בכל דיון בנושא , מציגים הפלסטינים את השם הערבי של : מסגד אל-אקצא, ורבים מהם גם חייבים למסור באותה הזדמנות את שטחו: . הבעיה היא שהר הבית, גם על פי הנרטיב המוסלמי הסוני – אינו כל מתחם , אלא רק המסגד הדרומי.

על מנת לבצע להוכיח טענות בצורה הטובה ביותר, כדאי תמיד לתת נתונים סטטיסטיים מדוייקים. הבעיה נוצרת כאשר תעמולנים מטעם הפלסטינים מציגים נרטיב שקרי ומצרפים לו נתונים שכביכול נכונים. למעשה אין כל קשר בין הנתונים לבין המציאות בשטח.

על מנת להבין את מהות השקר, יש לחזור אחורה בזמן – אל כתבי הקוראן שם נאמר: "השבח לזה [אללה] אשר הסיע את עבדו [מוחמד] בלילה מ'מסגד אל-חראם [בעיר מכה]' אל מסגד אל-אקצא (המסגד הקיצון) אשר בירכנו סביבו כדי להראותו מאותותינו הרי הוא הכול שומע והכול רואה".

עם זאת, מסגד אל-אקצא (الْمَسْجِد الْأَقْصَى) הקיים כיום בירושלים לא היה קיים בתקופת מוחמד. השטח היה בחסות הנוצרים-הביזנטים ושימש כמזבלה עירונית כאות לניצחון הנצרות על היהדות. בסוף המאה השביעית הוחלט בדמשק, בירת האימפריה המוסלמית הצעירה, כי המסגד הקיצון המוזכר בקוראן מקומו בדרום מתחם הר הבית. אז גם נכתבו שבחים לעיר ולמסגד הקדוש – זאת על פי הפרשנות הסונית. יש להזכיר כי 15% מהמוסלמים בעולם הינם שיעים ומבחינה דתית אין לעיר כל חשיבות. אולם גם באסלאם הסוני ישנם כאלה המתנגדים לקדושה כלשהי של .

עדות לנצחון האיסלם ולא מסגד

במרכז הר הבית ניצבת לה כיפת הסלע, ומכונה בשם זהה בערבית: קוּבַּת אַ-סַחְ'רַה (قبة الصخرة). היא הוקמה לאחר פינוי הפסולת הנוצרית בעיקר כדי להוות תיגר לכנסיית הקבר הנוצרית הממוקמת אף היא בירושלים. למרות מה שיטענו פלסטינים בתקשורת, כיפת הסלע אינה מסגד כי אם עדות לניצחון האיסלאם על הדתות המונותיאיסטיות האחרות: על הנצרות משום שישו מנבא בברית החדשה כי במקום זה לא תישאר אבן על אבן, והנה המוסלמים מצליחים לבנות מבנה מוסלמי בדיוק באותו המקום עליו ניבא; ועל היהדות משום שהקימו מבנה מוסלמי במקום הקדוש ביותר ליהודים. המקום היום משמש בעיקר לתפילת נשים.

כל מתחם הר הבית, מכונה בערבית ג'בל אלהיכל (جبل الهيكل) – הר ההיכל או אלחרם א-קודסי שריף (الحرم القدسي الشريف). בימינו מתארים את כל המתחם כמסגד אל-אקצא – וזאת כדי לתת גושפנקא קוראנית לכל 144 הדונמים הללו. כך למשל, נטען כי אינתיפאדת אל-אקצא בשנת 2000 פרצה בשל כניסתו של יו"ר האופוזיציה דאז אריאל שרון למתחם המקודש. חשוב לציין כי שרון לא נכנס למסגד אל-אקצא ולא לכיפת הסלע. בהמשך טוענים בתקשורת שוב ושוב כי כניסת יהודים למסגד אל-אקצא פוגעת בקדושת המקום – שוב, אף יהודי לא נכנס למסגד. הסיורים היהודים וניסיונות התפילה מתבצעים רק ברחבת הר הבית.

לסיכומו של עניין, המתחם הגדול בגודל 144 דונמים מכונה בעברית הר הבית ובערבית א-קודסי שריף ואילו מסגד אל-אקצא ממוקם בדרום המתחם באיזור המכונה אורוות שלמה. כך מופיע גם במפות מתקופת השלטון הירדני ושלטון המנדט הבריטי. כל מי שטוען אחרת – יכול לשתות את את מי הים של עזה.

איתמר צור

איתמר צור

תחקירן פורום קדם למזרחנות והסברה, פובליציסט ועובד חברת הייטק

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.