חומרי הדרכה רשמיים של חיל החינוך נוקטים עמדה ברורה בגנות פעולותיהם של ארגוני המחתרות האצ"ל והלח"י. כך דווח היום (ה') בערוץ 7. לפי הפרסום במסמך שכותרתו "הלאומיות בארץ ישראל – בין ציונים לפלסטינים", שנכתב על ידי חיל החינוך עבור מפקדי צה"ל, נכתב במפורש כי בשנת 1937 הוקם ארגון האצ"ל שהפעיל "פעולות טרור" נגד הבריטים, ובשנת 1940 הוקם ארגון הלח"י שהפעיל "טרור קיצוני" נגד הבריטים. תגובת דובר צה"ל: "מדובר בתקלה והמסמך הוסר מהאתר".

מסמך של חיל החינוך המגדיר את האצ"ל והלח"י ארגוני טרור. קרדיט: באדיבות ערוץ 7
מסמך של חיל החינוך המגדיר את האצ"ל והלח"י ארגוני טרור. קרדיט: באדיבות ערוץ 7

על פי הדיווח, המסמכים מציגים שאלות מנחות המבקשות לעורר חשיבה בקרב החיילים, וניסוחן אינו מותיר ספק באשר לעמדות כותבי המסמך. בין היתר מתבקשים המפקדים לשאול את חייליהם מה דעתם על כך ש"גורמים שונים משווים את תנועות הלח"י והאצ"ל לתנועת הפת"ח ושאר ארגוני טרור ערביים".

Etzel_Jerusalem_1948
לוחמי האצ"ל
בעקבות פניית ערוץ 7 לדובר צה"ל, בשאלה האם זו עמדתו הרשמי של צבא ההגנה לישראל, נאמר: "התפיסה החינוכית הנוכחית, המאושרת על ידי קצין החינוך הראשי, היא כי הארגונים הלח"י והאצ"ל היו משלושת ארגוני כח המגן שפעלו בתקופת המנדט הבריטי לקידום הקמת מדינת ישראל", עוד נמסר כי "מדובר בתקלה והמסמך הוסר מהאתר", וכי מדובר ב"מסמך ישן שנכתב לפני מעל לעשור, שאינו רלוונטי ולא מצוי בשימוש". לפי ערוץ 7, המסמך הופיע באופן בולט באתר האינטרנט הצה"לי, היה זמין למפקדים ולקציני החינוך ואף נעשה בו שימוש גם בימים האחרונים".

 עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20