במהלך נאומו בכנס השלטון המקומי המתקיים כעת בגני התערוכה, תקף יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג את יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט על הלחצים שמפעילה מפלגתו להחלת הריבונות במעלה אדומים בפרט וביהודה ושומרון בכלל.

הרצוג: "סיפוח יביא בסופו של דבר לאובדן וחיסול החזון הציוני"

בנאומו ציטט הרצוג אמירה של ראש הממשלה הראשון דוד בן גוריון מ-1937, בה טען בהקשר תכנית החלוקה כי עדיף מדינה קטנה ויהודית כולה, מאשר מדינה בגבולות הארץ השלמה אך מעורבת. "ידידי נפתלי בנט מוביל עכשיו קו שתובע סיפוח של יו"ש, בין אם בשלבים ואם באופן מלא. זו שאלה גורלית. אני לא מתנכר לא לחבלי ארץ ולא לחיבור הרגשי והדתי העמוק" אמר הרצוג.

"אבל בהקשר הזה אני מעדיף את הדברים של בן גוריון ב-1937. "בדילמה בין מדינה יהודית לבין מדינה בין הים לירדן עם רוב ערבי, אעדיף מדינה יהודית וזאת שאלת חייינו שמגיעה כעת לבשלות. הלחצים והתביעות של נפתלי בנט וחבריו ללכת לסיפוח יביאו לאבדן וחיסול החזון הציוני", קבע יו"ר האופוציזיה, והמשיך: "סיפוח משמעותו בסופו של דבר שינוי סדרי העדיפויות הלאומיים. אני מאמין שניצחון יושג בדרך אחרת. אם נלך לצעדים חד צדדים בהתנחלויות, נסכן את עצם קיום ישראל. זאת השאלה המכריעה של חיינו במלאות 50 שנה למלחמת ששת הימים".

בנט: "'זכותנו על הארץ כולה קיימת ועומדת לעד'. את זה בוז'י, אמר דוד בן גוריון"

שר החינוך בנט עלה לדוכן הנואמים מיד לאחר הרצוג ואמר בתגובה כי אותו בן גוריון, באותה שנה (בנאום ציריך), אמר את ההיפך הגמור בהכריזו כי אין זו מסמכותו של שום גוף יהודי לוותר על חלקים מארץ ישראל.

בתגובה לדבריו של הרצוג אמר: "אני רוצה לקרוא לכם מקטע של מנהיג שהתמודד מול הטיעון הזה: 'אין זו מסמכותו של שום יהודי, אין זו מסמכותו של שום גוף יהודי, אין זו אפילו מסמכותו של העם היהודי כולו החי אתנו היום – לוותר על איזה חלק שהוא בארץ. זוהי זכות האומה היהודית לדורותיה, זכות שאינה ניתנת להפקעה בשום תנאי. ואילו גם היו יהודים באיזה זמן שהוא מכריזים על הסתלקותם מזכות זאת – אין בכוחם ובסמכותם להפקיע זכות זו מהדורות הבאים. שום ויתור ממין זה אינו מחייב ואינו קושר את העם היהודי. זכותנו על הארץ – על הארץ כולה, קיימת ועומדת לעד'. את זה בוז'י, אמר דוד בן גוריון.

"בוז'י, תסתכל על קודמך, ראה את העמידה הנחושה והעמידה הנחושה בצדקת הדרך ואל תתייחס לאמירה מקומית כזן או אחרת. אנחנו ננצח. כל פעם שאתה נותן גרגר אדמה הם הופכים אותה לבסיס טרור. פעם אחת זה להיות פראייר, פעם שניה זה כבר חוסר שיקול דעת".

בנט כנס
"פעם אחת זה להיות פראייר, פעם שניה זה כבר חוסר שיקול דעת". בנט בנאומו בכנס השלטון המקומי

 

לגבי דו"ח מבקר המדינה על תפקוד הקברניטים במהלך מבצע 'צוק איתן' שיפורסם בימים הקרובים אומר בנט: "עלינו להשתמש בדוח ככלי ללמידה ותיקון ולא לעריפת ראשים. יושבים כעת בבית מאות אלפי מילואמניקים, לוחמים, הורים לחיילים ומשפחות שכולות. להם אנו חייבים להעניק מנהיגות ביטחונית שקולה ואחראית".

בנט הדגיש כי "דו"ח זה בעל חשיבות ביטחונית רבה. השאלה היא לא כיצד עלינו להתכונן לאיום המנהרות אליו הגענו לא מוכנים בצוק איתן, אלא מה עושים כדי להיערך להפתעה האסטרטגית הבאה".

"צה"ל יודע להילחם, וצה"ל יודע לנצח. כי כשישראל רוצה ניצחון, ישראל מנצחת, ואנחנו הפעם ננצח", הוסיף.

נאומו של שר החינוך נקטע על ידי מורים המוחים על הלנת שכרם.

מורים מוחים בזמן נאומו של השר בנט. צילום: חיים בהגון

הפאנל מתקיים במסגרת כנס הוועידה השנתית השישית של השלטון המקומי בישראל וקרן קימת לישראל. צפו בשידור החי.

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20