חשבו לרגע על א'. א' הוא אדם ידוע בציבור בעל קהל תומכים רב. באמתחתו הישגים רבים, זכויות רבות למען עם ישראל. ביום בהיר אחד א' מואשם באישום חמור. הכותרות בעיתונים זועקות, הקהל נחצה לשני מחנות. תומכיו ומתנגדיו. כל צד מביא טיעונים להגנתו ומכפיש את המחנה האחר. א' יכול להיות אופק. א' יכול להיות אלאור. בשני המקרים תהיה לנו דעה מוחלטת. נזגזג בין תומכים למתנגדים בהתאם לאדם. לא בהתאם לעובדות.

כמה פעמים חטאנו בזה, כמה טעויות עשינו על חשבון האחר, ועדיין אנחנו נופלים בזה מדי יום ביומו. לא יחלפו יותר מכמה דקות מרגע פרסום כתבה ועד שנגבש דעה מוצקה על האדם המופיע בכתבה, על מעשיו, על הכתב המפרסם ועל כלי התקשורת בו הוא עובד.

עם יד על הלב, כמה מאתנו קראו את התחקיר של צה"ל ושל מד"א על הפיגוע בחברון בטרם זעקו ויצאו להפגין בעד החייל הגיבור? מי מבינינו יכול להגיד במה מואשם הפעם אריה דרעי והאם הוא אכן אשם? למי מאתנו יש את המידע המאפשר לנו לקבוע את חפותו של אופק בוכריס? אנחנו נהנים לשנוא את התקשורת ואנשיה אך מבלי משים מושפעים מהם כל יום מחדש.

אנחנו דורשים להמתין לחקירה ולמשפט הוגנים של בוכריס אך לא מהססים לרגע לתקוף את המתלוננות. אנחנו תוקפים בחריפות גוף תקשורת ולמחרת מגנים עליו בכל מאודנו. לא כי אנחנו באמת יודעים משהו או כי ביררנו, אלא על פי דעותינו האישיות. כשערוץ שתיים מפרסם תחקיר על בוגדנותם של שוברים שתיקה אנו נזעקים לעזרתו וכשהוא רץ לראיין את אב המחבל בחברון אנחנו רצים להכפיש אותו.

הגיע הזמן שנלמד לחכות. להמתין. כמו שאנחנו מבקשים רבות אך לא עושים בעצמנו. רגע לפני שאנחנו מהללים את החייל הגיבור ומקללים את ראשי הצבא, רגע לפני שאנחנו שונאים את התקשורת ומאדירים את אופק בוכריס, רגע לפני שאנחנו מריצים את כל הדחקות האפשריות על אריה דרעי- נעצור לרגע. נחכה לחקירת המשטרה, לבירור העניין, לעובדות. להוכחות. בואו נהיה כנים עם עצמנו ולא נשפוט אדם על פי שייכותו למחנה זה או אחר, אלא על דבר אחד שכמעט שכחנו, והוא הדבר הרלוונטי היחיד: האם הוא אשם, או שמא חף מפשע.

20 News

20 News