בצה"ל סיימו את אירוע הבטיחות החמור שהתרחש לפני שבועיים, אירוע שבנס הסתיים בלי נפגעים. במסגרת גדודי בחטיבת הנח"ל התרחש אירוע חריג עליו דווחנו כאן בערוץ 20, במהלכו בשטח אש במהלך תרגיל .

חייל נרדם במהלך תרגיל. צילום ארכיון: אביר סולטן, פלאש 90
חייל נרדם במהלך תרגיל. צילום ארכיון: אביר סולטן, פלאש 90

 

כאמור, בנושא בוצע תחקיר על ידי מח"ט הנח"ל, אל"ם דן גולדפוס. התחקיר הסתיים היום (א') עם מסקנות חמורות ובסיומו הועמדו למשפט צבאי מספר חיילים ביחידה ובהם הבטיחות של החטיבה ומפקד המחלקה שביצעה את התרגיל. בין היתר, נשפטו היום ושני חיילים ונגזר עליהם שבעה ימי מחבוש בפועל וחייל נוסף ביחידה ועליו נגזרו חמישה ימי מחבוש בשל אי מימוש האחריות האישית והפיקודית בשטח. כמו כן, נוסף ננזף נזיפה חמורה ונשפט לקנס כספי. מח"ט הנח"ל החליט גם לרשום הערה פיקודית למפקד הגדוד ולמפקד הפלוגה.

כזכור, האירוע עצמו נגמר ללא נפגעים. במהלך אימון ברמת הגולן תרגלו החיילים מספר תרחישים על יבש, כלומר ללא שימוש באש חיה. בשלב מסויים הוחלט לעבור לתרגול רטוב כלומר עם הפעלת אש. אחד החיילים נרדם בשטח ואף אחד לא שם לב לחסרונו. כששמע החייל את ירי הפגזים והיריות מהנשק הקל, הוא ניסה להתקשר למפקדיו ולעצור את התרגיל אולם הם לא ענו לו. החייל, שחש בסכנת חיים ממשית, החליט לחייג 100 למשטרה והמוקדנית התקשרה מיד למפקד האוגדה שעצר את התרגיל בקשר.

"פתאום קבלנו פקודה ׳חדל אש׳ ואז כולם רצו בהיסטריה למבנה. כשמצאנו את החייל בחיים הבנו שנמנע אסון", סיפר לערוץ 20 אחד החיילים שנכח בתרגיל. "הוא ישב שם ובכה וסיפר שהוא ירה מהנשק שלו באוויר אבל אף אחד לא שמע אותו". החייל סיפר שלמרות התקרית החמורה ניתנה פקודה לחזור לתרגיל אולם האימון "על רטוב" פסק.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.