כזכור, אתמול (שלישי) פרסמה משטרת כי העיתונאי – מתנגד בולט של הנשיא שנמלט לאוקראינה – נורה בגבו בכניסה לביתו בקייב, ומת בדרך לבית החולים. בתקשורת המקומית פורסמו תמונות מזירת הרצח וקלסתרון של "החשוד ברצח". .

העיתונאי הרוסי ארקדי בבצ'נקו, שלטענת האוקראינים "נרצח" בשל התנגדותו לממשל הרוסי. צילום: רויטרס

 

החיצים מיד הופנו לרוסיה , אלא שמוסקבה מיהרה להכחיש ההאשמות ושר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, כינה את ההאשמה האוקראינית, קמפיין אנטי רוסי, כך על פי סוכנות הידיעות הרוסית TASS. בהודעה מטעם משרד החוץ הרוסי נמסר כי "חסינות מוחלטת מפני פשעים עקובים מדם הפכו לשגרה עבור המשטר בקייב. אנו דורשים כי השלטונות האוקראינים לא יחסכו מאמצים לחקור זאת מיד". 

מסיבת העיתונאים המפתיעה בקייב. צילום מסך

 

אלא שכעת מתברר שבאבצ'נקו חי וקיים, וכי ההודעה על חיסולו הייתה חלק מתרגיל של שרות הביטחון האוקראיני – בשיתוף העיתונאי – לתפיסת מתכנני התנקשות בחייו. באבצ'נקו עצמו הדהים את הצופים הערב (רביעי), כאשר התייצב למסיבת עיתונאים דרמטית והודיע: "הרצח" שלי היה תרגיל כדי לגלות מי נתן את ההנחיה לרצוח אותי". ראש שירות הביטחון האוקראיני וסילי גריצק אמר: "לפי המידע שהגיע לשירות הביטחון האוקראיני אנשי שירות הביטחון הרוסי הזמינו את הרצח של ארקדי באבצ'נקו. בזכות המבצע הצלחנו לסכל מזימה צינית, ולתעד איך שירותי הביטחון הרוסיים תכננו את הפשע הזה". עד כה נעצר אזרח אוקראיני בחשד למעורבות במזימה.

כזכור, בחודש מרץ האחרון, הורעל מרגל רוסי לשעבר – גם הוא מתנגד של פוטין – על אדמת בריטניה. האירוע הוביל למשבר דיפלומטי חריף בין מדינות המערב לרוסיה.  .

לינור בר-אל

לינור בר-אל


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.