12:33 24/10/2017
מבזקים

דף הבית > תרבות > הם רוצים להיות גרמנים, לא ישראלים

הם רוצים להיות גרמנים, לא ישראלים

שמעון ריקלין פגש את המפיק של המופע של ברי סחרוף ורע מוכיח ושמע ממנו מה קורה למי שרוצה לבצע מנגינות ישראליות כשהפילהרמונית רוצה לנגן. מירי רגב, לטיפולך

אתמול הלכנו עם חברים למופע המושקע והמעולה של ברי סחרוף ורע מוכיח, בו הם מבצעים שירים שנכתבו על ידי ר' שלמה אבן גבירול. המופע הזה הוא תרבות ישראלית במיטבה שמחברת מזרח ומערב בלחנים, ושמיים וארץ במילים.

סחרוף. תרבו ישראלית נדחקת לטובת תרבות "גרמנית". צילום: פלאש 90
סחרוף. תרבו ישראלית נדחקת לטובת תרבות "גרמנית". צילום: פלאש 90

במקרה, פגשנו את המפיק של המופע לפני ההופעה. והוא היה כעוס. שאלנו אותו מה הבעיה. "הבעיה היא היכל התרבות שמכריחים אותנו לשלם על שעות ספורות של חזרה, והם תמיד מעיפים אותנו לטובת חזרות של הפילהרמונית שמקבלת את האולם לכמה זמן שהיא רוצה וללא תשלום".

שאלנו אותו, למה לדעתו זה המצב והוא אמר בפשטות: "כי הם רוצים להיות גרמנים. לא ישראלים" ולכן הם מעדיפים את שטראוס על פני ברי סחרוף.

והאמת, לי זה התחבר באופן כללי למה שקורה פה. יהודים גרמנים רבים בטוחים עד היום שלולא האוסט יודן – היהודים של מזרח אירופה שהגיעו לגרמניה – לא הייתה מתרחשת השואה. הם הרי כבר ממש נעשו גרמנים, ובסלונים בברלין כבר לא יכולת להבחין מי הוא גרמני ומי הוא יהודי-גרמני. עד שבאו היהודים הללו עם הלבוש המודגש הזה שצעק שהם יהודים.

הילדים של האדונים הללו שהגיעו לישראל, בטוחים שלולא האספסוף שחי פה והגיע מכל מיני ארצות מאסיה ואפריקה, ממזמן היה פה שלום עם הערבים.  לא מאמינים? תשאלו את שוקן מהארץ.

זה הכל מתחיל במספר משפחות מגרמניה שתפסו עמדות מפתח בחברה הישראלית ועד היום לא סולחים להיטלר שלא קיבל אותם כגרמנים והזכיר להם שהם יהודים. ולכן החברה האלה מעדיפים את שטראוס על פני ברי סחרוף ובתוך תוכם עדיין משוכנעים שהשואה הייתה בסך הכל תקלה, ואולי יום אחד הם כן יוכלו לממש את החלום ולהיות גרמנים. או לפחות ממש כמוהם.

הספר המעולה "רקוויאם גרמני" נגמר עם חנה ארנדט עומדת על הרציף ונמלטת ברגע האחרון מגרמניה. זה לא שינה לה ולא המעיט לה את אהבתה לגרמניה וגם לא לחבריה. לכן עד שדור המדבר הזה, ההוזה הזה, המנותק הזה, לא יעלם, או שהשפעתו תופחת, המצב הזה לא ישתנה.

מירי רגב, לטיפולך.

שמעון ריקלין

שמעון ריקלין

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

עינת ויצמן (פלאש 90) ודארין טאטור

פסטיבל תמונע דחה מופע ובו הקריאה "לך בעקבות שיירת השהידים"

לאחר שפעילת השמאל הקיצוני עינת ויצמן סירבה להסיר את השיר בגינו מואשמת המשוררת דארין טאטור בהסתה לאלימות וטרור, הוחלט לדחות את המופע "גחליליות" עד לאחר הכרעת הדין