No Tag To Print

בנימין נתניהו, אבו מאזן
השופטת חיות. צילום: ליאב פלד

חיות: "שיח בוטה ומשולח רסן ממשיך ללוות את הרכבת הממשלה"

נשיאת העליון השופטת חיות העבירה ביקורת על נתניהו בטקס לשכת עורכי הדין באילת: "הוא אמר כי יש צורך בבית משפט חזק ועצמאי – מאז חלפה שנה וחצי, מה נשתנה בתקופה זו?"

נשיאת בית המשפט העליון השופטת אסתר חיות נאמה היום (שני) בכנס לשכת עורכי הדין השנתי המתקיים באילת. בפתח דבריה אמרה חיות: "אני מודה לכם על שהזמנתם אותי להשתתף בכנס השנתי ה-19 של לשכת עורכי הדין", אמרה חיות והוסיפה: "בפתח הדברים אני מבקשת לנצל את ההזדמנות הזו ולהודות לשרת המשפטים איילת שקד הנמצאת אתנו כאן, על שיתוף הפעולה הראוי לציון שאפיין את עבודתנו המשותפת. קידמנו יחד נושאים רבים וחשובים ובהם מינוי שופטות ושופטים לכל ערכאות השיפוט וכן נושאים חשובים נוספים.

"שיח בוטה ומשולח רסן" השופטת חיות. צילום: ליאב פלד

 

"בחודש הבא תתקיימנה בחירות למוסדותיה של הלשכה", אמרה נשיאת העליון והמשיכה: "חשוב לי להדגיש בפתח הדברים כי השתתפות השופטים בכנס השנה כמדי שנה, נועדה לשמור על מסורת ארוכת שנים של השתתפות בכנסים, ואין בה כדי ללמד על נקיטת עמדה כלשהי בענייניה הפנימיים של הלשכה".

"אין לכחד, לאורך השנים ידעה מערכת היחסים שבין לשכת עורכי הדין ובין הרשות השופטת עליות ומורדות. אך אני מאמינה כי גם בתקופה של "מורדות", יש להתמיד בקיום הידברות ודיאלוג מקצועי בין הלשכה לרשות השופטת ו"שבירת כלים" איננה אופציה בעיניי", עוד אמרה הנשיאה חיות: "ברוח זו אני מבקשת לייחד את דבריי הקצרים היום לחשיבותה של ההידברות ולחשיבות קיומו של דיאלוג לצורך שמירה על הדמוקרטיה בישראל".

 

"ועוד על דמוקרטיה – בטקס שהתקיים ביום 26 באוקטובר 2017 במשכן נשיאי ישראל, הצהרתי אמונים כנשיאה השתיים עשרה של בית המשפט העליון בישראל וכרָאשָת אחת משלוש הרשויות – הרשות השופטת", חיות התייחסה בשלב זה ישירות לראש הממשלה נתניהו: "ראש הממשלה, חבר הכנסת בנימין נתניהו, כיבד את הטקס בנוכחותו ובדברים שנשא במהלכו אמר, בין היתר, כי הוויכוחים ביחס לתיחום שבין שלוש הרשויות מלווים וימשיכו ללוות את החיים הדמוקרטיים שלנו. אך הוא הוסיף והדגיש באותו מעמד כי: "דבר אחד שלא משתנה – ואסור שישתנה – זה הצורך בבית משפט חזק, עצמאי, ישר וחסר פניות. זה לא השתנה, זה גם לא ישתנה".

חיות הוסיפה בעניין נתניהו: "עוד אמר ראש הממשלה כי: "הנקודה המהותית היא לא עצם הוויכוח, שהוא בלתי נמנע – אלא איך יוצרים דו-שיח אפקטיבי בין הרשויות, מתוך גישה מאוזנת וכבוד הדדי… אולי מוגזם לצפות שהרשויות השונות תאחזנה זו בידה של זו, אבל אין זה מוגזם כלל וכלל להאמין בהידברות מכובדת". חיות הוסיפה כי: "ראש הממשלה סיים את דבריו באומרו: "אני דוגל בהידברות: הידברות פתוחה, הידברות סדירה, הידברות כנה. במקום ליצור תהום – נבנה גשרים".

