No Tag To Print

צילומים: שאטרסטוק, מתוך ויקיפדיה

חוק למניעת אלימות כלכלית? "מלבים שנאה בין בני זוג"

ח"כ קרן ברק, טוענת שמטרת ההצעה לספק, לדבריה, עוד כלי להגנה מפני מה שהיא קוראת: "התנהגות המקשה על מימוש התנהלות כלכלית עצמאית של בן הזוג". חכי"ם מהקואליציה ומהאפוזיציה תוקפים

אמש עלתה בוועדת חוק חוקה ומשפט הצעת חוק הדורשת את התערבות בית המשפט במקרים בהם יש מחלוקת משפחתית פנימית בעניין רכוש, כסף, או התנהלות כלכלית, והטלה של סנקציות אישיות כמו הרחקה, צווי מעצר, ופיצויים גבוהים, על בני המשפחה כמענה למחלוקות האלו.

ח"כ מירב כהן. צילום: שמוליק גרוסמן

ח"כ קרן ברק, טוענת שמטרת ההצעה לספק, לדבריה, עוד כלי להגנה מפני מה שהיא קוראת: "התנהגות המקשה על מימוש התנהלות כלכלית עצמאית של בן הזוג".

 

בית המשפט יחליט גם בבית

 

אך האמת אחרת. הצעת החוק מעוניינת להעביר את המחלוקות בתוך המשפחה, מיידית לבית המשפט. לבית המשפט יהיה את הכוח להחליט בנידון. החוק, הבא מתוך תורה פרוגרסיבית שלימה, מתבסס על תחושת אימה. לא מדובר על מקרים הקורים במציאות, מבוססי עובדות, אלא על תחושה, הרגשה של אחד מבני הזוג.

בנוסף, ואף חמור מכך, החוק מבקש לייצר עילה חדשה, עילה אשר לא הייתה קיימת מעולם בין בני הזוג, עילת הנזיקין. עילה זו תאפשר להגיש תביעת נזיקין כלפי כל אחד מבני המשפחה. איש כלפי אשתו, ילד כלפי הוריו, ואף למעגל הרחוק יותר של דודים ודודות, נכד כלפי סבו וסבתו. עילה זו עלולה להביא לתוצאות קשות בתוך התא המשפחתי, לליבוי תהליכי הגירושין וסכסוכים בתוך המשפחה.

יש לציין כי החוק כיום נותן מענה אמיתי לבעיות קצה, לנשים אשר מרגישות שהן מופלות בנושא הכלכלי ואין שום סיבה להוסיף ואו לחדש דבר בחוק.

חברי הכנסת תוקפים

 

חברת הכנסת אסנת מארק תקפה את "החוק המפלצתי" כלשונה. מארק כתבה בחשבון הטוויטר שלה כי החוק "למניעת אלימות כלכלית רק יגביר את המתח והעוינות בתוך התא המשפחתי. החוק הדקוני הזה יפקיר את מרקם החיים המשפחתי בידיהם של בתי משפט ויהפוך את חיי המשפחה לסכסוך משפטי אחד גדול. מספיק לראות את מעגל התמיכה בו כדי להבין כמה הוא גרוע. אמור לי מי תומכיך ואומר לך מי אתה".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' תקף אף הוא: "היתרון של השמאל הפרוגרסיבי המטורלל הוא שהוא מסוגל להכניס את הטיעונים ולקדם את התפיסות בצורה מתוחכמת, במילים משפטיות והמזל הוא שהשרה והגב' כהן בקשי הוציאו את המרצע מהשק. אין דבר שפוגע יותר במאבק באלימות נוראה נגד נשים כמו יצירת משוואה הזויה בין המקרים של אתמול להיום. הדמגוגיה וחוסר ההבחנה הברורה מזיקים למאבק. כשכל דבר הוא טרור, אז טרור הוא לא דבר כ"כ נורא. אין ספק שיש יחסים לא בריאים בין בני זוג. זה יכול להיות גבר ששולט כלכלית ויכולה להיות אישה שמכניסה את המשפחה לחובות ואוי ואבוי אם לא תוכל לקנות".

"זה עוד כלי במלחמה בין המינים בסכסוכים הזויים שמטריפים את המשפחה והזוגיות ומכניסים את בימ"ש פנימה למערכות הללו", אמר סמוטריץ' "ברור שלאחר פירוק התא המשפחתי יצוצו טענות ולך תוכיח שאין לך אחות. נניח שיש בעיה, למה הפתרון הוא תמיד בימ"ש? יש חינוך, הסברה, מערכות תומכות. המערכת המשפטית עושה דה לגיטימציה לכל המערכות הללו. מהר מאוד זה יהפוך כלי לשופטים השמאלנים הנאורים שיבואו לחנך את "החשוכים הפטריאכלים" כמוני. החוק הזה לוקח מושגים פלואידים שכמה שלא ננסה להגדיר אותם תמיד הם יהיו יחסיים ומי שיפרשם יהיו שופטים שהם שוורים מועדים שאנחנו יודעים את תפיסתם על יחסי משפחה. זה יפרק משפחות והחוק הזה צריך לרדת מהשולחן".

ח"כ אריאל קלנר התייחס להצעת החוק ואמר בוועדה כי "אין בני אור ובני חושך, יש פה תפיסות עולם, אלו שנגד החוק הם לא בעד אלימות ואלו שבעד החוק לא מנסים להרוס. על פי התומכים בחוק, המדינה הופכת להיות מנהלת התא המשפחתי, ברגע שיכולים במשפחה להגיש תביעה זה נגד זה, לא על אלימות פיזית. הטלת אימה הוא מושג סובייקטיבי וקשה לדעת מבחוץ".

"האם כשבת הזוג ויתרה על הקריירה כדי שהבעל יהיה שגריר ואחרי 20 שנה החליטו להתגרש, לך תוכיח. ערך המשפחה הוא ערך יסוד. יש מקרי קיצון, הם לא מקרי הנורמה וצוין שעו"ד מנצלים את החוקים ללבות שנאה בין בני זוג, אז נותנים להם עוד כלי לחפור בו, אפשר להגיד לאישה "אולי הוא הטיל עלייך אימה כלכלית כשלא נתן לך לקנות בגדים ב-10,000 ₪ או שאולי היא הטילה עליו אימה כשקנתה ב-10,000 ₪ ורוששה אותו והוא לא הלך לכדורגל בשביל זה" כשהכל תלוי בתפיסה של שופט, אנא אנו באים. אלימות נפשית היא כלי המאפשר כבר היום לטפל וצריך להיזהר להיכנס ליחידה האורגנית שהיא קודש הקודשים".

It is not Android