דרעי איים להתפטר, ישראל ביתנו התנגדה, אך חוק המרכולים אושר בקריאה ראשונה: אמש (ב') חוק המרכולים השנוי במחלוקת אושרה בקריאה ראשונה, כשעד לשעות לפני ההצבעה, לא היה ברור אם הקואליציה תגבש את הרוב הדרוש לאישור החוק הקובע כי הסמכויות על אישור חוקי עזר עירוניים לפתיחת עסקים בשבת לידי שר הפנים.

ליברמן ודרעי. צילום: פלאש 90
ליברמן ודרעי. צילום: פלאש 90

ההצעה עברה ברוב של 59 בעד ו-54 נגד. מדובר בהצעת חוק עליה הוסכם בין ראש הממשלה בנימין נתניהו והסיעות החרדיות בחודש שעבר, כחלק מההסכמות שהביאו לפתרון משבר השבת. במקביל, משרד המשפטים הפיץ אתמול את תזכיר החוק שיאפשר לח"כ יעקב ליצמן לשמש כסגן שר ויעקוף את פסיקת בג"צ בנושא, נדבך נוסף בהסכמות בין נתניהו לסיעות החרדיות.

גם בקואליציה וגם באופוזיציה נאבקו על כל קול וקול. ראש הממשלה נתניהו קיצר את מסעו לאירופה בשל ליל ההצבעות וכנסת ושוחח ממושכות עם חברי מפלגתו הח"כים שרן השכל ויהודה גליק שהתנגדו לחוק. השכל, שהביעה התנגדות אידיאולוגית למהלך, נמנעה בהצבעה. גליק הסכים לתמוך בחוק בתמורה להסכמה של הקואליציה לקדם הצעת חוק שתאסור על פרסום סיגריות ומוצרי טבק, מלבד בעיתונות המודפסת.

באופוזיציה הביעו אכזבה מהחלטת ח"כ אילן גילאון (מרצ) לקזז את השר דוד אזולאי(ש"ס) שאושפז בבית החולים, על אף ההחלטה הכללית לבטל את כל הקיזוזים. יו"ר סיעת המחנה הציוני ומרכז מחנה הנגדה ח"כ יואל חסון תקף את חבר מרצ, שהסביר כי הסכים לקיזוז מ"סיבות הומניטריות" ואמר כי זה "סייע לקואליציה להעביר את החוק שכל כולו נועד להישרדותה הפוליטית, ולמעשה הציל לנתניהו את הקואליציה".

גם חוק הפריימריז וחוק המסתננים החדש אושרו

חוק נוסף שאושר הלילה הוא חוק הפריימירז, שיעניק למתמודדים בפריימריז מימון מטעם המדינה. 65 ח"כים תמכו בהצעה, בעוד 52 התנגדו לה. באם החוק יאושר, יאסרו תרומות חיצוניות למועמדים בבחירות פנימיות במפלגה על מנת לבטל תלות בלתי רצויה בין המתמודדים לתורמיהם. לפי החוק, מתמודד בפריימריז שהוא חבר כנסת יקבל את המימון מהכנסת, ואם לא ייבחר לכנסת, יצטרך להחזיר את הכסף.

ח"כ דודי אמסלם. צילום: פלאש 90
ח"כ דודי אמסלם. צילום: פלאש 90

יוזם החוק, ח"כ דוד אמסלם (ליכוד) הסביר: "המשמעות של החוק היום היא שבמפלגה כמו הליכוד, כמעט 45 אלף איש נותנים צ'קים לח"כ כדי שיתמודד בפריימריז. בז'רגון שלי זה נקרא שוחד על פי החוק. צריך לנתק את ההון מהשלטון חבר כנסת לא אמור לפגוש בשום תחנה תורמים. זה חוק חשוב לחיזוק הדמוקרטיה ולמלחמה בשחיתות. זה חוק שטוב למדינת ישראל".

חוק נוסף שאושר הלילה בקריאה שנייה ושלישית הוא החוק למניעת הסתננות, שיצר מהומה רבתי במחנה הציוני. ההצעה מאריכה את תוקף ההסדרים לטיפול המסתננים בשלוש שנים נוספות, וקובעת כי מתקן השהיה חולות ייסגר תוך שלושה חודשים, בהתאם לקצב ההתקדמות של הסכם הגירוש החדש שהממשלה מקדמת מול רואנדה. יו"ר המפלגה החדש אבי גבאי דרש בתחילה מכל חברי סיעתו לתמוך בהצעה, אך לאור התנגדות של מספר ח"כים, אישר חופש הצבעה. בהצעה תמכו 71 ח"כים והתנגדו לה 41 חברי כנסת.