ז'בוטינסקי.

מילים רבות כבר נאמרו על האגדה החיה הזו ששינתה כאן את הדורות האחרונים והטמיעה בעיני רבים את התקווה המחודשת לבנייתו של עם ישראל בארצו ובמולדתו ההיסטורית. ייחודו שלו היה ביכולת לראות את הצעדים הבאים עוד בטרם קרו, לא בתור נביא אלא בתור איש חזון שהשכיל להבין כי בלי חיזוק הרוח, גם הגוף הכי חזק איננו יכול להמשיך ולהתקיים.

ז'בוטינסקי טווה דרך לשינוי השיח בחברה הישראלית, דבר שמשפיע על סדר היום הציבורי גם בימים אלה. "חמשת הממ"מים" שהטביע הפכו להיות מנת חלקם של כלל האזרחים בארץ. ההבנה כי לא רק בניין פיזי נצרך לבניית הבית הלאומי אלא יש גם צורך במי שיחזק יום יום שעה שעה את היסודות האידיאולוגיים. אחריות לחינוך לאידאולוגיה נעשית בראש ובראשונה דרך ההורים אך אחריות כבדת משקל מונחת גם על ציבור המורים.

 

זבוטינסקי. איש חזון
זבוטינסקי. איש חזון

חזון בנייתה של חברה מתוקנת עומד בבסיס מורשת ישראל מימי המקרא ועד ימינו. מימוש חזון זה מעלה שאלות מהותיות באשר לאופן התנהלות חברה כזו ואת הדרכים להשגתו. המוסדות האקדמיים, הם המקום האחרון לפני היציאה לחיים האזרחיים המסוגל ואולי אפילו חובתו, לפסק מענה ראוי לצרכים האידיאולוגיים החברתיים. בשנים האחרונות נוכחנו שלא כך הדבר, לא רק שהאקדמיה הישראלית מדירה עצמה מתכנים בעלי תוכן אידיאולוג-היסטורי מובהק הרי שהיא דואגת לשמר ולקבע את המצב הקיים בו האידיאולוגיה צבועה בצבע אחד בלבד. כדי לתת מענה לעניין זה, מעין יצירת "מורה" מבית ז'בוטינסקי, קמה לה התוכנית למחשבה ציונית של תנועת "אם תרצו" כדי לתת מענה אידיאולוגי אמיתי שלא ניתן באקדמיה.

לאחרונה, אף הוגשה הצעת חוק להגות ציונית, המבוססת על התכנית של "אם תרצו".  אותה הגיש ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) ומבקשת לייצר לסטודנט אפשרות ללמידת הרעיון הציוני והשאלות העוסקות בערכי המוסר והלאום עליהם מבוססת החברה הישראלית. כך יכירו סטודנטים את הגותו של הרצל וז'בוטינסקי, בן גוריון בגין, פינסקר, א.ד גורדון, יאיר שרטן, רבין ועוד. כאשר הגותם נמצאת רלוונטית להיום, לא פחות מאשר בימים שנכתבו.

המשפט "עם ללא עבר, אין לו עתיד" נכון לחברה הישראלית שבעתיים בהשוואה לכל מקום אחר. הסטודנטים הם מנהיגי המחר, והאוניברסיטאות משמשות להן בית גידול לקראת יציאתם לחיים. יש לנצל זאת עד תום ולדאוג לכך שתכנים לאומיים יהוו חלק אינטגרלי מתוארם. הגיעה העת לפעול לכך שגם אנשי הסגל ילכו יד ביד עם ערכיה ההיסטוריים של ישראל. זהו צעד ראשון המבשר על בוא האביב לאקדמיה הישראלית.

יום שידורים מיוחד היום (ה') בערוץ 20 החל משעה 17:55

שידור חי מטקס האזכרה הממלכתי

הערב יערך טקס האזכרה הממלכתי לציון 76 שנים לפטירת מנהיג בית"ר זאב ז'בוטינסקי, אותו נעביר בערוץ 20 בשידור חי החל מהשעה 18:00. מיד לאחר מכן, נקרין את הסרט "למות או לכבוש את ההר", סרט תיעודי המלווה את פעילות תנועת בית"ר ועוסק בסוגיות בוערות בחברה הישראלית: ציונות וגולה, ערבים ויהודים, מקומו של הפרט וחשיבותו ואתגרים העומדים בפנינו כחברה.

מתן פלג

מתן פלג

יו"ר תנועת 'אם תרצו'