ועדת השרים לחקיקה אישרה היום (א') פה אחד את הצעת חוק הלאום. ההצעה מבקשת לעגן בחוק יסוד כי ישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית. כמו כן, על פי ההצעה יוגדר כי ירושלים היא בירת ישראל ועברית היא שפת המדינה. בנוסף נכתב בהצעה כי לשפה הערבית מעמד מיוחד.

ח"כ דיכטר. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
ח"כ דיכטר: "חוק הלאום קריטי" צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ההצעה אושרה ארבע שנים לאחר שח"כ אבי דיכטר הגיש אותה לראשונה בכנסת ה-18, וחתומי עליה 11 חברי כנסת נוספים ממפלגות הליכוד, הבית היהודי, כולנו וישראל ביתנו.

אחרי הקריאה הטרומית תשוב ההצעה לדיון בוועדה. ראש הממשלה בנימין נתניהו הצהיר בעמוד הפייסבוק שלו כי החוק יקודם בהקדם. "בתוך 60 יום נגיש לאישור הכנסת את ״חוק הלאום״ שיעגן את מעמדה החוקי של מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי. הצעת החוק תגדיר בנוסף גם את מעמד ההמנון והדגל, את הגדרת העברית כשפה הרשמית ואת מעמדה של ירושלים כבירת ישראל. נביא את החוק להצבעה בכנסת ואני מצפה לתמיכתן המלאה של כל המפלגות הציוניות".
השר יריב לוין,מ״מ יו״ר ועדת שרים לחקיק אמר היום:  ״החלטתי היום לשים סוף לגרירת הרגליים ולאשר בוועדת השרים לחקיקה את חוק הלאום. כבר זמן רב מדי שאנו מנסים לדון ולקבל החלטה לגבי החוק- חוק בסיסי אשר לא ברור איך לא עוגן בחקיקה עד כה ואשר מטרתו הפשוטה להגן על מעמדה של ישראל כמדינתו של העם היהודי. היום נגמרה תקופת ההמתנה. ההצעה תקודם ותוכן כהצעה ממשלתית עוד במושב הכנסת הנוכחי.״
שר התיירות יריב לוין. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
לוין, "החלטתי לשים סוף לסחיבת הרגליים". צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

ח"כ אבי דיכטר יו"ר ועדת חוץ וביטחון, אמר כי מטרת ההצעה היא "להגן על מעמדה של ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי, באופן שהוא מעגן בחוקי-יסוד את ערכיה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית". עוד הוסיף דיכטר, "חוק הלאום קריטי בימים אלו שבהם מנסים גורמים מבית ומחוץ לבטל את זכותו של העם היהודי לבית לאומי בארצו, ואת ההכרה במדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי", אמר.
עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20