כתבה שהתפרסמה השבוע ב-The Guardian הבריטי חשפה כי בחודשים האחרונים התפרצה ברצועת עזה מגפה של חיידקי-על (Superbugs) עמידים לאנטיביוטיקה, שמאיימת על האוכלוסייה.

על פי הדיווח, רצועת עזה מהווה קרקע גידול פורייה במיוחד עבור חיידקי-על, כיוון שמערכת הבריאות שלה "שחוקה מזה שנים מהמצור".

מחבל פצוע בעזה. צילום: פלאש 90

 

העלייה וההתפשטות של הזיהומים ברצועה מיוחסים לעלייה במספר הפצועים בעימותים האלימים השבועיים על הגדר מול כוחותינו והמחסור קבוע בציוד רפואי ובתרופות בבתי חולים.

המחסור, כך לפי הרופאים שהתראיינו לכתבה, מוביל לכך שאלפי חולים לא מסיימים את סבב האנטיביוטיקה הנדרש או לא מקבלים את התרופה הנכונה.

יתרה מכך, בשל מעבר של רופאים ואחיות – ולעיתים גם חולים –  מבתי חולים ברצועת עזה לבתי חולים במזרח ירושלים וביהודה ושומרון – 'מגיפת חיידקי העל' צפוייה להתרחב ולהתפשט גם שם.

ומה לגביי חלקו של ארגון הטרור של חמאס במצב תושבי הרצועה? – לזה לא תמצאו תשובה בכתבה, אבל קריאה לקהילה הבינלאומית לפעול למען בריאות תושבי הרצועה בהחלט מופיעה בהבלטה.

חיידקי-על הם חיידקים שפיתחו עמידות למספר קבוצות של אנטיביוטיקה או לכולם, באופן כזה שלרפואה כיום אין כלים להילחם בהם.לינור בר-אל

לינור בר-אל