חיילת משוחררת בת 22 הוכרה לאחרונה כנכת צה"ל לאחר שמשרד הביטחון מצא קשר בין ההטרדות המיניות שעברה בזמן שירותה הצבאי, למחלת הפיברומיאלגיה שהתפתחה, בין היתר בשל מצב נפשי קשה.

החיילת שהוטרדה הוכרה כנכת צה"ל. אילוסטרציה. צילום: פלאש 90
החיילת שהוטרדה הוכרה כנכת צה"ל. אילוסטרציה. צילום: פלאש 90

כשבועיים לאחר הצבתה בבסיס בו משרתים אזרחים עובדי צה"ל, החלה הצעירה לסבול מהטרדות חוזרות ונשנות מצד אחד העובדים במקום. מדי יום ספגה הטרדות שכללו הצעות מגונות והערות על מראה החיצוני ומבנה גופה. לטענתה, הדבר שהפך להטרדה על בסיס קבוע השפיע באופן חמור על מצבה הנפש וכלל התקפי בכי עד לאובדן הכרה.

החיילת סיפרה בתביעה שהגישה כי באחד המקרים האזרח הטריד אותה ומפקדה האישי אף נחשף לדברים. בתגובה הגיע המפקד לבית הורי החיילת, התנצל על המקרה ואמר כי ישוחח עם האזרחים כדי למנוע כל מצב של הטרדה. אך כששוחח עם האזרחים עובדי צה"ל הוחמר המצב, רבים החלו לדבר על ההטרדות של החיילת והמטריד אף איים "לטפל בשקר שהמציאה".

בשל האירועים הללו החלה החיילת לפחד ולא הצליחה לישון מחשש שהאזרח יפעל נגדה, ומצבה הנפשי התדרדר. עוד סיפרה החיילת כי גורמים בבסיס שבו שרתה אף ניסו להניא אותה מלהגיש תלונה נגד המטריד שמא "תהרוס את חייו". לבסוף טענה הצעירה שמקרי ההטרדה נסגרו בין כתלי הבסיס ולא טופלו בדרגים גבוהים יותר, והיא נאלצה לפעול לבדה ולבקש שיבוץ מחדש בבסיס אחר.

החיילת הצהירה בתביעתה כי היא הייתה בריאה לחלוטין לפני גיוסה לצה"ל. לאחר המקרים החמורים היא אושפזה פעמים רבות בבית החולים, סבלה מכאבים חזקים בגפיים ונעזרה בכיסא גלגלים בשל כאב קיצוני. בנוסף, טופלה הצעירה בכדורי שינה ונוגדי דיכאון. לאחר בדיקות ואשפוזים רבים אובחנה החיילת כסובלת ממחלת הפיברומיאלגיה – דאבת השרירים, מחלה שמאופיינת בכאבים כרוניים מופשטים בשרירים ובמפרקים עם הפרעות שינה ועייפות.

משרד הביטחון הכיר בכך שההטרדות הובילו להתפרצות המחלה

בתביעה שהוגשה על ידה באמצעות עורך הדין שחר המאירי הוצגו מחקרים שמצאו קשר ישיר בין מצבים של פגיעה מינית בילדות או בבגרות להתפתחות פיברומיאלגיה. כאמור במקרה של החיילת, קיבל משרד הביטחון את טענותיה ומצא קשר ישיר ומלא בין תנאי שירותה לבין המחלה.

"מדובר בהחלטה תקדימית וחשובה בכל הקשור למחלת הפיברומיאלגיה", אמר עו"ד המאירי, "בעיקר כשמדובר בהחלטה שנתן משרד הביטחון שנוהג לדחות תביעות שמוגשות בגין מחלה זו. לאחרונה עמדה החיילת בפני ועדה רפואית שהתרשמה ממצבה הקשה ומהפגיעה בתפקודה. גם לוועדה לא היה ספק כי ההטרדות המיניות שחוותה היו הגורם למחלה הקשה שתלווה את החיילת לכל ימי חייה".

עו"ד שחר המאירי צילום: ראובן קפוצינסקי
עו"ד שחר המאירי צילום: ראובן קפוצינסקי
נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון