עימות התרחש היום (ד') בין ח"כ אורן חזן (הליכוד) לבין ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) על רקע פינוי ההתיישבות בעמונה.

שני חברי הכנסת הגיעו לשטח. בזמן שסמוטריץ' התראיין ליאיר שרקי בערוץ 2, חזן התפרץ ואמר: "תגיד לבנט ללכת הביתה. מי שמסתכל לאנשים בעיניים, מבטיח שהם 'לא ירדו מההר', מצטלם, מחייך, מוכר סיסמאות ודקה אחרי יושב בבית – לא ראוי לשבת בכנסת".

שר החינוך נפתלי בנט. צילום: לע"מ
שר החינוך נפתלי בנט. "מי שמוכר סיסמאות ודקה אחרי יושב בבית לא ראוי לשבת בכנסת". צילום: לע"מ

חזן נשאל האם הליכוד לא אחראי לתוצאות בעמונה באותה מידה שהבית היהודי אחראי, חזן השיב: "הליכוד לא הבטיח ולא רצה לאגף אף אחד מימין. כואב לי עליו (סמוטריץ') ועל מה שעושים לו, כואב לי על התושבים פה. שילמד מטראמפ שיעור במנהיגות איך מתנהגים". מנגד, סמוטריץ' השיב כי דבריו של חזן מגוחכים וכי הבית היהודי עשה את מירב המאמצים למען העמונה. בנוסף, סמוטריץ' האשים את משפט שלוקח את הסמכות מנבחרי הציבור.

"תמיד קל להאשים את בג"ץ, קחו אחריות"

שר החקלאות אורי אריאל הגיע היום לעמונה. אנשי המקום העבירו ביקורת חריפה על השר אורי אריאל ואנשי מפלגתו. "תתבייש לך, לפני 11 שנים אמרת לאורלב שהוא לא יצא בזמן, היום אתה יושב בממשלה שמפנה יישוב. זה ימשך לנתיב האבות, אתם לא תגמרו עם זה. אתם לא יודעים לעצור להגיד טעינו. אתה עוד יכול לעשות את זה, תצא מהממשלה. אחרי שהפקרתם אותנו, אל תבואו להיות איתנו. עד היום, הימין היה הכי גרוע להתיישבות. תמיד קל להאשים את בג"ץ, קחו אחריות" אמר אחד מתושבי המקום.

השר אורי אריאל בעמונה. צילום: TPS

לדברי שר החקלאות, אנשי עמונה הצליחו לקדם את ההתיישבות היהודית ביו"ש ע"י השפעתם על חקיקת חוק ההסדרה. "בזכות התושבים הגיבורים והאמיצים יש את חוק ההסדרה שמטיב עם אלפי בתים ביהודה ושומרון, פותר הרבה בעיות של דרכי גישה. אני מצדיע להם, רואה בהם מופת. הרבנים קראו לא לפעול לאלימות, אין אלימות מן הצד האזרחי. מקווה שאנשי הביטחון למדו ממה שקרה לפני 11 שנים, היו למעלה מ-200 פצועים, חלקם קשה. הדגל היהודי ימשיך להיתלת בגבעה בגאווה, עברנו את פרעה, נעבור גם את זה".

"בזכות עמונה, לראשונה זה שנים יוקם ישוב חדש ביו"ש"

בתוך כך, שרת המשפטים איילת שקד הגיבה לפינוי בעמונה. איילת שקד כתבה בחשבון הטוויטר שלה: "היום הזה הוא יום קשה. קשה מאוד. פינוי של 40 משפחות יהודיות בלב ארץ ישראל. לצערי, על אף המאמצים הרבים שעשינו, למרות הימים והלילות שהושקעו במניעת החורבן המיותר הזה, לא הצלחנו למנוע את הפינוי המיותר והכואב והאכזר על היישוב עמונה".

שקד. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
איילת שקד."תושביה הגיבורים של עמונה הצליחו". צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

לדבריה, המדינה עושה את מירב המאמיצם על מנת לקיים את המתווה שישאיר את המתיישבים על ההר. "אנחנו עדיין מחכים לפסיקת בג"צ ומקווים שניתן יהיה להעתיק את היישוב לחלקות סמוכות. אולי קשה לראות זאת כרגע, ברגעים בהם העין מוצפת בדמעות, אך למרות הכל, למרות הכאב העצום והמראות הקשים עלינו לזכור כי עמונה היא ציון דרך".

השרה השקד הפנתה אצבע מאשימה לאנשי השמאל ולהסכמי אוסלו. "עמונה היא ציון דרך כי תושביה הגיבורים של עמונה הצליחו, חמישים שנה אחרי שחרור יהודה ושומרון ועשרים שנה אחרי הסכמי אוסלו האומללים, לשנות את כיוון ספינת ההתיישבות".

