במפלגות השמאל והמפלגות הערביות גינו היום (א') את אישור הצעת חוק הלאום בוועידת השרים, המבקשת לעגן בחוק יסוד כי ישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית.  יו"ר , ח"כ כי החוק מבקש לבסס את הגדרתה של המדינה כמדינה יהודית, לא לצד היותה דמוקרטית, אלא על חשבונה ככזאת. "הכרזת מלחמה נגד אזרחי ישראל הערבים ונגד ישראל כחברה דמוקרטית ומתוקנת", הוסיפה.

גלאון. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
זהבה גלאון. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

עוד אמרה גלאון כי "התוצאה של חוק 'מדינת הלאום של העם היהודי' ברורה. יהודים מקבלים עדיפות על שאר אזרחי ישראל, ובכך פוגעים באופן בוטה בזכויות אדם, בדמוקרטיה, ובזכויות המיעוט הערבי בישראל. שמים את המילה 'יהודית' בקדמת הבמה, על חשבון הדמוקרטית".לפי גלאון, "המהלך הזה, שיעגן בחקיקת יסוד פרקטיקות גזעניות המדירות 20% מהאוכלוסייה, הוא איום על התשתית הדמוקרטית של המשטר בישראל, המבוסס על הרעיון הציוני של הקמת חברה שוויונית ודמוקרטית לכל אזרחיה. החוק הוא הכרזת מלחמה נגד אזרחי ישראל הערבים ונגד ישראל כחברה דמוקרטית ומתוקנת".

מאיים לחסום את הדחפורים בגופו. עודה. צילום: פלאש 90
איימן עודה. צילום: פלאש 90
גם ח"כ עיסאווי פריג', חבר מפלגתה של גלאון את החוק. "אישור חוק מוכיח שוב שעבור הממשלה הנוכחית, דמוקרטיה זאת קללה. זה חוק בסגנון לה פן, לאומנות פופוליסטית שאין מאחוריה דבר".

יו״ר , ח״כ , אמר: ״ממשלת ישראל ממשיכה לקדם חוקים שכל מטרתם היא עריצות הרוב על חשבון המיעוט. במקום לפעול לבנייה של עתיד משותף לכלל אזרחי המדינה, הממשלה פועלת להרוס את מעמד האוכלוסייה הערבית ולהדיר את תרבותם ושפתם".  ח"כ ג'מאל , כם הוא חבר סיעת גינה את החוק. "זו הכרזת מלחמה על האזרחים הערבים. האפליה מקבלת כאן גושפנקא חוקית כביכול. הסכנה בחוק זה שהוא מכסה את כל תחומי החיים בקביעת עקרון על, של שני סוגי אזרחות, אחד ליהודים ושני לערבים." זחאלקה הוסיף: "זהו יום חג לגזענות ולגזענים, וצריך לקרוא לכלב בשמו: זהו חוק אפרטהייד והעתק של חוקי ההפרדה הגזעית בדרום אפריקה. אנחנו נקרא לעולם להגן עלינו מפני טירניות הרוב של הימין הקיצוני בכנסת. אפילו לה פאן האב לא היה מעז להביא חוק דומה בצרפת."

ח"כ אראל מרגלית. צילום: פלאש 90
ח"כ . צילום: פלאש 90

ח״כ יוסף ג׳בארין מהרשימה המשותפת אמר: ״הצעת חוק הלאום היא חקיקת אפרטהייד במיטבה, והיא גם לא חוקתית בעליל. ההצעה נותנת גושפנקא חוקתית לעליונות האזרחים היהודים על פני האזרחים הערבים הילידיים. לא רק שההצעה תנציח את הקיפוח הקיים נגד האוכלוסייה הערבית, אלא שהיא גם תחריף את הפערים החברתיים והכלכליים בין יהודים וערבים. ישראל לא יכולה לטעון שהיא מדינה דמוקרטית כאשר בספר החוקים שלה קיים חוק שמעגן במפורש זכויות יתר לציבור היהודי, כגון בהגדרתה, בסמליה, וכן בשפה הרשמית".

גם ב'מחנה הציוני', מתחו ביקורת על אישור הצעת החוק. ח"כ אראל מרגלית, המתמודד על ראשות מפלגת העבודה אמר: "ממשלה שמפחדת לקבוע גבולות למדינה לא רשאית לקבוע את אופייה של המדינה", הטיח חבר אראל מרגלית (). "חוק הלאום הוא ניסיון להתנקש בדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון, ומזכיר תקופות אפלות . אני מצפה מכחלון לעמוד לצד האינטרס הציבורי-ישראלי, ולא לצד האינטרס המשיחי של נתניהו".

"מנהיג השמאל עלול להירצח". עמיר פרץ. צילום: פלאש 90
: "חוק שיחליש את מעמד של ישראל כמדינת העם היהודי".  צילום: פלאש 90

ח"כ עמיר פרץ המתמודד גם הוא על ראשות 'העבודה', אמר: ״חוק הלאום שאישרה לענייני חקיקה הוא חוק הלאומנות. זהו חוק שיחליש את מעמדה של ישראל כמדינת העם היהודי. זהו צעד גדול בדרך להגשמת חזון המדינה האחת חזונו של עזמי בשארה״

 

 

 

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.