מארבעה יוצא אחד: שר הביטחון החל היום (ראשון) לבחון את מועמדותם של ארבעה לתפקיד הרמטכ”ל ה-22 של צבא הגנה לישראל.

האלוף בטקס סיום בה”ד 1

 

בעוד חמישה חודשים יסיים הרמטכ”ל רא”ל את כהונתו והבוקר יוצא לדרך המירוץ לרמטכ”לות. שר הביטחון אביגדור ליברמן יעסוק בחודש הקרוב בשאלה הרת גורל, מי המפקד שיקבל עליו את תפקיד הקצין מספר 1. עד החגים צפוי אייזנקוט לקבל החלטה לאחר שישמע מהרמטכ”ל את המלצתו, יתייעץ עם ראשי מטה כללי בעבר ויחליט מי המועמד שיכנס באחד בינואר 2019 לתפקיד.

האלוף . צילום: דובר צה”ל

 

על שולחן המועמדים ארבעה שמות: שני הסגנים, יאיר גולן ואביב כוכבי ושני האלופים וניצן אלון. לרשות השר ליברמן אפשרות להכניס לרשימה מועמדים נוספים.

בדרך לקומה ה-15 בקריה עומדים הארבעה על קו הזינוק אולם אחד מהם הוא המועמד המוביל. סגן הרמטכ”ל האלוף . כוכבי שצמח בצנחנים עבר מסלול מושלם לתפקיד. הוא נחשב קצין נועז שעשה מהפכות גם כראש חטיבת המבצעים במטכ”ל, כראש אמ”ן וכמפקד פיקוד הצפון. אם לא יחול שינוי דרמטי כוכבי הוא המועמד המוביל

לצד כוכבי מועמד נוסף, גם הוא סגן הרמטכ”ל האלוף יאיר גולן. גם גולן גדל בצנחנים ונחשב לקצין מבריק ששובר מסגרות. שלוש פעמים ננזף בקריירה שלו על ידי שלושה רמטכ”לים בכל המקרים לקח את הפקודות לידיו. כשנכנס למטה הכללי עשה זאת כאלוף פיקוד העורף ובהמשך עלה לפיקוד הצפוני.

גולן זכור בעיקר סביב אמירה אחת מעוררת מחלוקת אתה נשא כנציג בכיר של צה”ל בטקס יום השואה ועורר סערה רבה. מאז מאי 2017, עת סיים גולן את תפקידו כסגן הרמטכ”ל, הוא ממתין למירוץ שיקבע אם יעלה לקומה ה-15 או יסיים את שירותו הצבאי.

שני מועמדים נוספים בעלי סיכוי קטן יותר הם האלוף אייל זמיר והאלוף . זמיר שגדל בשריון לקח את פיקוד הדרום לאתגר הגדול ביותר בתולדות הפיקוד, אתגר המנהרות והצעיד את הפיקוד קדימה באופן דרמטי.

האלוף אלון שגדל בצנחנים מונה לאחרונה על יד איזנקוט כ”פרויקטור למאבק באיום האיראני”, זכור בין היתר בזכות פיקוד מצויין על פיקוד המרכז בתקופה מאתגרת מאוד. השניים יודעים כי הסיכוי שלהם הוא קטן יחסית, אולם אחד מהם באופן די ודאי ימצא עצמו בעתיד מועמד מוביל.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.