לאחר שנחשף כי הרשות הפלסטינית שכרה רשת עורכי דין כדי לתאם בין מרואן ברגותי לבין מחבלים נוספים שהשתתפו בשביתת הרעב, מדווחים היום באתר 360 כי דורשים לחקור את הפרשה החמורה ולבחון מחדש את הזכויות מהן נהנים האסירים בחסות ישראל.

יעבור הפעם? ח"כ דיכטר. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
ח"כ . צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

יו"ר ועדת חוץ וביטחון, ח"כ אבי דיכטר, אמר כי: "אם חבר כנסת כמו גטאס, אינו חושש להבריח נשק (מכשירי סלולר) לאסירים מחבלים בשל החסינות ממנה הוא נהנה, עורכי דין רבים עושים זאת כמעבירי מידע והנחיות, עבירה שקשה להפליל בה אותם". גם ח"כ התבטא בנושא ואמר כי הוא "קורא להחמיר ולבטל זכויות המנוצלות לסייע בידם של ארגוני הטרור ואפעל כך מול הגורמים הרלוונטיים. כך נוהגת דמוקרטיה מתגוננת".

הצעת חוק שתחזיר את היועמ"שים לגבולם? אמיר אוחנה. פלאש 90
'ורא להחמיר ולבטל זכויות. ח"כ אמיר אוחנה. פלאש 90

גם ח"כ מהמחנה הציוני, דרש מהמשרד לביטחון פנים, "על פניו המעשה חמור ומהווה ניצול לרעה של זכויות האסירים" אמר שי, והוסיף כי הוא "מצפה שהמשרד לביטחון פנים יקיים חקירה יסודית ויבחן את מכלול הזכויות של האסירים".

על פי הפרסום ב-360 באחרונה התעורר חשד בקרב פרקליטות המדינה כי חלק מהמתווכים הינם עורכי דין ערבים הנושאים תעודת זהות כחולה. עורכי הדין נפגשו לעתים קרובות עם רב המחבלים מרואן ברגותי בתאו, העבירו מסרים בשמו למחבלים השוהים בבתי כלא נוספים עד שנעשתה הכרזה משותפת על . מפרקליטות המדינה נמסר כי "התיאומים נעשו בין היתר באמצעות ביקורי עורכי דין מסוימים שפקדו את המנהיגים בבתי הסוהר השונים. הם ערכו סבב בין בכירי מארגני השביתה כדי לגייס את תמיכתם ולתאם את צעדי המחאה ודרישות המחאה".במקביל, בפרקליטות מאשימים את עורכי הדין כי הם ניצלו בציניות את מעמדם. במקום להעניק למחבלים יעוץ משפטי, הם ניתבו את תפקידם למקומות אחרים. כמו כן, בפרקליטות טוענים כי עורכי הדין פעלו בשם מחבלים מבלי שהם נתנו להם ייפוי כוח.

עוד אמרו בפרקליטות כי המחבלים ניצלו לרעה את הזכות שלהם לקבל ביקורים, יעוץ משפטי וסיוע הומניטרי. "ניצול לרעה של ביקורים אלה, במיוחד שעה שמדובר בהנהגת האסירים הביטחוניים השפוטים בבתי הסוהר, עלול לאפשר העברת מידע באופן שעשוי לפגוע באינטרסים חיוניים של ביטחון המדינה".

עו"ד ג'מיל חטאב שמייצג את , מוחמד עלאן ושובתי רעב נוספים הכחיש את טענות הפרקליטות. חטאב אמר: "כל עצור שנפגש עם עורך דינו עושה זאת לצרכי ייעוץ משפטי. יש אסירים שנמצאים באמצע הליך של דיונים, ואז מדובר בייעוץ הקשור לאישומים ולמשפט עצמו, ויש אסירים שנשפטו כבר ועורכי הדין מדברים איתם על הזכויות שלהם ועל נושאים שלא בהכרח קשורים לכלא. יש אף אסירים שיש להם עסקים מחוץ לכלא או בעיות משפחתיות. עורך הדין הוא למעשה הקשר של אותם אסירים לעולם החיצון".

 

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.