חיים טולדנו יעוץ כלכלי

שלחנו חובב קפה מושבע ויעוץ כלכלי בינלאומי לעשות כתבה על החיבור בין קפה וכלכלה, חיים טולדנו מביא לנו שורה של נקודות מפתיעות על תעשיית הקפה, המשקה הפופולארי בעולם ובעל השפעה אדירה על הכלכלה העולמית.

לדעת חיים טולדנו המשפט המשקף טוב מכל את ההילה סביב הקפה הוא משפט טורקי מפורסם, המזקק לידי מילים מדויקות כיצד טעמו של הקפה צריך להיות "שחור כמו גיהינום, חזק כמו המוות ומתוק כמו אהבה".

הקפה נאבק ראש בראש מול הנפט בתואר המוצר הנסחר ביותר בעולם, מעל ל-50  מדינות מייצרות ותלויות בו כלכלית במידה כזו או אחרת, קפה והתעשייה שמסביבו מצליח לפרנס מספר לא יאמן שמוערך במעל ל-20 מיליון איש ברחבי העולם.

ברזיל היא אחת המדינות המושפעות ביותר מתנודות המתרחשות במחירי הקפה בשל היותה אחראית על יותר משליש כמות הקפה המשווק לעולם, שינוים במחירי הקפה עקב נזקי מזג האוויר מתרחשים לרוב  בחודשים יולי, אוגוסט זמן עונת ההבשלה, כל ירידת מחיר היא בעלת פוטנציאל להביא לפגיעה ישירה בכלכלה ובמיליוני האנשים המתפרנסים ממנה.

כפי שידוע לנו ארצות הברית מחזיקה בתואר צרכנית הקפה הגדולה בעולם, מאידך המדינה הניצבת בראש המדינות בה צורכים הכי הרבה קפה לנפש תאמינו או לא היא לא טורקיה אלה פינלנד עם 12 ק"ג קפה לאדם מידי שנה!

הקפה בדומה לעוד מוצרים שהפכו לסוג של מיתוס מחזיק מאחוריו סיפור מעניין על דרך התגלותו לעולם, היה זה במאה ה- 11 באזור קאפא באתיופיה (יש הגורסים שמשם מגיע השם), עת רועי צאן הבחינו בהתנהגות מוזרה ונמרצת יתר על המידה של העזים בזמן שאכלו פרי, אם תהייתם איך פרי קשור לקפה הרי זה מכיוון שהקפה אותו אנו שותים הוא גרעין של פרי נשיר.

הקפה עובר תהליך שחלקו מחייב עבודת קטיף ידנית, מכיוון שהפרי המופיע על העץ משלב גם פרי בוסר וגם פרי בשל בעת ובעונה אחת ויש צורך להפרידם ידנית. הקפה צומח על שיחים הנמצאים באזורים גבוהים הניחנים במזג אויר המשלב חשיפה מוגברת לשמש וכן לגשם.

תמונה לקפה כלכלה חיים טולדנו

בבורסות העולם נסחרים שני סוגי קפה, הערביקה -הזן המקורי שהתגלה באתיופיה על ידי רועה הצאן לפני יותר מ 500 שנה, וממנו פותחו בהמשך באירופה בגנים בוטנים רוב הסוגים המוכרים לנו היום מזן זה. הזן השני נקרא רובוסטה הוא פותח עקב הביקוש ההולך וגובר ואי העמידה בקצב הדרישה לערביקה, בניגוד לזן המקורי ניתן לגדול אותו בתנאים קשים יותר, טעמו פחות מעודן יתכן כי זה משום שהוא מכיל כמות כפולה של קפאין

תעשיית התרופות והמשקאות הקלים קונים מיצרני הקפה תמציות קופאין  מרוכזות הנוצרות בתהליך בו מנקים את פולי הקפה.

קימות עשרות חוות גידול מיוחדות בעולם לטיפוח הצמחים, עלותן גבוהה לאין שיעור מהקפה המסחרי

סוג הקפה הנחשב לבעל המחיר הגבוה ביותר מגיע דווקא מאינדונזיה, המחיר המשולם לק"ג קפה שם הוא 660 דולר, הסיבה היא טעם ומרקם ייחודי הנגרם מתהליך אליו אחראים קופים החיים באזור הגידול, הקופים בוררים בקפידה את פולי הקפה הבשלים ביותר ופולטים לאחר מספר ימים את הגרגירים, פעולת ההפרדה והניקוי יוצרים טעם שאניני קפה מוכנים לשלם עליו סכומים בלתי נתפסים.

הכתבה נכתבה ע"י חיים טולדנו יעוץ כלכלי

 

 

 

 


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.