ח"כ מיקי זוהר (הליכוד), יו"ר הוועדה לצדק חלוקתי ושוויון חברתי, קיים היום (ב') בוועדה דיון בנושא ההטרדות המיניות בפריפריה. "מנטליות מסוימת שקיימת במגזר הערבי גורמת לחלקים בו לא להבחין מהי הטרדה מינית ומה לא. אני לא מבין מה פשר הכעס של חברי הכנסת הערבים על קיום הדיון", אמר זוהר בפתח הדיון. בהמשך ביקש להבהיר: "לא קיימנו את הדיון הזה כדי לקטלג ערבים כמטרידים מינית, ממש לא".

התנצל. ח"כ מיקי זוהר. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
"הגיע הזמן שידונו בנושא גם בחברה הערבית". ח"כ מיקי זוהר. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

על ההחלטה לזמן לדיון את נציגי הארגונים 'להב"ה' ו'יד לאחים' הפועלים נגד התבוללות אמר זוהר: "הפכו את הארגונים הללו לאויבי ישראל. ואני אומר לעצמי בשאלת תם, אם במדינת ישראל אנחנו מאפשרים חופש ביטוי לארגונים כמו שוברים שתיקה, 'בצלם' ו'עדאלה' יתכן שיעצרו ארגונים כמו 'יד לאחים' ו'להב"ה' מלדבר. לצד הימני של המפה אין זכות ביטוי?".

ח"כ זוהר הוסיף כי "בנצי גופשטיין הוזמן במסגרת ההזמנה לארגון להב"ה. הובא לידיעתי שאם גופשטיין ישתתף הדיון הזה יפוצץ ולא התקיים. ההתלבטות היתה האם לקיים את הדיון בלעדיו או לא לקיים אותו. ולכן ביקשתי מארגון 'להב"ה' לשלוח נציג אחר. 'להב"ה' הוא לא ארגון של איש אחד, ולכן אני לא מבין את הכעס".

לאדם שהתפרץ לדיון והתרעם השיב זוהר: "החברה הישראלית דנה טוב מאוד בנושא ההטרדות המיניות. האם לא הגיע הזמן שידונו בנושא גם בחברה הערבית?".

"הוועדה לא קמה כדי להיות במיינסטרים ולא חוששת להגיד את דבריה. עלינו לשנות את המנטליות בחברה הערבית שם כבוד האישה אינו באותו מעמד כמו אצלנו. היחס נחות יותר. אם לא נשנה את זה האוכלוסיה הערבית בישראל תהיה בפיגור מול האוכלוסייה היהודית. זה מקור הדיון", הדגיש זוהר.

"בחברה הערבית יש מושג שניתן להטריד מינית אישה יהודייה ואסור להטריד מינית ערבייה. אם ערבי יטריד מינית ערבייה יום למחרת יירצח על רקע כבוד המשפחה. אבל אין לו בעיה להטריד יהודייה. הגיע הזמן שגם בחברה הערבית ידברו על ההטרדות כמו שמדברים על זה בחברה היהודית".

"יש כאן עניין לאומני"

שרה ניסני, עולה מצרפת שהוטרדה, סיפרה בדיון: "אני חייבת להגיד שמעבר להטרדות האלו שאנחנו חוות. אני חושבת שיש כאן עניין לאומני, שלא צריך להסתיר אותו. צריך לשים אותו על השולחן ולדבר עליו. יש פה עניין של ערבים שמטרידים יהודיות ומרשים לעצמם. לדבר כמו שהם רוצים ליהודיות, לשרוק אלינו, לקרוא לנו בשמות גנאי שלא נעים לי, באמת לא נעים לי מכבודכם".

הדיון שלא התנהל בוועדה לקידום מעמד האישה בנושא. צילום: 'אם תרצו'

"אני בעצמי עשיתי עלייה מצרפת. אני הגעתי לכאן כדי לחיות במדינת ישראל כיהודייה, כחופשייה במדינתי. ואני מרגישה שאני לא יכולה לחיות כאן כבן-אדם חופשי בגלל אותם גברים ערבים. שבעצם מטרידים אותי יום יום ומטרידים את המשפחה שלי, את החברות שלי,  וכל מיני נשים – שאגב כבר פונות אליי באופן עצמאי – ואומרות לי שגם הן חוו הטרדות מיניות", הוסיפה ניסני.

"יש לי רשימה ארוכה של בנות שמוכנות לבוא, להעיד ולדבר ושכבר לא מסתירות את זה אפילו. הן כבר לא מתביישות לספר את זה. כי הן יודעות שצריך לעשות משהו בעניין. ובזמן הזה שאנחנו מדברים, אני בטוחה שיש עוד בנות שמוטרדות מינית בחוץ". לדבריה, "יש כאן אקט אנטישמי וזה סוג של פיגוע. זו פגיעה לאומנית. זה לא הגיוני שבמדינה דמוקרטית יחוו בכל מקום בנצרת עילית, בחיפה. צריך לשים לדבר הזה סוף".

ח"כ יהודה גליק (הליכוד) סיפר כי סטודנטיות יהודיות באוניברסיטה העברית חוששות לצאת בגלל הטרדות מיניות מצד ערבים. "גם בסין יש הטרדות מיניות. אז מה לא נדבר על הטרדות מיניות של בחורות יהודיות בידי בחורים ערבים?", תהה גליק באוזני המתנגדים לעצם קיום הדיון. "אם לא נדבר על זה, זה לא יטופל. זה לא משהו גזעני ורוב מוחלט של ערבים לא מטרידים. אבל אף על פי כן יש פה תופעה שצריך להתמודד איתה".

ח"כ אכרם חסון (כולנו) טען שצריך לתת את הדעת גם על הטרדות מיניות כלפי נשים ערביות שאינן זוכות לתמיכת התקשורת והציבור כמו במגזר היהודי. "צריך לברך ולא להתווכח מי מייצג יותר טוב. השאלה אם מאחדים את הכוחות ונלחמים נגד התופעה". "אני במקום היו"ר מחצית מהחברה הייתי מוציא החוצה. זה דיון נורא חשוב על כבודה של האישה הישראלית. קצת כבוד", הטיח במתנגדים לדיון.

יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה, ח"כ עאידה תומא סלימאן (הרשימה המשותפת), תקפה מוקדם יותר את זוהר על ההחלטה לקיים את הדיון. "למרות שהדיון קיבל שם מכובס כוונתו האמיתית של יו"ר הוועדה יצאה לאור- לקיים דיון על הטרדות מיניות של צעירות יהודיות על ידי צעירים ערבים", טענה סלימאן.

"את אותו דיון קיימנו לפני חצי שנה ונציגות המשטרה הוכיחו על ידי סטטיסטיקה ברורה שלא ניתן להצביע על תופעה של הטרדות על רקע לאומי. אישה היא אישה והטרדה היא הטרדה ובתחום הזה אין מקום לאבחנות על שום רקע, בוודאי לא גזענות", הוסיפה. "מה שעובר על אישה או נערה שמוטרדת מינית הוא גיהינום ואסור שישתמשו בסבל שלה כדי לשרת מטרות פוליטיות וגזעניות. יתרה מכך, כאשר וועדה בכנסת מזמנת ארגון כמו להב"ה כ'מומחה' זה אומר דרשני. אין מקום לדיון כזה בכנסת ישראל".

י-ם: 540 תקיפות מיניות של יהודיות ע"י פלסטינים ב-9 שנים

בינואר האחרון הוכרה א', צעירה שהותקפה מינית על ידי נערים פלסטינים לפני 9 שנים, כנפגעת פעולות איבה והמקרה הוכר כאירוע לאומני. הכרתו של משרד הביטחון בכך, העלתה לכותרות את תופעת הטרור המיני בערים מעורבות וביישובים סמוכים לכפרים ערביים. אך מסתבר כי א' הייתה רק אחת מתוך מאות נשים שחוו את התקיפות מהסוג הזה.

חברת הכנסת יוליה מלינובסקי ('ישראל ביתנו') ביקשה לקבל מהמשטרה את הנתונים והמספרים מאחורי התופעה. הנתונים שהתקבלו מצביעים על כ-540 תקיפות והטרדות מיניות של נשים על ידי פלסטינים בין השנים 2006-2014 באיזור ירושלים בלבד, מתוכם 70 מקרי אונס. אלו רק המקרים שדווחו ושבעניינם נפתח תיק חקירה.

טל מאיר

טל מאיר

כתבת ערוץ 20 לענייני התיישבות