בתחילת החודש נישאו עיני העולם להוליווד שם התקיים טקס האוסקר. הדגש התקשורתי בטקס היה לכך שהמנחה הוא ה"אפרו-אמריקאי" כריס רוק. באותו יום במרחק אלפי מילין משם במרכז מורשת בגין הנחתה צגה מלקו "אפרו-ישראלית" ערב לכבוד פתיחת תערוכה לציון 100 שנים להולדת רה"מ לשעבר .

תארו לכם אם יום אחד יתמודד בקטגוריית "הסרט הזר הטוב ביותר" סרט ישראלי עם סיפור דמיוני עם העלילה הבאה: הגיבור שלנו הוא ילד יהודי נמוך קומה שנולד בפולין ב-1915. הוא לומד בגימנסיה העברית בביאליסטוק, בסוף שנות העשרים של המאה ה-20.

Israel's Prime Minister Benjamin Netanyahu seen during an evening to mark the 100 years since the birth of Yitzhak Shamir at the Menachem Begin Heritage Center in Jerusalem on February 28, 2016. Photo by Haim Zach/GPO *** Local Caption *** ??? ?????? ?????? ?????? ???? ????? 100 ???? ?????? ???? ???? ????? ???? ????? ???? ?? / ??"?
רה"מ בביקור בתערוכת 100 שנים ליצחק שמיר מרכז מורשת בגין

הלימודים בעברית בהגה גלותית, הגיבור מקשיב למורה הדור בחליפה אשר מלמד אותו על גירוש ספרד שהתרחש ב-1492 הגיבור רואה בדמיונו יהודים מושפלים עולים על ספינות ומגורשים מארצם.

אחרי שעות הלימודים הגיבור שלנו חניך בסניף בית"ר המקומי. אנחנו יושבים יחד איתו בפעולה, המדריכים מספרים איך זכתה פולין בעצמאות, על המאבק ברוסים ועל המנהיג של פולין היום (אז) יוּזֶף כְּלֶמֶנְס פִּילְסוּדְסקי , אשר הפך ממנהיג של מרד לראש מדינה.

השנים עוברות והגיבור עכשיו הוא בחור צעיר שלומד משפטים בתחילת שנות ה-30 במדינה בה חיים שלושה מיליון יהודים, באותם ימים בגרמניה עולה המפלגה הנאצית לשלטון, הגיבור קורא את כל העיתונים ועוקב אחרי האירועים בעולם היהודי, ובגיל 20 הגיבור עולה לארץ ישראל. המצלמה מתנדנדת יחד אתו על הגלים ויורדת אתו לחוף . הגיבור מסתגל לעברית המקומית ומתחיל ללמוד בפקולטה למדעי הרוח באוניברסיטה העברית בירושלים.

בארץ מתחילים "המאורעות". ערביי הארץ שוחטים יהודים, וב-1937 הגיבור עוזב את הלימודים, עובד בבניין ומצטרף לאצ"ל שם הוא משתתף בפעולות נקמה כנגד הערבים.
ב-1940 בפילוג בין לחי"י לאצ"ל הוא הולך עם המיעוט שדבק באברהם "יאיר" שטרן, הקשר עם המשפחה נותק.

ב-1941 חוזרת המצלמה למחוז ילדותו ברסט. הגרמנים פולשים, מראות של חיסולי קהילות, הוריו של הגיבור ובני משפחה אחרים מסתתרים במחבוא ובעקבות הלשנה של שכן הם נגררים לחצר ונשחטים אחד אחד.

חזרה אל ארץ ישראל. הבריטים רוצחים את יאיר שטרן בפברואר 1942, המחתרת הקטנה בסכנת היעלמות, והגיבור שלנו בורח מהמעצר יחד עם אליהו גלעדי.

יש מתח עצום ביניהם, מי ינהיג את המחתרת? מי יקבע את אופי המאבק? גלעדי מתכנן לרצוח את ראשי הישוב היהודי ולהשתלט על הנהגת הישוב בכוח. הוא מתייחס ברודנות לאנשים ודורש מחברות לח"י לרדת לזנות כדי להביא כסף למחתרת.

יום אחד מתאבד אחד החברים ומשאיר מכתב , "הוא [גלעדי] סילק אותי מהמחתרת, והיא כל עולמי". חברתו של המתאבד "שולמית" היא המקשרת של הגיבור ומתפתח בניהם סיפור אהבה .
"הגיבור" מקבל החלטה… אותה יישא בליבו כל חייו… ובכדי להציל את הישוב הוא שולח שני חברים לחסל את גלעדי.

