20:14 24/11/2017
דף הבית > אקטואליה וחדשות > חוק V15 אושר בקריאה שלישית במליאת הכנסת

חוק V15 אושר בקריאה שלישית במליאת הכנסת

הצעת החוק המגדירה גופים פוליטיים על פי שווי פעילותם עברה בקריאה שלישית בכנסת - בתמיכת "יש עתיד". ח"כ יואב קיש (ליכוד): "חג לדמוקרטיה

מליאת הכנסת אישרה הלילה (ג') בקריאה שלישית את התיקון לחוק מימון מפלגות, המכונה "חוק v15". על פי החוק, יוגדר כ"גוף פעיל בבחירות" גוף שעוסק בפעילות פוליטית, גם אם אינו מוגדר בחוק כמפלגה. על פי הצעת החוק יחולו על אותו גוף חובות דיווח למבקר המדינה, חובת התאגדות והגבלות מסוימות על גובה התרומות שיוכל לקבל, בדיוק כפי שחלות חובות דומות על מפלגות, מאחר ופעילות אותו גוף מזכירה מאוד פעילות של מפלגה רגילה.

ארגון V15. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
ארגון V15. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

הצעת החוק קובעת שלוש רמות שונות עבור אותו "גוף פעיל בבחירות". פעילות פוליטית במימון פחות מ-100 אלף ש"ח לא תחול חובת דיווח. על גוף שהפעילות הפוליטית שלו גוררת הוצאות כספיות שבין 100 ל-400 אלף שקל תחול חובת רישום של הגוף אצל מבקר המדינה, אך לא תחול עליו ענישה פלילית במידה והוא לא יעמוד בדרישות הדיווח שחלות עליו.  מעל סכום זה, חלה חובת התאגדות והגבלות על סכום התרומות שיוכל לקבל וכמו כן ענישה מסוגים שונים למפירי החוק.

ההצעה זכתה לתמיכה מספסלי האופוזיציה, כאשר חברי מפלגת 'יש עתיד' הצביעו גם הם בעד החוק. יו"ר המפלגה, יאיר לפיד, הודיע הערב כי יתמוך בחוק, בתנאי שיוציאו ממנו את תוספת המימון למנגנוני המפלגות.לפיד הסביר כי "הם תולים את החוק הזה על חוק V-15  שהוא חוק מצוין שמונע מבעלי הון להתערב בתהליך הבחירות בישראל. יש עתיד תתמוך בחוק ה-V-15, אבל תתנגד בכל כוחה לנסיון המביש להצמיד אליו תוספת מימון למנגנוני המפלגות". תנאי זה נדחה על ידי קיש, ואושר בסופו של דבר בחוק.

יוזם ההצעה, ח"כ יואב קיש: "היום שמנו וי על וי 15. זהו חג לדמוקרטיה שיודעת גם להתגונן מפני זיהומה. הצבנו חומת בטון מול קניית שלטון בכסף.

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

ליצמן ונתניהו. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

נתניהו: "מקווה שליצמן לא יתפטר, נמצא פתרון"

ההודעה הדרמטית של שר הבריאות על התפטרותו מהממשלה בעקבות עבודות תחזוקה בשבת גרמה לסערה במערכת הפוליטית. גלאון השתלחה: "מפלגתו תמשיך לינוק מעטיני השלטון"