מה המצדיק סטייה מעקרונות חשובים אלה?

:אכן, הדבקות בעקרונות החשובים הללו שעליהם עמד ראש הממשלה בנאומו – השמירה על בית משפט עצמאי ובלתי תלוי, וקיום הידברות פתוחה, סדירה וכנה בין הרשויות המתאפיינת בכבוד הדדי – היא אחת הערובות החשובות לקיומם של חיים דמוקרטיים במדינת ישראל", אמרה חיות והוסיפה: "מאז אותו הטקס בבית הנשיא חלפה כשנה וחצי, ואני מבקשת לשאול מה נשתנה במהלך תקופה זו ?! האם אירע מאז דבר מה המצדיק סטייה מעקרונות חשובים אלה?!" שאלה נשיאת העליון וענתה: "לטעמי התשובה לכך שלילית".

"אך אני מעלה את השאלות הללו מפני שלצערי רב המרחק בין הידברות מכובדת ובין השיח הבוטה, העולב ומשולח הרסן אשר אפיין את מערכת הבחירות לכנסת ה-21 ואשר ממשיך ללוות גם עתה את המגעים להרכבת הממשלה. בשיח זה בלטו וממשיכות לבלוט בחומרתן התבטאויות מצד גורמים שונים המופנות כלפי הרשות השופטת בכלל וכלפי בית המשפט העליון בפרט. בין התבטאויות כאלה ובין "גישה מאוזנת וכבוד הדדי" והידברות שעליהם דיבר ראש הממשלה בטקס הצהרת האמונים שהזכרתי, אין ולא כלום".

השופטת חיות. צילום: ליאב פלד

 

"אומר מיד – מי שמצפה לשמוע ממני כאן היום התייחסות מפורטת למה שמכונה בשיח הציבורי "הרפורמות המתוכננות במערכת המשפט", נכונה לו אכזבה", הבהירה חיות והוסיפה: "אין בכוונתי לעשות כן וזאת מכמה סיבות"

ראשית, כשופטים אנו נזהרים מאוד שלא להביע דיעה או עמדה אלא לאחר שכל העובדות נהירות לנו ומוצגות באופן מוסמך ומהימן. עד כה כל אשר שמענו לעניין אותן ה"רפורמות" לא היו אלא ידיעות ואמירות כלליות בתקשורת. לידיעות ואמירות כלליות כאלה – מטרידות ככל שתהיינה – עדיין מוקדם להתייחס"

"שנית, אני מאמינה ואולי יש מי שיאמר במידה לא מבוטלת של תמימות, כי שתי הרשויות האחרות לא ייקחו על עצמן לחולל שינויים מהותיים במערך היחסים שבין שלוש הרשויות במדינת ישראל מבלי לקיים "דו-שיח אפקטיבי" עם הרשות השופטת, כלשונו של ראש הממשלה, ובלא "הידברות פתוחה, סדירה וכנה" ו"מתוך גישה מאוזנת וכבוד הדדי", כדברים שציטטתי מפיו".

עוד אמרה חיות: "חשוב להדגיש – שאלת מעמדה וסמכויותיה של הרשות השופטת בכלל ושל בית המשפט העליון בפרט – איננה שאלה פוליטית", היא הוסיפה: "השינוי ביחסי הכוחות שבין שלוש הרשויות במדינה, נוגע בבסיס התשתית המשטרית שלנו. אכן, בית המשפט איננו כל יכול ואסור שיהיה כל יכול אך גם כל אחת משתי הרשויות האחרות איננה כל יכולה ואסור שתהיה כזו. על מנת להבטיח עקרונות אלה דרושה מערכת ראויה של איזונים ובלמים והאחריות הציבורית לקיימה מוטלת על כל אחת מרשויות השלטון באופן שווה".

It is not Android