היום לפני 49 שנה, בו' באלול (21 באוגוסט 1969) דניס מייקל רואן, תייר מאוסטרליה, נכנס למסגד אל אקצא, הצית את הבמה המרכזית וגרם למהומת עולם. בחקירתו הסביר כי אלוהים ביקש ממנו להצית את המסגד ואף הבטיח לו שימליך אותו – כאות הוקרה – ל"מלך ירושלים".

צילום: פלאש 90

 

כבאי ירושלים באותם ימים, שמיהרו למקום האירוע, דיווחו כי מאות ערבים תושבי העיר העתיקה חסמו את דרכם ו"יד אלמונית" אף ניתקה את צינורות המים של מכוניות הכיבוי והוציאה מכלל פעולה את ברז הכיבוי על הר הבית.

כתוצאה מכך, הופסקו פעולות הכיבוי והאש החלה מכלה את תקרת העץ של המסגד, כשברקע המון ערבי מוסת צועק "יהודים שרפו את אל אקצא", ו"פלסטין ערבית". כשעה לאחר ההצתה, בשמונה וחצי בבוקר, נשמע 'בום' גדול ותקרת המסגד קרסה פנימה.

באדיבות ארכיון 'ידיעות אחרונות'

 

בישראל סברו תחילה כי ההצתה בוצעה על-ידי ארגון טרור מוסלמי במטרה לשלהב את ההמון המוסת נגד המדינה, אולם מהר מאוד השערה זו נזנחה ונמצא האשם – תייר אוסטרלי, ששהה בארץ מזה 4 חודשים והשתייך לכת נוצרית משיחית בשם 'כנסיית האל'. בחקירתו הודה דניס כי ניסה בעבר להצית את המסגד אולם נכשל, וכי הפעם הזאת הצליח לשחד את השומר בכניסה, הצית את במת סלאח א-דין וברח החוצה לפני שהאש התפשטה.

צילום: פלאש 90

 

במהלך הדיון בעניינו הסביר דניס לשופטים כי אלוהים ביקש ממנו לבנות עבורו את בית המקדש וכי הוא עתיד למלוך על ירושלים: "נכון, אני הדלקתי את האש במסגד אל אקצא. אני נצר למשפחת דוד המלך ומלכת אנגליה היא קרובת משפחה שלי". דניס לא הועמד לדין. הוא הועבר למוסד לחולי נפש בהוראת מומחים שקבעו כי הוא נתון במצב פסיכוטי קשה. שנים לאחר מכן גורש חזרה לאוסטרליה, שם המשיך ושהה במוסדות פסיכיאטריים עד מותו ב-6 באוקטובר 1995.

מאז אותו אירוע, בשל הנפיצות הגבוהה של המקום, הידקה מדינת ישראל את האבטחה סביב ההר הקדוש. הבדיקות הביטחוניות הפכו קפדניות והשטח האווירי מעל הר הבית הוגדר "אסור לטיסה" ברדיוס של קילומטר.

לינור בר-אל

לינור בר-אל