שקד הוסיפה, "הם הצליחו כיון שהתמודדותם האמיצה חייבה אותנו להפסיק להפקיר את המגרש המשפטי לארגוני השמאל הקיצוני, ולבנות אלטרנטיבה משפטית המחזקת את מה שמוסרית ברור לכולנו – זכותם של היהודים להתיישב בכל רחבי ארץ ישראל. בזכות עמונה, הצלחנו לאחוז את השור בקרניו ולהפסיק את ה"LAWFARE", הלוחמה המשפטית של ארגוני השמאל, על ידי בניית אלטרנטיבה משפטית, שתאפשר סוף סוף למתיישבים היהודים לחיות את חייהם בנחת ללא חשש מעתירות שכל מהותן הוא חורבן ופגיעה בזכותו של העם היהודי על ארצו. בזכות עמונה, לראשונה זה שנים יוקם ישוב חדש ביהודה ושומרון".

"תנו לשוטרים ולכוחות הביטחון לבצע את מלאכתם"

כמו כן, השר לביטחון פנים גלעד ארדן התייחס לאירועי הפינוי. ארדן אמר: "זהו יום קשה ועצוב לעם ישראל. יום בו נדרשות רשויות החוק לבצע את החלטת בג״צ המורה על הריסת יישוב שהמדינה סייעה בהקמתו ופינוי תושבים מבתים בהם הם גרים כבר כ- 20 שנה. למרות הקושי והכאב הגדול, אני קורא לכל מי שעל ההר – תנו לשוטרים ולכוחות הביטחון לבצע את מלאכתם. אני קורא לחברי הכנסת ולמנהיגי הציבור לפעול להרגעת המצב ולהימנע מפעולות או אמירות שעלולות להחמיר את המצב".

ארדן. צילום: מארק ישראל סלם
גלעד ארדן. צילום: מארק ישראל סלם

השר לביטחון פנים הבהיר כי כוחות הביטחון ינקטו ביד קשה כנגד מיש שיפעיל כוחות נגד כוחות הביטחון. "אני מבקש להבהיר לכל מי שהגיע להפגין ולהתנגד לפינוי שהחיילים והשוטרים נשלחו לשם לבצע את המשימה על ידי כולנו. לא נקבל בסלחנות שום הרמת יד או השלכת אבן על שוטר או חייל. אני מצפה מהמשטרה להביא לדין כל מי שפועל באלימות כנגד כוחות הביטחון", אמר ארדן.

ח"כ שולי מועלם אמרה: "חייבים להיות עם התושבים בשעתם הקשה. כל ההישגים, המחלוקות, השאלות. הכל זז מבחינתי הצידה מול כאב המשפחות על אבדן הפנים, הפינוי והטלטלה. הצורך לאסוף את הילדים אל הבית ולהיפרד. חשבתי לחכות לתשובת בג"ץ לפני ביצוע הפינוי. יש מחאה ברורה על הרס יישוב יהודי בארץ ישראל, בשום אופן אסור לגלוש להרמת יד, לקללות ולאלימות. אנחנו צריכים לשמור אחד על השני".

 ח"כ שולי מועלם בעמונה

ח"כ מאיר פארוש (יהדות התורה), סגן שר החינוך הביע הזדהות עם תושבי עמונה. "תושבי עמונה נמצאים באמת במצוקה מאוד מאוד קשה. אני חושב שכל לב של כל יהודי כואב ברגעים אלו, ושאתה שואל אותי על המגזר החרדי – אני אומר לך במפורש, אני מסתובב ברחוב, פוגש את הציבור שלנו, הציבור כאוב". פארוש הוסיף,  "צריך לזכור, אנשים שם פשוט צריכים לעזוב את הבית שלהם. אם היו מספרים למישהו שבכיכר השבת בירושלים הולכים להרוס שני בתים כל אחד היה מזדעזע. זה מצב שמזעזע כל נפש. עשרות משפחות יהודיות צריכות לראות איך שהבית שלהם נחרב, ממש חרב עליהם עולמן".

מאיר פארוש יעקב לדרמן פלאש 90
מאיר פארוש. "כואב שהורסים ליהודים בתים בארץ ישראל". צילום: יעקב לדרמן, פלאש 90

לדברי פארוש, נתניהו לא יכל לעצור את התמונות הקשות בעמונה.  "נתניהו לרוצה להרוס, אין לו ברירה. רק לפני שבוע שמענו שנתניהו אמר שאובמה אמר לו "אבן אחת אתה לא בונה בירושלים", אז הוא לא סיפר את זה שמונה שנים, אבל כולם יודעים שארצות הברית היא זו שיכולה להגיד לך כן או לא. כל יהודי חרדי כואב לו על הרגע הזה שהורסים לאנשים יהודים, כאן בארץ, בתים. זה שאולי עשו טעויות בעבר שעלו על שטח שאולי לא היה בטוח שהוא חלק ממדינת ישראל, יכול להיות שיש בזה בעיה, אבל זה שכואב כרגע לכל יהודי ולכל יהודי חרדי על כך שהורסים בית לאדם ומשפחה – אין לי בזה ספק"".

"מה שיקרה לילד בעמונה לא יקרה לילד בתל אביב"

יוסי דגן, ראש המועצה האזורית שומרון, הגיב לאירועי הפינוי. דגן אמר: "אנחנו עומדים לראות כאן היום הרס לא רק של ישוב  אלא של עוד עמוד אחד בבניין המחזיק את ערכי המוסר והדמוקרטיה של מדינת ישראל".

