לראשונה מאז חילופי הירי הלילה בין כוחות איראניים ובין כוחותינו, מתייחס לעימות מול איראן. בשיחה משותפת עם עמוס גלעד, אמר ליברמן כי "בניגוד לאיראנים, אנחנו לא מנסים להתפשט. אנחנו רואים לא רק כלפי מדינת ישראל, איראנים פועלים בתימן, בעיראק, בלבנון וגם באפריקה. איראן זו מדינה שהיום אולי היחידה שמייצגת את הקיצוניות גם באידיאולוגיה וגם בפעלתנות והנכונות להקריב את האזרחים של עצמה למען אידיאולוגיה קיצונית".

"עד היום איראן השקיעה בסוריה 13 מילארד דולר ומדי שנה 2 מיליארד דולר. כל משטר חמאס, חיזבאללה והג'יהאד האסלאמי והמילציות השיעיות בעירק והחותים בתימן. זה בא על חשבון האזרחים בטהרן. הדור הצעיר שם שואל למה אנחנו במצב כזה קשה כשהם משקיעים בחוץ. איראן מנסה להגיע לישראל, אנחנו לא נאפשר להם להפוך את סוריה לבסיס קדמי נגד ישראל".

ליברמן. צילום:

 

על התקיפה הלילה, אמר שר הביטחון: "השמדנו כמעט את כל התשתיות שלהם בסוריה. אם אצלנו ירד גשם – אצלם ירד מבול".

טילים מרחפים מעל דרעה, הלילה. צילום: רויטרס

 

על הנסיגה האמריקנית מהסכם הגרעין אמר: "מי שקובע זה חומינאי. ראינו נאום בוטה במיוחד שלו נגד הנשיא טראמפ. בתוך הפרלמנט האיראני שורפים דגל של ארה"ב. לצערי, הכיוון של איראן ברור מאוד לקראת הסלמה של העימות, והתרסה. לגבי השלכות של ההודעה האמריקנית ולאן אנחנו הולכים, אני חושב שזאת החלטה נכונה. כשמסתכלים אחורה, למה בריה"מ קרסה, היו הרבה סיבות – אבל העיקרית היא כלכלית. היא קרסה תחת נטל ההוצאות וההפגנה באפגניסטן ומירוץ החימוש במסגרת מלחמת הכוכבים מול ארה"ב. באיראן אנחנו רואים הרבה אי שקט בדור הצעיר. כל הפרמטרים הכלכליים בחודשים האחרונים בקריסה. המשטר, משטר פנאטי שמוכן להקריב את עתידו לטובת האידיאולוגיה".

ליברמן הנמיך מההתלהבות מהצלחת המבצע הלילה: "צריך לשמור על צניעות, לא להיסחף".

"אני לא בטוח שגם באיראן כולם מסכימים לפעלתנות ואותם קנאים לפעילות בתוך סוריה. אנחנו משתדלים להבטיח את בטחונם של אזרחי ישראל. אין לנו עניין לכבוש את סוריה, לא התערבנו במלחמת האזרחים שם. אנחנו מאוד מקווים שיום אחד יפסיקו לדבר על השמדת מדינת ישראל. כשאתה שומע את אותן קריאות בטהרן, הם אפילו לא משתמשים בשם "מדינת ישראל". אנחנו צריכים להכין את עצמנו לכל תרחיש, זה אויב עיקש שעשרות שנים מנסה לפגוע בנו. הגענו למציאות חדשה שפעם ראשונה, איראן כאיראן תוקפת את מדינת ישראל, מנסה לפגוע בטריטוריה שלנו ובריבונות שלנו".

עוד אמר ליברמן כי: "אנחנו לא נאפשר שנ"מ איראני יהיה לנו על הגבול הצפוני ושלא יסגרו לנו את השמיים עד הרצליה או תל-אביב".

"צבא לבנון מקבל הוראות מנסראללה"

בנוגע לחזית הלבנונית, שם זכה חיזבאללה להישג משמעותי בבחירות האחרונות: "חיזבאללה השלים את השתלטותו על לבנון. גם היטלר הגיע לשלטון דרך בחירות. זה אומר שצבא לבנון, הופך למן נספח לחיזבאללה ויפעל מעכשיו תחת הוראות נסראללה. זו מציאות חדשה. דבר שני, כמו במקרה האיראני בסוריה: אנחנו לא רוצים לחזור ללבנון, לא רוצים לבנות התנחלויות, פשוט מבקשים להבטיח שהגבול עם לבנון יהיה שקט ובטוח".

