השרים נפתלי בנט (הבית היהודי) וזאב אלקין (הליכוד) סיכמו הערב (א') כי יעבדו יחד במהלך השבוע הקרוב על מנת להגיע לנוסח חוק מוסכם, ואז להעבירו ביום ראשון הקרוב בוועדת השרים לחקיקה.

הצעת החוק של מפלגת 'הבית היהודי' לתיקון 'חוק יסוד: ירושלים' נבלמה היום (א') בוועדת שרים לענייני חקיקה. ההצעה קובעת כי חלוקת ירושלים תתאפשר ברוב של 80 ח"כים בלבד. הצעה זהה הוגשה בעבר ע"י השר לשעבר גדעון סער (הליכוד). בבית היהודי זעמו – בליכוד טענו שמדובר בפוליטיקה קטנה.

השר נפתלי בנט ורה"מ בנימין נתניהו. צילום: פלאש 90
השר נפתלי בנט ורה"מ בנימין נתניהו. צילום: פלאש 90

"לפני 5 דקות ראש הממשלה נתניהו הפעיל את סמכות הוטו שלו על חוק ירושלים מאוחדת. החוק כרגע נבלם. את ירושלים מאחדים במעשים, לא בנאומים. צר לנו ששיקולים פוליטיים צרים גוברים על מניעת חלוקת ירושלים. אנחנו נמשיך להילחם על העברת החוק הזה, ונעשה כל מאמץ לקדם את החוק בימים הקרובים", פרסמה מפלגת 'הבית היהודי' בהצהרה לתקשורת.

מגישת החוק, יו"ר סיעת הבית היהודי ח"כ שולי מועלם רפאלי: "אם הצעת חוק שנועדה להגן על ירושלים מפני מהלכים מדיניים, נופלת בגלל ווטו של ראש ממשלה מהליכוד, מה הוא מתכנן לנו מול האמריקאים? אם ראש ממשלת ימין מתנגד לחקיקה ששומרת על ירושלים מאוחדת, הממשלה כנראה ימנית אולם מי שעומד בראשה מיישם מדיניות שמאל. פרס כבר לא יחלק את ירושלים אולי נתניהו כן".

מהליכוד נמסר בתגובה: "גם לגניבת קרדיט יש כללים ואי אפשר להגיש הצעת חוק בעניין ירושלים, מבלי לשתף פעולה עם השר לענייני ירושלים זאב אלקין. עסקני הבית היהודי יודעים היטב שרה״מ נתניהו תומך בחוק, הרי הוא תמך בו כבר ב-2007. הם גם יודעים שעל פי ההסכמים הקואליציוניים הצעת חוק יסוד מחייבת את הסכמת כל השותפות לקואליציה. אך במקום להגיע להסכמות בשיתוף פעולה, בבית היהודי מעדיפים לעסוק בפוליטיקה קטנה. הליכוד מחוייב לכך שירושלים תמיד תישאר מאוחדת תחת ריבונות ישראל, ולכן לא ניגרר לגנון של בנט ושקד אלא נקדם הצעת חוק יחד עם כל השותפות לקואליציה".

בנט: "משוכנע שכולנו נצליח להתאחד סביב החוק וסביב ירושלים"

בעמוד הפייסבוק שלו הסביר השר בנט את הצעת החוק: "פעמיים ב-15 השנים האחרונות עמדנו כחוט השערה לפני מסירת הר הבית, הר הזיתים, עיר דוד, שלושת רבעי העיר העתיקה לידי הפלסטינים, אצל ברק ואצל אולמרט. החוק דורש 80 ח"כים שיתמכו בזה. זה חוק שמציב רף גבוה. לצערי רה"מ בחר להסיר את החוק הזה מסדר היום ולמעשה בלם את הליך החקיקה. אנחנו בכל מקרה נחושים להעביר את החוק הזה בשלוש קריאות ואני משוכנע שכולנו נצליח להתאחד סביב החוק וסביב ירושלים".

השר בנט מסביר את ההצעה לתיקון חוק יסוד: ירושלים

כזכור, יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט מוביל את היוזמה במטרה להגן על הבירה במקרה של הסדר מדיני עתידי שיבקש לוותר על חלקים ממנה ולהעביר אותם לשלטון זר. השר יזם את שינוי חוק היסוד כאשר הרוב המיוחד הדרוש עשוי להעניק לעיר הבירה הגנה גם מאפשרות של קיום משאל עם על הסדר עתידי, אם יובא בפני העם ואחר כך בפני הכנסת. לדברי השר, גם לסוגיית הבנייה יש משמעות אסטרטגית בשמירה על אחדות עיר הבירה.

בתוך כך, הבוקר שיגרו רבני הציונות הדתית שגרו מכתב תמיכה וחיזוק לראש הממשלה על עמדתו האיתנה מול הלחצים הרבים בו הוא עומד מן הבית ובעולם. זאת לנוכח הלחצים המופעלים על הממשלה בעקבות הקפאת מתווה הכותל וסערת חוק הגיור.
מתוך הפטריוטים, ימים א-ה בשעה 22:00
אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20