לדבריו, ממשלת ישראל עשתה ככל יכולתה על מנת למנוע את הפינוי. "צריך לומר: נכון ממשלת ישראל ראש הממשלה, שר החינוך, שר הבטחון, וראש הסגל של רוה"מ, עשו מאמצים ולא מצאו פתרון. אולם בסופו של יום מה שעומד לקרות היום לילד בעמונה לא יקרה לילד בתל אביב או לילד בדואי בנגב. וזה רק משום שמדינת ישראל לא החילה את החוק ביהודה ושומרון ועל כן אזרחי מדינת ישראל המתגוררים מעברו של איזה קו דמיוני אינם שווים בפני החוק אם הישוב הזה יפונה על אף שבג"ץ טרם נתן את מילתו האחרונה".

יוסי דגן פלאש 90
יוסי דגן. "חצי מיליון אזרחים אינם שווים בפני החוק". צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

"על אף שניתנו הבטחות ברורות לתושבי הישוב הזה. על אף שבמשך שנים עודדה המדינה את המשך ההתיישבות שם. אנחנו נוביל מאבק ציבורי – עממי להשבת זכויותינו. לא נוסיף להביט בעיניים כלות כיצד בהינף יד הורסים את בתינו ואת חלומותינו רק בשל ההססנות של מנהיגי הציבור מלהשוות את חוקי מדינת ישראל ביהודה ושומרון. האירוע הקשה הזה היום מוכיח כי יש להחיל את החוק הישראלי ביהודה ושומרון. יידע כל ילד בישראל. כי  500,000 אזרחים ישראלים אינם שווים בפני החוק. כאחרונת מדינות העולם השלישי".

 

ח"כ עמיר פרץ (מפלגת העבודה), שר הביטחון לשעבר, אמר: "בסופו של דבר, היעדר המנהיגות והיעדר המדיניות ביחד עם אופיו המתפתל גרמו לכך שנתניהו גם אכל את הדג המסריח של חוק ההסדרה, גם שילם במיליוני ש"ח ובפיצוי תושבי עמונה וגם הביא למראות קשים של פינוי אזרחים מבתיהם בכוח. רק מנהיגות יוזמת ואחראית תוכל לשמור על גושי ההתיישבות ולמנוע את הפינוי שלהם בעתיד".

יו"ר מרצ זהבה גלאון התראיינה לגלי צה"ל ואמרה: "אי אפשר שלא לחשות אמפתיה לאדם שנאלץ לעזוב בית, לקחת ילדים ממקום שגדלו בו. מבינה את הכאב ברמה האישית, לא מסכימה עם המסר הפוליטי. שמעתי את בוארון אומר שזה יום שחור לציונות – זו לא הציונות שלי – הציונות לא בעד הכשרת גזל אדמות מפלסטינים. אי אפשר לקחת קרקע מפלסטיני ואח"כ לקבל פרס ע"י בריונות פוליטית. כל הזמן ידעו שכולם עובדים על כולם".

"אם המשפחות לא ידעו מלכתחילה שהאדמות הן פרטיות, אז כאבן קשה שבעתיים. בכל מקרה, אי אפשר לתת אישור ל-40 משפחות שחמסו אדמה, הימין נכשל בלתת מענה לאנשים שהוא שלח אותם".

 

מיכאל בן ארי פלאש 90
"הציונות של זהבה גלאון מסתדרת נהדר עם כיבוש וגזל אדמות שייח מוניס". אמיר לוי, פלאש 90

גלאון הוסיפה, "נעשו מאמצים כדי למנוע את הפינוי המדינה עתרה לבג"ץ, השקיעו תקציבים, עלו לרגל. צריך לעבור מסר מהמחנה הפוליטי שלנו של הימין – המהלך הקשה צריך להיעשות ללא אלימות עם מינימום נפגעים. מחאה פאסיבית היא לגיטימית".

בתגובה, חבר הכנסת לשעבר ד"ר מיכאל בן ארי צייץ בטוויטר: "הציונות של זהבה גלאון מסתדרת נהדר עם כיבוש וגזל אדמות בשייח מוניס ובניית פקולטות על חורבות מסגדי הכפר שנמחק ללא זכר".

הרב דוד לאו. צילום: לשכת הרב הראשי.

הרב דוד לאו, הרב הראשי לישראל, שלח מסר מחזק לתושבי עמונה והצטרף לקריאות ההנהגה לנהוג באיפוק. "פינוי היישוב והמשפחות המתגוררות בו מעורר צער וכאב גדול, אולם חובה לכבד את החוק ואין לנהוג באלימות כלפי אף אדם, ועל אחת כמה וכמה כלפי כוחות הביטחון והחיילים שעושים לילות כימים למען עם ישראל ולכן על כל אחד ואחת לנהוג אך ורק בהתאם להלכה ולחוק", אמר הרב לאו.

אלעד שור

אלעד שור