בגנותה של קבוצת יהודים אחרים, שכן בכך מדברים כנגד הקב"ה. במיוחד כאלו שהם בעלי השפעה צריכים להיזהר במיוחד בכבודו של כל יהודי. 

(הרעיון מבוסס על שיחותיו של הרבי מליובאוויטש זצ"ל)

צבי טסלר

צבי טסלר