בקרוב בישראל? ועדת החוץ של בית הנבחרים האמריקאי אישרה הערב (ד') פה אחד את חוק 'טיילור פורס', שקובע כי מימון אמריקאי יקוזז מהרשות הפלסטינית אם זו לא תפסיק להעביר מענקים למשפחות מחבלים שרצחו ישראלים. כך פורסם באתר טיימס אוף ישראל.

החקיקה כוללת שלוש הסתייגויות, כאשר האמריקאים ימשיכו לממן מים עבור הפלסטינים, חיסונים עבור ילדים פלסטינים ובתי חולים במזרח ירושלים. במהלך הדיון אושרו גם שתי הצעות נוספות שנועדו להתמודד עם טרור פלסטיני, ההצעה לטיפול במניעת השימוש של חמאס במגנים אנושיים והחוק למניעת תמיכה בינ"ל בטרור הפלסטיני.

חוק המגן האנושי יפעיל עיצומים על מדינות זרות, ישויות זרות ואנשים פרטיים שיספקו מימון או משאבים שיסייעו לארגון חמאס. החוק השני יחייב את הבית הלבן להטיל סנקציות על ממשלות זרות וישויות זרות שיתמכו בטרור הפלסטיני. כל שלוש ההצעות עכשיו יוכלו להיות מוגשות על ידי כל מחוקק בסנאט.

יו"ר ועדת החוץ של הסנאט, אד רויס. צילום: רויטרס
יו"ר ועדת החוץ של הסנאט, אד רויס. צילום: רויטרס

"מאז 2003, זהו חוק פלסטיני לגמול לאסירים פלסטינים בבתי כלא ישראליים עם מענק כספי", אמר יו"ר הוועדה אד רויס בהצהרתו. "ההנהגה הפלסטינית משלמת גם למשפחות אסירים מתאבדים ומחבלים מתאבדים. מדיונות זו מגבירה את הטרור". המחוקק הרפובליקני הוסיף: "עם החקיקה הזו, אנו מאלצים את הרשות לבחור בין סיוע אמריקאי למדיניות המעוותת הזו".

ועדת יחסי החוץ בסנאט העבירה באוגוסט האחרון את חוק טיילור פורס, על שם קצין אמריקאי שנדקר למוות בפיגוע בתל-אביב במרץ 2016. בספטמבר, היא נכללה בהצעת חוק חוץ המיועדת להצבעה בתא המלא בדצמבר. הוא צפוי לעבור.

עם זאת, הנשיא האמריקאי דונלד טראמפ עוד לא הצהיר אם בכוונתו לתמוך בהצעה או לא. ביום שלישי האחרון פגשה מיכל סלומון, אלמנתו של אלעד הי"ד  מספר פגישות עם אנשי ממשל וחקיקה בוושינגטון, והזכירה בפניהם כי גם רוצח בעלה צפוי לקבל מענקים מהרשות הפלסטינית.

בישראל: מחכים להצעת חוק ממשלתית

במכתב שהעבירה לח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד), המקדם בישראל חוק דומה ("חוק הקיזוז"), כתבה סלומון כי "תשלומים אלו מהווים פיתוי לרצח הבא, ועל כולנו לעשות כל שביכולתנו כדי למנוע אותו. בלתי נתפש שעד היום לא נעשה דבר בנושא על ידי מדינת ישראל".

יוזם ההצעה ח"כ שטרן. צילום: פלאש 90
יוזם ההצעה ח"כ שטרן. צילום: פלאש 90

אם החוק יאושר בקונגרס וייחתם, הבית הלבן יפסיק לממן את הרשות הפלסטינית עד שזו תעצור העברת מענקים למחבלים ולמשפחותיהם. אש"ף, מצידו, גינה את החקיקה ואמר כי היא "בלתי מתקבלת על הדעת", וכי היא מפירה את זכויות האדם של הפלסטינים.

בינתיים, בישראל, הצעת החוק של שטרן לקיזוז כספי התמיכה בטרור מתקציב הרשות הפלסטינית, דורכת במקום. על אף שראש הממשלה נתניהו עצמו העלה את הנושא בפני האמריקאים מספר פעמים, ממשלת ישראל עוד לא אישרה את ההצעה – אף לא לקריאה ראשונה.

ח״כ שטרן יוזם החוק אמר בתגובה כי ״חברי הממשלה עוסקים באובססיביות בעניינים שוליים ומיותרים כמו 'החוק הצרפתי' במקום לקדם את החוק הישראלי שיפסיק את התמיכה הכספית המועברת על ידי הרשות הפלסטינית למחבלים ובני משפחותיהם״:עוד באותו נושא