חברת הכנסת סופה לדבר (ישראל ביתנו) הגישה בשם מפלגתה ערר על טיוטת חוק הגיור שאושר היום והוא לא יעלה מחר להצבעה. "חוק הגיור במתכונתו הנוכחית מרחיק כל מי שמנסה ורוצה להתקרב ליהדות", נכתב בערר, "החוק הזה פוגע במערך הגיור של רבני צהר, ופוגע בסיכוי של אזרחים רבים בישראל, שעלו לארץ מכוח חוק השבות, משרתים בצבא, עושים מילואים, עובדים ומשלמים מסים – להימנות על העם היהודי". יש לציין שעל פי חוק השבות, גם מי שאינו יהודי על פי ההלכה, זכאי להגיע לישראל בתנאי שהוא נמנה על "זרע ישראל".

הרבנות הראשית לישראל בירושלים. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
ההצעה תעגן בחקיקה את הרבנות הראשית כגוף האחראי הבלעדי על הגיורים. הרבנות הראשית לישראל בירושלים. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

עוד נכתב בערר שהוגש, כי "בשנים האחרונות עשה מנהל הגיור הכול על מנת להקטין את מספר המתגיירים, באופן כזה שאפילו רות המואבייה לא הייתה מצליחה לעבור גיור בנוסח הנדרש ממתגיירים היום. השינוי היחידי שדרוש היום בנושא גיור הוא החזרת הסמכות לרבני הערים להקים בתי דין לגיור, ולגייר בכל עיר ועיר כפי שהיה נהוג עד אמצע שנות התשעים".

הצעת חוק הגיור הממלכתי שאושרה היום (א') בוועדת השרים לענייני חקיקה, אמורה לעגן בחקיקה את הרבנות הראשית כגוף האחראי הבלעדי על הגיורים במדינת ישראל. במפלגת 'ישראל ביתנו' מתנגדים למהלך ומסבירים כי "מתוך העיקרון אין בכוונתנו לתת יד לחוק שיעמיק את הפילוג והקרע בתוך העם היהודי". אולם למרות התנגדותה של המפלגה, יו"ר 'ישראל ביתנו' השר אביגדור ליברמן נעדר מהישיבה.

מתנגדים למונופול בגיור. יו"ר ישראל ביתנו השר אביגדור ליברמן. צילום: פלאש 90
התנגד אך נעדר. יו"ר ישראל ביתנו השר אביגדור ליברמן. צילום: פלאש 90


אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20