לקראת הבחירות הממשמשות ובאות, צה"ל פרסם ביממה האחרונה את הפקודה המגדירה את כללי האסור והמותר ברשתות החברתיות. למעשה, מדובר בפקודה המיועדת ליישם את הכללים שכבר קיימים ממילא, לפיהם חיילים לא יתבטאו ברשת בנושאים מדיניים, מפלגתיים וצבאיים.

לעקוב אחר פוליטיקאי – מותר. להגיב לו – אסור. תמונה: צה"ל

 

צה"ל אוסר על חיילים פומבית בעניין מפלגתי, מדיני או צבאי, ולקחת חלק בארגון מחאה. כמו כן, חל איסור להביע ברשתות החברתיות השונות תמיכה או הסתייגות ביחס לפוליטיקאים או מפלגות, או להגיב במלל כלשהו לתוכן מסוג זה. לעקוב אחר משתמש של דמות פוליטית או מפלגה ברשתות החברתיות אמנם מותר, אך רק כדי להתעדכן בפרסומים בדף. להגיב בפוסטים שבתוכו – אסור.

בצה"ל מדגישים כי הכללים חלים על כלל הרשתות החברתיות, בהן , , ואף "מרובות משתתפים" בתוכנות המסרים ובטלגרם.

מטרת הפקודה, ששמה "שימוש חיילים במרחב הרשתי", היא "שמירה על צה"ל כצבא עם ממלכתי", לשון צה"ל, וכן: "שמירה על הבטחון האישי ומניעת דליפת מידע מסווג".

בלי בווטסאפ. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

 

נכנסים לתפקיד מסווג? היפרדו מהפרופיל

אלא שהכללים לא אחידים לכלל החיילים. צה"ל קבע רמות חשיפה שונות ברשת המותאמות לכל חייל לפי תפקידו. על חיילים שתפקידם משוייך לרמה הראשונה נאסר לגמרי לפתוח דף משתמש ברשתות החברתיות. חיילים ברמות האמצעיות נדרשים לוודא כי לא ניתן לקשר בין דף המשתמש שלהם לשירותם הצבאי.

חיילים שתפקידם מוגדר כאחרון ברמת החשיפה, מורשים לעשות שימוש ברשתות, כולל פרסום תמונה במדים ושיוך לצה"ל, אך ללא פרסום מספר היחידה וללא העלאה של מידע מסווג כמו תמונות מתוך הבסיס.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.