בקריאה ראשונה ברוב של 64 תומכים מול 50 מתנגדים. חבר הכנסת דיכטר, יוזם החוק, אמר במליאה: "החוק הוא תעודת ביטוח שאנחנו משאירים לדור העתיד"

ח"כ . צילום יונתן זינדל, פלאש 90

מליאת הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את חוק הלאום ברוב של 64 תומכים מול 50 מתנגדים. הצעת החוק מעגנת בחוק-יסוד את מעמדה של מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי ואת זכותו של העם היהודי להגדרה עצמית במולדתו כזכות ייחודית לעם היהודי, את סמלי המדינה, את ירושלים כבירת ישראל, את השפה העברית כשפה הרשמית, ואת עקרון קיבוץ הגלויות. ח"כ דיכטר: "החוק הוא תעודת הביטוח שאנחנו משאירים אחרינו לדור העתיד". ח"כ לבני: "צריך לשלוח את כל הממשלה הזאת לשיעור אזרחות מההתחלה".

ח"כ דיכטר: "חוק הלאום הוא תעודת הביטוח שאנו משאירים אחרינו לדור העתיד! מדינת ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי. חוק הלאום הוא תעודת הביטוח שאנו משאירים אחרינו לדור העתיד! מדינת ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי. זוהי עובדה ברורה ויצוקה. אך למרות הכל, אחרי 70 שנה, לא לכולם ברורה העובדה הזו. ומי הם אלו, שמפחדים מחוק הלאום – חוק יסוד, ישראל מדינת הלאום של העם היהודי :

מעל כולם – הפלסטינים. אלו שסביבנו, הסבורים בטעות שצעדות שיבה ואיומים בטרור יכולות לשנות את המציאות. בהמנון שלהם הם אומרים: 'פלסטין היא ביתי, היא אדמת נצחוני, פלסטין היא נקמתי ואדמת העמידה האיתנה'. ואני אומר להם: אנחנו כאן, במדינת הלאום של העם היהודי, ואנחנו לא הולכים לשום מקום! מדינת ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי! לכל יחיד יהיו זכויות כפרטים, אך אופיה הלאומי של ישראל לעולם לא ישתנה! אלא שלא מדובר רק בפלסטינים. החוק מדיר שינה מעיניהם של הקיצוניים מתוך ערביי ישראל, שרואים בעצמם פלסטינים לפני שהם מגדירים עצמם ישראלים.

ישנם גם את המתנגדים שפשוט לא קראו את החוק ומוסתים להאמין שהחוק פוגע בזכויותיהם כפרטים וכאזרחים בישראל. פעם אחר פעם הם טוענים שהחוק יפגע במעמד השפה הערבית, למרות שכתוב בו במפורש: "אין באמור בסעיף זה כדי לפגוע במעמד השפה הערבית כפי שהיא ערב תחילתו של חוק יסוד זה! לצערי, ישנם גם חברי אופוזיציה, שמתעקשים לרוקן את החוק מתוכן. הם מנסים להתרפס בפני חברי הרשימה הערבית המשותפת בכל דרך אפשרית, אבל אפילו לניסוח המקל שהובא בשתי הצעות חוק יסוד, הח"כים מהרשימה המשותפת הערבית התנגדו. כל זאת רק בגלל הכותרת: ישראל מדינת הלאום של העם היהודי".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.