הלילה (ו') נועדה סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי עם סגן שר החוץ והמזכיר הכללי של ממשלת פרו נסטור פופליזיו, בפסגת ברית המדינות הפסיפיות בקולומביה. בפגישתם התייחסה חוטובלי להצבעתה העתידית של פרו בועדת המורשת של אונסק"ו, "ישראל מצפה מידידה כפרו להתנגד בתוקף להחלטה שהיא כולה הכחשת ההיסטוריה".

סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי בתדרוך לשגרירים הזרים בנושא הצבעה בוועדת המורשת של אונסק"ו המגדירה את מערת המכפלה בחברון כאתר מורשת. ללא קרדיט
חוטובלי השבוע, בתדרוך לשגרירים הזרים בנושא הצבעה בוועדת המורשת של אונסק"ו.

הפגישה האחרונה מהווה חלק ממסע הלחץ הדיפלומטי שמפעיל משרד החוץ לקראת ההצבעה בועדת המורשת של אונסק"ו, שתחל ביום ראשון הקרוב. מספר החלטות אנטי-ישראליות עתידות לעלות להצבעה במהלך הוועידה.

עוד אמרה סגנית השר במהלךהשיחה עם פופוליזו, "כל מי שמכיר היסטוריה, יודע שלעם היהודי יש קשר בן 4,000 שנה לעיר העברית הראשונה חברון. הפלסטינים מכחישים את ההסטוריה ומשתמשים בתמונות מזויפות כדי להפיץ את השקרים. אנו מבקשים מפרו להצביע נגד הצעת ההחלטה המסולפת". היא ציינה גם כי ישראל ביקשה שההצבעה תהיה חשאית, כדי לא להביך מדינות שיסכימו להתנגד להחלטה. סגן שר החוץ של פרו הבטיח להעביר את הדברים לממשלתו ולעשות מאמץ לצאת נגד ההחלטה.

מערכת המכפלה. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
מערכת המכפלה. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

לפי דיווח הבוקר ב'מקור ראשון', גורמים מדיניים סבורים שיש לישראל סיכוי לגייס שבע מדינות שיצביעו נגד הצעת ההחלטה של הרשות הפלסטינית להכריז על מערת המכפלה "אתר מורשת עולמי הנמצא בסכנה". ישראל ביקשה שתהליך ההצבעה בוועדה, שחברות בה 21 מדינות, יהיה חשאי, מה שיקל על תמיכה בישראל. הצבעה פומבית תקשה על מדינות אפריקניות או מוסלמיות להצביע בגלוי לטובת ישראל.

בכוונת הפלסטינים באמצעות מדינות ערביות, להעלות שתי הצעות בכינוס: הראשונה קוראת להכיר בהליך חירום בחברון היהודית ובמערכת המכפלה כאתר מורשת לאומי פלסטיני. השנייה קוראת שוב לנתק את הזיקה בין העם היהודי ומדינת ישראל לירושלים.

 

 

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא