מתוך 'לפני כולם', א'-ה' ב-19:30

, ראש ה- שהדיח נשיא ארה"ב דונלד , העיד היום בשימוע מול ועדת המודיעין של הסנאט, שם סיפר את הצד שלו בסיפור של מה שקרה בינו לבין הנשיא במהלך החקירה של סוכנות ליועץ לביטחון לאומי לשעבר מייקל פלין. "בקשות בעניין החקירה על רוסיה מאוד מטרידות", פתח , והמשיך בהפרכת אחד מהדיווחים של הניו יורק טיימס על בעניין רוסיה מלפני הבחירות. לטענתו, מאמר ה'ניו-יורק טיימס' מה-14 בפברואר, לגבי שיתוף פעולה בין הרוסים לקמפיין טראמפ, הוא 'פייק ניוז'. "כתבים לא יודעים על מה הם כותבים".

קומי המודח היה אמור לספק את האקדח המעשן כדי אולי להוביל להדחתו של הנשיא מהבית הלבן. "ממשל טראמפ בחר להשמיץ אותי ושיקר, אין לי ספק שהרוסים התערבו בבחירות", אמר בשימוע.

ג'יימס קומי, ראש ה-FBI המודח, בשימוע
ג'יימס קומי, ראש ה-FBI המודח, בשימוע

 

קומי חשף כי תיעד פגישה עם טראמפ כי ידע שיצטרך להגן על עצמו, "שמרתי פתקי MEMO מהפגישה, כי הייתי מודאג שטראמפ באמת ובתמים מסוגל לשקר לגבי מה שהלך בפגישה". קומי הוסיף וטען כי "ממשל טראמפ שיקר בנוגע אליי ובנוגע ל-FBI. ידעו על ניסיונות של רוסיה להתערב בבחירות מאז סוף 2015".

ראש ה-FBI המודח קבל גם על דרישותיו של טראמפ לנאמנות ואמר, "אף אחד מעולם לא ביקש ממני נאמנות בכל הקריירה שלי ב-FBI חוץ מטראמפ. לא לזה התכוונו המחוקק והחוקה". לדבריו, "כשטארמפ אמר לי 'אני מקווה שתוכל לוותר על החקירה של פלין', פירשתי זאת כהוראה. היינו הוא ואני לבד בחדר, הנחתי שכך הוא מביע את רצונו. אולי אני טועה, אבל להבנתי טראמפ פיטר אותי בגלל האופן בו ניהלתי את חקירת קשרי הקמפיין שלו עם רוסיה". עוד הוסיף קומי, כי לדעתו "טראמפ האמין שהחקירה מקשה עליו להתרכז בדברים אחרים. היה לו חשוב שאבהיר שהוא אישית לא נמצא תחת חקירה".

"אין לי ספק שרוסיה התערבה בבחירות לנשיאות"

על השאלה "מדוע לא אמרת לנשיא שזה לא בסדר?", השיב: "הייתי בהלם, אולי אם הייתי חזק יותר הייתי מגיב אחרת, בחרתי מילים בזהירות". אך העיד כי הסביר לנשיא "שאני לא יכול פשוט ללכת לתקשורת ולהודיע שהוא לא נחקר, שיש תהליך מסוים לעשות דבר כזה, והוא אמר 'אוקיי, אז זה מה שאעשה'". בשלב זה הצהיר קומי: "אין לי ספק שרוסיה התערבה בבחירות לנשיאות". אולם בתשובה לשאלה האם לדעתו טראמפ קיים קשר עם הרוסים, ענה: "לא נכון שאענה על זה. כאשר עזבתי לא הייתה חקירה שהתמקדה בטראמפ. טראמפ מעולם לא היה מושא החקירה ב-FBI".

קומי הודה שהדליף את השיחה בינו לבין טראמפ ל'ניו-יורק טיימס' כדי לעודד מינוי חוקר מיוחד אחרי הציוץ של טראמפ שהזהיר אותו לגבי ההקלטות.  "לא אפגע אם יתברר שהנשיא הקליט אותי, אתמוך בפרסום כל השיחות אם הנשיא אכן הקליט אותן", התחייב.

טראמפ על הצהרת קומי: "מרגיש מזוכה לחלוטין מהחשדות"

פרקליטו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, מארק קסוביץ', פרסם אמש (ד') הודעה לפיה טראמפ שבע רצון מתוכן הצהרתו של ראש הבולשת הפדרלית (FBI) המודח ג'יימס קומי בטרם עדותו בפני ועדת המודיעין של הסנאט. בהודעה נמסר כי "הנשיא מרוצה מכך שמר קומי אישר סוף סוף באופן פומבי את הדיווחים שמסר בארבע עיניים שלפיהם הנשיא לא היה תחת חקירה במהלך בדיקת הפרשות הקשורות ברוסיה". עוד נמסר כי טראמפ "מרגיש שהוא זוכה לחלוטין ובאופן מוחלט מהחשדות".

הנשיא טראמפ "שבע רצון". צילום: Gage Skidmore
הנשיא טראמפ "שבע רצון". צילום: Gage Skidmore

 

ראש ה-FBI המודח הביע בהצהרה חשש כי טראמפ ניסה ליצור עמו "יחסי פטרונות". לדבריו, "זה הדאיג אותי מאוד, בהתחשב בעצמאות של ה-FBI". עוד הזכיר קומי בהצהרתו את הדיווחים על אודות איסוף חומרים מכפישים על טראמפ בידי רוסיה.בשיחה אחרת, יום למחרת פיטוריו של היועץ לביטחון לאומי פלין, שאל טראמפ את קומי על התרשמותו ממנו. "הוא אמר שהוא בחור טוב ועבר הרבה, ולא עשה שום דבר רע בשיחותיו עם הרוסים, אבל הטעה את סגן הנשיא. אני מקווה שאתה יכול לראות זאת ולעזוב את זה", כתב קומי. "הסכמתי שהוא אכן בחור טוב, אבל לא אמרתי שאעזוב זאת". קומי הוסיף כי הוא לא הבין מדוע טראמפ עוסק בחקירה וכי "זה היה מדאיג מאוד".
אתמל הכריז טראמפ על מועמד חדש לראשות ה-FBI – כריס ריי, עוזר של התובע הכללי תחת ממשלו של ג'ורג' בוש הבן. טראמפ מסר את ההודעה במקביל לשימוע שנערך בוועדת המודיעין בסנאט בהשתתפות בכירי סוכנויות המודיעין.

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.