והצוותא עם נתן לילן מור וישראל אלדד הוא מנהיג את המחתרת. ב-1944 הוא שולח למצרים שני חברי לח"י אליהו בית צורי ואליהו חכים, לחסל את שר המושבות הבריטי הלורד מוין שבין השאר אחרי על מניעת כניסת יהודים לארץ כאשר כברר ברור לכולם שמתבצעת השמדה המונית.

השניים עומדים למשפט, סטודנטים ערבים יוצאים להפגנות נגד הבריטים, "אל תתלו את היהודים הגיבורים" , השניים מוצאים להורג בתלייה.

**FILE** Portrait of former Israeli Prime Minister Yitzhak Shamir at his office in Jerusalem on April 22, 1992. Shamir was Prime Minister from 1983 to 1984 and again from 1986 to 1992. Photo by Flash90. *** Local Caption *** ???? ???? ??? ????? ??? ????? ??? ??? ???????? ??????
יצחק שמיר ז"ל

אחרי מלחמת העולם השנייה "הגיבור" נתפס על ידי הבריטים ונשלח לגלות באפריקה, המצלמה טסה עמו למחנה , בינואר 1947 הוא בורח בתוך תא כפול של מכלית, והצופה עובר את המסע עד שהוא מגיע לפריז ומתקבל בחום על ידי הצרפתים, מאותו רגע הוא "פרנקופיל".

שבוע לאחר הקמת המדינה "הגיבור" חוזר לארץ הבריטים עזבו ויש מדינה ליהודים, במאבק הדיפלומטי על גבולות המדינה היהודית, נשלח לארץ "המתווך" ברנדוט, שתוכנתו לחלוקה אינה מקובלת על ההנהגה היהודית, הלח"י מחסל את "המתווך" ואנחת רווחה נשמעת גם בחלונות הגבוהים של מוסדות הישוב.

תחילת שנות ה-50. הגיבור שלנו יחד עם קבוצת אנשים מהאצ"ל והלח"י חוזרים לחיי המחתרת הפעם בשרות המדינה הרשמית, ונכנסים ל"מוסד", הגיבור הוא הבכיר מבניהם, הוא מקים את היחידה שלימים תהפוך להיות "קיסריה".

הוא חוזר לצרפת ומשם אנחנו לוקחים את הצופה למרדף אחרי "המדענים הגרמנים" שוב במצרים.

ב-1977 אותו "גיבור" אחרי ה"מהפך" מתיישב על כיסא יו"ר הכנסת ומנהל את הישיבה הראשונה בהיסטוריה שמימינו עומד מפקד האצ"ל מנחם בגין בתפקיד ראש הממשלה ומולו כל חברי מפא"י אחרי 29 שנות שלטון, לא פשוט הוא שומר על ממלכתיות ומפתח קשרים טובים מאוד עם רבים מהם.

ב-1979 במסגרת הסכם השלום עם מצרים מוחזרות לארץ גופותיהם של בית צורי וחכים, ביחידה לאיתור נעדרים חוששים שהגופות אינן תואמות את השם וצריך לזהות מיהו בית צורי ומיהו חכים, "הגיבור" שלנו מגיע לאבו כביר לזהות את שני פקודיו ששלח 35 שנה קודם לכן, הגופות נשמרו במצב טוב בגלל היובש וניתן לזהות את סימני החבל על הצוואר. [סיפור בדוק]

ב-1981 "הגיבור" שלנו הוא שר החוץ של מדינת ישראל, וב 1983 שוב כמו במקרה של "יאיר" שטרן, הוא נקרא להיכנס לנעלי מנהיג ש "לא יכול יותר".

ב-1991 "הגיבור" בתפקיד ראש ממשלת ישראל צריך לקבל החלטה מה לעשות כאשר טילים נופלים על מדינת היהודים שלו, והוא קורא את התמונה נכון ופועל באיפוק.
באוקטובר 1991 רגע לפני ציון 500 שנים לגרוש ספרד "הגיבור" שלנו מגיע לספרד לוועידת מדריד, שם הוא נואם מול נציגי מדינות ערב ומול מצלמות מכל העולם.

"הגיבור" של הסרט אומר לעולם הערבי את האמת שלו: "תכירו גם בזכותנו לחיות כאן ואז אפשר להתחיל לדבר".

הגיבור יורד מבמת ההיסטוריה ומוסר את המפתחות ליצחק רבין שהיה ראש הממשלה היוצא ב"מהפך" של 1977. הגיבור ורבין נפרדים בחום .שם הסרט "מיכאל" שמו המחתרתי של הגיבור, על שם מייקל קולינס מנהיג המרד האירי.

מבוסס על סיפור דמיוני.

20 News

20 News:עוד באותו נושא