"התפקיד שלי כראש עיריית תל אביב היא לוודא שיש מערכת חיים שפויה. הטרגדיה היא שאם לא אצליח לקיים מערכת חיים שפויה, האזרחים בישראל לא יבינו את המציאות", כך הסביר היום (ה') ראש עיריית תל-אביב יפו רון חולדאי את מציאות הטרור בה ישראל שרויה.

"האם זה גורל? האם  זה נגזר עלינו?" שואל חולדאי "השאלה היא האם לא יהיו גילויי שמחה בעזה או טול כרם. עם כל הכבוד אנחנו המדינה היחידה בעולם שעם אחר נמצא תחת הכיבוש שלנו, בלי זכויות אזרח, כלאורך כל השנים מהנהיגנו אומרים שאנחנו מחזיקים בשטח לקראת ניסיון לעשות הסדר"

בראיון לאילנה דיין בגלי צה"ל טען כי גל הטרור אינו מכת גורל וכי "יש דברים שאנחנו יכולים לעשות משהו כדי למתן את האיבה בין העמים. בעוד שמנהיגים אחרים, כמו מנהיגי מצרים הבינו שצריך להגיע לאיזשהו הסדר כדי לתעל את האנרגיות לטובת לדברים אחרים".

"אנחנו כבר חמישים שנה במצב של כיבוש, שאני הייתי שותף לו וחזיתי בו. אני מכיר את המציאות ויודע שמנהיגים עם אומץ צריכים לשאוף לעשות ולא לדבר סתם" "העובדה שאנחנו סובלים את הסבל הזה לא עוזר לנו להבין מה אנחנו כן צריכים לעשות. יביל לשונוי רק אם אנחנו נראה לשכנינו שיש לנו כוונת אמת לחזור למציאות אותה הבטיח לנו הרצל, מדינת יהודים, אולי קטנה יותר אבל בעלת רוב יהודי מוצק." אומר חולדאי.

"להפרד מהמציאות שבה יש לנו אנשים שאין להם זכויות אזרח והם לא אזרחי מדינת ישראל, אי אפשר להמשיך להחזיק אנשים במצב שאתה כובש אותם ולחשוב שהם יגיעו למסקנה שהכל בסדר"

"באופן ראלי לדאבוני, בדמוקרטיות קשה להוכיח דרך השכל, 'ההוויה מייצרת את התודעה' וכנראה שההוויה צריכה להשתנות לרעה כדי שהתודעה תשתנה"

חולדאי הסביר כי הוא אינו מצפה מהערבים שלא לגלות שמחה על הפיגועים וכי הטרור נובע מהתנהגותה של ישראל: "השאלה היא אחרת. זו לא שאלה אם אני אגיע למצב שאין גילויי שמחה בעזה ובטול כרם. עם כל הכבוד, אנחנו נמצאים במדינה היחידה בעולם שבה עם אחר נמצא תחת כיבוש שלנו מבלי שיש להם זכויות אזרח כשלאורך כל השנים מנהיגינו אומרים שהשטח הזה הוא לצורך העניין ערבון, לטובת איזשהו הסכם ואין בצד עם מי לדבר. הצרה היא שכשאין טרור לא מדברים, כשמדברים אומרים שיש טרור. צריך את האומץ כדי לעשות איזשהו הסדר".

בהמשך הראיון אמר חולדאי כי הוא תומך בחזרה מהירה לשגרה בתל אביב, אך הוסיף כי דווקא הפרת השגרה כתוצאה מטרור עשויה לקדם פתרון מדיני למצב. המראיינת אילנה דיין ביקשה לוודא את כוונת דבריו: "אתה אומר שרק טראומה גדולה, טרגדיה בסדרי גודל שאנחנו לא מכירים, רק היא תעמיד את הישראלים מול המציאות בעינים פקוחות ותחולל שינוי אמיתי?" חולדאי השיב: "לצערי זאת המציאות".

סגן שר הביטחון, ח"כ הרב אלי בן דהאן בתגובה לדבריו של חולדאי:מול הטענה ההזויה הזו, אנחנו אנשי הימין צריכים להגיד, אתם ההזויים. אנחנו חיים את המציאות הקיימת, ואתם הזויים שחושבים שרק אם נגיע לשיחות שלום הטרור ייפסק. ההיפך הגמור, הטרור נמשך בגלל שיש להם תקווה לקבלת מדינה. ברגע שהתקווה הזו תסתיים, ברגע שהם יבינו, שאין תקווה לחלומות שלהם הטרור ייפסק" עוד אומר סגן השר: "אני רוצה להזכיר לו שהטרור היה פה לפני 100 שנה ולפני 150 שנה. בתרפ"ט נרצחו יהודים ולא הייתה מדינת ישראל ולא היה כיבוש."