תמונתו של מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה בכבישי לבנון ביום הבחירות. צילום: רויטרס

 

"לגבי העורף, הוא לא טופל שנים רבות. קיימתי עשרות פגישות על מוכנות העורף. העברתי פעם ראשונה תקציב מחוץ לטר"ש גדעון. בלי מיליארד ש"ח כל שנה, אי אפשר להביא את התשתיות בצפון הארץ למצב בו הן נמצאות בדרום הארץ".

בנוגע ליחסים עם ארה"ב: "זה שישראל מסוגלת במישור הדיפלומטי לתקשר עם המעצמות הכי גדולות, גם אם אנחנו לא מסכימים עם רוסיה בסוריה, הקו הפתוח מאפשר להימנע מחיכוך מיותר ומעימות ישיר. גם הלילה שוחחנו עם האמריקאים ועם הרוסים במישורים הצבאיים. זו יכולת שלא צריך לקבל כמובן מאליו. גם מדינות גדולות וחשובות מאיתנו, אין להן את היכולת לדבר עם המעצמות הגדולות בעולם. אני שוב מזכיר, לא לקחת שום דבר כמובן מאליו. אי אפשר לעשות הכול רק במהלכים צבאיים, צריך להשלים עם מהלכים דיפלומטיים".

"תהליך כן, שלום לא – אין שלום במזה"ת"

לקראת יום הנכבה, יום ירושלים והעברת השגרירות אמר ליברמן: "מדינת ישראל מתמודדת עם שורה של אתגרים בו זמנית. יש גם חמאס, גם ג'יהאד אסלאמי, בסיני – מדינה אסלאמית, בלבנון – חיזבאללה, בסוריה – אל-קעידה. כל תפריט הטרור והקיצוניות העכשווית מוצגת סביב גבולות ישראל. לגבי חמאס ורצועת עזה, כל החיכוך והאלימות זה לא ביטוי להצלחת חמאס, אלא לכישלונו. חמאס מבין שנכשל בניהול רצועת עזה, הוא לא מצליח לספק קיום ועבודה לתושבי עזה. הוא מפנה את הכעס שלהם לעברנו, והוא מנסה להתחמק מאחריות. דיברנו כמה פעמים, גם בשנה שעברה, למרות שמדברים על מצב הומניטרי קשה, חמאס השקיע 86 מיליון דולר למנהור ובניית מערך הטילים. הם לא היו מוכנים להשקיע דולר בתשתיות. העימות האחרון עלה להם מעבר ל-20 מיליון דולר. לזה יש להם כסף. כמו בטהרן, יש להם הנהגה קיצונית שמוכנה להקריב את הילדים שלהם".

ליברמן. צילום: כנס הרצליה

 

בתשובה לשאלה על תהליך השלום, אמר ליברמן: "תהליך כן, שלום לא. אין שלום במזה"ת. מי חי בשלום? שלום יבוא יחד עם המשיח. בסופו של דבר, זאת המציאות. זה לא במקרה, כשאני חוזר תמיד על זה – הסיבה לאי שקט במזרח התיכון זה היעדר מעמד הביניים. בעולם המודרני מה שמוביל למדיניות שלום ורווחה אתה חייב מעמד ביניים חזק ומצליח. בשוויץ ונורבגיה אין עוני ואין אוליגרכים. 90% מהאוכלוסייה מעמד ביניים חזק ומצליח. בעולם הערבי – 90% עוני ומעט מאוד תקווה, וקצת עשירים. בתימן, 60% סונים 40% חצי שיעים, 220 שבטים, חצי לא יודעים קרוא וכתוב, פחות מ-1,000 דולר בתל"ג.

"חזרה לפלסטינים – זה לא ענייננו. אף מדינה לא עשתה מה שעשתה מדינת ישראל. ויתרנו על חצי האי סיני, החזרנו חצי מיהודה ושומרון, נסוגנו מרצועת עזה עד גבול 67'. עשינו הכול חוץ מדבר אחד – להחליף את השכנים. אני לא מציע שנתערב בתוך הרשות הפלסטינית. מעולם לא הצלחנו להמליך מלכים, ידינו מושטת לשלום – אבל לטנגו צריך שניים. אבו מאזן איבד שליטה על רצועת עזה ודוחה בחירות כבר 8 שנים. אם אתה שואל איפה התקווה, אני חוזר ואומר: הגיע הזמן שהמדינות הסוניות המתונות יצאו מהארון. בואו נקים מול ציר הרשע ציר מדינות מתונות. מי תמך בהודעת טראמפ? ישראל, סעודיה והמפרציות".


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.