ראש הממשלה בנימין נתניהו לא יוכל להצביע במליאת הכנסת על חוק ההמלצות: כך קבע הערב (ד') היועץ המשפטי לכנסת עו"ד איל ינון. לפי ינון גם שר הרווחה חיים כץ לא יוכל להשתתף בהצבעה, מחשש לניגוד עניינים, בשל חקירות המשטרה המתנהלות נגדם. מי שכן יוכל להצביע הוא יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן (הליכוד).

ינון כתב במענה לפניית התנועה לאיכות השלטון כי "משבאנו לבחון את הדברים מצאנו כי ראש הממשלה והשר חיים כץ לא השתתפו בהצבעה על הצעת החוק בקריאה הראשונה, ולדבריו של יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן, הם גם לא נלקחים בחשבון על ידו לצורך ההצבעות בקריאה השנייה והשלישית ולא ייטלו בהן חלק", כתב ינון.

נתניהו וחיים כ"ץ. צילום: אולייביר פיטוסי
נתניהו וחיים כ"ץ. צילום: אולייביר פיטוסי

לדברי התנועה לאיכות השלטון, בעקבות החקירות המתנהלות נגד נתניהו וכ"ץ, והפרסום על זימון לחקירה נגד ביטן, על השלושה שלא להצביע. ינון כתב כי "בנסיבות אלה, אין צורך להכריע בסוגיה המורכבת של קיומו או אי קיומו של ניגוד עניינים במקרה שבפנינו, שכן, כאמור, חברי הכנסת הנזכרים בפנייתך ושידוע שמתנהלת חקירה בעניינם, לא השתתפו בהצבעה שנערכה עד כה על הצעת החוק וגם אינם מתכוונים להשתתף בהצבעות שייערכו בהמשך".

אתמול הבהיר ינון כי על אף תלונות האופוזיציה, לא אירעו חריגות בהליך החקיקה. "לא ניתן לקבוע כי ההליך, כפי שהתקיים עד כה", כתב ינון, "חורג באופן קיצוני מהליכי חקיקה המתקיימים בוועדות הכנסת מעת לעת". לדבריו, "יש לעשות הבחנה ברורה בין המחלוקת, בכנסת ומחוצה לה, אודות תוכן הצעת החוק והשלכותיה, לבין הפרוצדורה, שביחס אליה, נכון לעת הזאת, והגם שמדובר בהליך חקיקה מזורז, לא מצאתי כי נפלו פגמים המצדיקים התערבות".

בבית היהודי יתמכו בעל כורחם בחוק

בינתיים, מי שלא מביעים התלהבות מהחוק הם חברי הבית היהודי. שר החינןך נפתלי בנט אמר בוועידת "דה מרקר" והודה כי: "אני לא מת על חוק ההמלצות, אבל גם לא כצעקתה", אמר שר החינוך, "להגיד שהייתי יוזם את החוק? לא. אני לא מתלהב מהחוק הזה, אבל האם צריך להתעסק בזה שבועות? כל בוקר אני קם זה קץ הדמוקרטיה. אני יוצא החוצה ורואה בתים ועצים ומתפלא שאנחנו עוד קיימים. צריך להתעסק בדברים אחרים".

גם שרת המשפטים איילת שקד התייחסה לחוק ואמרה: "לא הייתי מקדמת את החוק הזה אבל בקואליציה אתה עושה פשרות. צמצמתי משמעותית את החוק. סך הכול יש כאן שני ערכים שמתנגשים: זכות הציבור לדעת וזכות החשודים. השאלה אם צריך לשמור על שמו הטוב של חשוד. בנוסח שהגענו בסוף, כל הרעיון הוא שלא יהיו הדלפות ואדם שהוא בגדר חשוד לא יבוזה בציבור. שקד הוסיפה כי"לאחר שדרשתי מספר שינויים בנוסח האחרון שלה, הצעת החוק היא סבירה".

השר אורי אריאל. צילום: אוליבר פיטוסי
השר אורי אריאל. צילום: אוליבר פיטוסי

שר החקלאות אורי אריאל אמר בראיון ל"וואלה" כי יוזמות החקיקה פוגעות בימין: "כשאני רואה את הירידה בכמות המנדטים של הימין בכלל ושל הליכוד בפרט, אני חושב שהדברים שנעשים בעת האחרונה על ידי היוזמות של חלק מהח"כים פוגעת במחנה הימני ככלל, לא רק בליכוד, בבית היהודי ובאיחוד הלאומי".

בינתיים, ועדת הפנים של הכנסת ממשיכה לקדם את הצעת החוק, וכהכנה לקריאה שנייה ושלישית, ידונו מחבר חבריה. יו"ר הוועדה ח"כ דוד אמסלם מתכוון להגישו להצבעה כבר ביום שני הקרוב, כשאז תיוותר רק ההצבעה מליאה.