הניסיון להציב את יהדות ארצות האסלאם במרכז השיח עולה שלב. אחרי 'ועדת ביטון' שמונתה על ידי שר החינוך נפתלי בנט במטרה לתקן את העוול ולחשוף את תלמידי ישראל לעושר התרבותי, החברתי וההיסטורי של יהדות המזרח, ביום שלישי הקרוב יתקיים בכנסת- 'יום החכם היומי'.

לעדכונים נוספים – כנסו לעמוד הפייסבוק של שביעי

'החכם היומי' הוא מיזם אינטרנטי המאגד בתוכו אוסף של פרשנות, דברי הגות וכתיבה של מאות חכמי היהדות בארצות האסלאם. בימים אלו השלימו במערכת האתר את העלאת תורותיהם של למעלה מ-360 חכמים מארצות האסלאם. בכל יום על פי לוח השנה, מציינים במיזם את יום פטירת החכם היומי, כשלזכרו מופיעים דברי הגותו באתר ובאפליקציה.

 

יוזם הפרויקט. יהודה ממרן
יוזם הפרויקט. יהודה ממרן

ביום שלישי הקרוב יתקיימו בכנסת שלל אירועים, החל מוועדת החינוך שתתכנס לכבוד האירוע, גלריה מיוחדת עם דיוקנותיהם וכתביהם של חכמי המזרח וגם אירוע מרכזי בהשתתפות שרים וחברי כנסת מכל קצוות הקשת הפוליטית.

"יש פה תיקון גדול", אומר ל'שביעי' ד"ר יהודה ממרן, מנכ"ל ארגון 'כל ישראל חברים' (כי"ח) שעומד מאחרי היוזמה, יחד עם אלי ברקת, מנהל ארגון 'ממזרח שמש' וסמנכ"ל החינוך בכי"ח. "אנחנו מביאים את ההיכרות עם העולם היהודי בארצות האסלאם שהוא לא מספיק מוכר – לא במערכת הציבורית ולא במערכת החינוך – וכאמור יש בו חשיבות לאומית בזה שחצי מהעם נפגש עם התרבות שלו וזה מתווסף לאוצר הגדול של העולם היהודי בכלל.

"במיזם 'החכם היומי' בחרנו נושאים עם ערכים חברתיים שחכמי יהדות ספרד והמזרח עסקו בהם", מסביר ממרן. "היהדות עוסקת בעני ופחות בעוני עצמו. בזקן אבל פחות בשאלות של זקנה. בחולה אבל פחות בשאלות של בריאות. היהדות החברתית שאנחנו מקדמים דרך הגותם של החכמים במיזם, זה להסתכל על החברה הישראלית דרך ההלכה היהודית. להציף שאלות של 'הזדקנות' בכבוד אך לא רק 'והדרת פני זקן' – אלא מה הם תנאי המחייה הראויים של זקן. לא רק ביקור חולים – אלא איך צריכה להיראות מערכת הבריאות. אז דרך החכם היומי אנחנו מביאים את העיסוק בכל השאלות הללו, שבעינינו הן חשובות לא פחות משאלות של מצוות בין אדם למקום", הוא מסביר, "אנחנו קצת שכחנו אותם – בטח בהקשר הקהילתי והחברתי הרחב שלהם. המטרה שלנו זה לחזק את כלל ישראל".

בחודשים האחרונים נראה כי השיח בנושא שהיה בשוליים במשך שנים ארוכות, הופך ליותר ויותר מרכזי. העדר בתכנים וחומרי לימוד על יהדות ארצות האסלאם היו חלק בלתי נפרד מהקיפוח העדתי מאז קום המדינה, זאת למרות העושר התרבותי הגדול של מאות חכמים ורבנים ביהדות המזרח וספרד שהורישו תורות והגות יהודית, הלכה ועוד.

ד"ר ממרן יגיש יחד עם שאר חברי 'ועדת ביטון' את מסקנות הביניים כבר במהלך השבוע הבא. בעוד חודש יוגשו המסקנות הסופיות, שימליצו בין השאר על הכנסת תכנים אלו באופן אינטגרלי למקצועות הלימוד בספרות, שירה, אזרחות ועוד.

"זו יוזמה של השר בנט שביקש להביא לידי ביטוי גם באזרחות, גם בספרות, גם בהיסטוריה, גם במחשבת ישראל וגם בתורה שבעל פה, את החיים היהודיים בארצות האסלאם. כיום התלמידים לא מכירים מספיק את היחס של יהדות המזרח לארץ ישראל ולציונות. בניגוד לציונות באירופה שהיה לה משבר עם המסורת, דווקא הציונות בארצות האסלאם הייתה המשך טבעי למסורת. יש פה ציונות שלא מעורבת במשבר ובניתוק עם המסורת. זה מה שלא נלמד במערכת החינוך".

ארגון כי"ח פועל במגוון מיזמים בתחום החינוך: מכון להכשרת מורים, בתי ספר, כפר הנוער 'מקווה ישראל' וצמצום פערים בעיקר בפריפריה. "מבחינתי חזרנו לארץ והרמנו את המדינה, ועכשיו אנחנו בשלב של בניה של חברת מופת. ויש שינוים מאוד גדולים עם המסורת והזהות היהודית", מדגיש ממרן. "יש היום הרבה פחות עוינות ועוד פחות רתיעה, ויש פה התחברות חזרה עם המסורת וזה בדיוק הזמן לשלב ידיים בנושא". •