מאות בני אדם השתתפו הערב (שני) באזכרה השנתית לסא"ל עמנואל מורנו הי"ד, קצין סיירת מטכ"ל, שנפל ביומה האחרון של מלחמת לבנון השנייה.

סא"ל עמנואל מורנו הי"ד. צילום מסך

 

בעוד תמונתו של מורנו אסורה בפרסום, לראשונה מאז נפל הושמע קולו באזכרה בנאום שנשא בטקס קבלת דרגה לפני 13 שנים.

בהקלטה הוא נשמע אומר: "קיימות שלוש דרכי תגובה מול משבר: האחת, לשקוע במצולות הייאוש והדכדוך, זו אינה דרכנו כלל ועיקר, ולא נאריך בה. הדרכים האחרות מבטאות אופטימיות, אך האחת משובחת מן השנייה. הראשונה מביטה אל עבר האור שאחרי החושך, הטוב שמעבר לרע, ומתעלמת מעצם קיום הרע – זו הדרך הקרויה בפי העם 'לראות את חצי הכוס המלאה'.

"אך יש דרך טובה ממנה, וזוהי דרכו של רבי עקיבא: שימוש ברע כמנוף להתחזקות. כידוע, כאשר אדם נמצא בקושי ובמשבר הוא מגלה כוחות נפש שאילולא המשבר לא היו באים לידי ביטוי, בדומה לחייל שעובר מסלול קשה ומייגע. ניתן לומר שלמרות ובעצם בזכות אותם קשיים, הוא יוצא חייל מחושל וטוב יותר".

"הקול שלו זה לא משהו שהיווה בעיה כל השנים כי האיסור היה בפרסום התמונה שלו. בוודאי שהדבר הזה הצריך אישור של הצנזורה. יש משהו בקול שמעביר גם את הכל", סיפר אחיו, שמואל מורנו בשיחה עם ערוץ 7. "זה מה שהיה לו לומר באותם ימים שהוא קיבל את הדרגה, על רקע ההתנתקות בגוש קטיף. הוא ביקש להעביר מסר ומדובר בדברים חשובים ומשמעותיים שנאמרו 11 חודשים לפני שנהרג".

מאיה אוחנה מורנו, אלמנתו של עמנואל, אמרה באזכרה: "אתה חסר לי תמיד. אני חיה את החוסר הזה, אבל לפעמים הוא צף כשהחיים מתקדמים. אתה לא כאן כדי לחוות את החבורה המדהימה שהשארת כאן והם זועקים עד השמיים. אתה לא כאן לנשק את ילדינו בלילות, לא כאן כדי לספר להם חוויות על ילדותך ולהביא את הדרך והסגנון שלך – ועם כל החוסר הזה אתה כל כך כאן, מעורר לבבות של אנשים להאמין ששינוי זה רק עניין של עבודה וכוח רצון".
לינור בר-אל

לינור בר-אל