בית המשפט המחוזי בלוד הורה היום (שלישי) על שחרורו למעצר בית של הקטין שהואשם בהריגתה של עאישה א-ראבי סמוך לרחלים לפני כחצי שנה, אולם הפרקליטות תגיש על כך מחר (ד') ערר לבית המשפט העליון.

כפי שפרסמנו לראשונה בחדשות 20, ממצאי דגימת ה-DNA מהאבן שהביאה להפללתו לא הועברו למכון לרפואה משפטית באבו כביר, כפי המתחייב בחוק, אלא היא נבדקה במעבדה לזיהוי פלילי בלבד.

לבקשת סנוגריו של הנער, עורכי הדין אריאל עטרי ועדי קידר, הועברה לבית המשפט חוות דעת של מנהל המכון המכון לרפואה משפטית, ד"ר חן קוגל, הסותרת את עובדות נסיבות המוות בכתב האישום. בחוות הדעת נכתב כי החבלות שנמצאו בראשה של א-ראבי לא תואמות פגיעה כתוצאה מאבן אחת, כפי שנטען בכתב אישום, ועל כן לא ניתן להכריע שהיא אכן נהרגה מפגיעת האבן שהושלכה לעבר להרכב.

עאישה א-ראבי

 

חוות הדעת של ד"ר קוגל מגיעה בין היתר בעקבות הפרסום הראשון בערוץ 20 כי בניגוד להסכמים בין המשטרה למכון לרפואה משפטית, האבן ממנה נהרגה א-ראבי לא נשלחה לבדיקה במכון לרפואה משפטית ובדיקת ה-DNA נעשתה במעבדת זיהוי פלילי של המשטרה בלבד.

 

בנוסף, המכון לרפואה משפטית לא בדק את הגופה לאחר האירוע. היא נבחנה במכון פתולוגי ברשות הפלסטינית שקבע כי א-ראבי נהרגה מפגיעת אבן. על פי חוות דעת זו נכתבה חוות הדעת של המכון בישראל. בעקבות ההתנהלות הלא תקנית הזו הועברה גופתה של המנוחה הועברה למכון לרפואה משפטית לבדיקת נסיבות המוות.

ד"ר קוגל התבקש לצרף את חוות דעתו לנסיבות מותה של א-ראבי, שמטרתה היא הבהרת דעות של ששת עמיתיו למכון שדעתם של חלק הייתה שונה מדעתו באשר לנסיבות המוות. "שתי רופאות סברו כי אין מניעה שהפגיעות בגולגולת המנוחה, כפי שנראו בתצלומים, יכולות להיגרם מאבן שנזרקה, נימוקן העיקרי היה מהירותו הגבוהה של הרכב, ושטח הפנים הגדול יחסית של האבן הפוגעת. כאמור, דעתן שונה מדעתי שלי" ,כותב ד"ר קוגל והוסיף כי "חיפוש בספרות המקצועית שערכתי לא העלה אף מקרה בו נגרמו נזקים כה נרחבים לעצמות הגולגולת כתוצאה מפגיעת אבן".

בניגוד לסברת שתי הרופאות, שני רופאים אחרים במכון תמכו בדעתו של קוגל כי "החבלות בגולגולת המנוחה מתיישבות עם נזקים הנגרמים באנרגיה גבוהה מאוד, ולא מפגיעה אחת של אבן. אחד מבין הרופאים הללו תמך גם בדעתי שנראים, לפחות, שני מוקדי אימפקט".

מנגד, ד"ר קוגל ציין כי "שני רופאים אחרים סברו של על-סמך הנתונים שמוצגים לעינינו, איכות התמונות הלא מיטבית והתיאור היחסית לא מפורט בחוות הדעת לא ניתן להכריע לכן או לכאן. עלי לציין כי ידועים מקרים בהם אנשים נהרגו מפגיעת ראש בשל אבן שנזרקה עליהם בעת שנסעו ברכב. זוהי תופעה ידועה שקרתה בעבר. הוויכוח אינו אם ניתן למות כתוצאה מפגיעת ראש, אלא כפי שצויין קודם – התאמת הנזקים החבלתיים שנמצאו למנגנון שתואר".

את חוות הדעת סיים ד"ר קוגל במשפט הבא: "בסופו של דבר אני הוא זה החתום על חוות הדעת ועומד במצפון שקט מאחורי מה שנכתב בה".

עורכי הדין אריאל עטרי ועדי קידר המייצגים את הנער, אמרו היום בצאתם מהדיון כי "אם היה ספק עד היום בחפותו – ראש המכון לרפואה משפטית הסיר אותה כשקבע שלפי דעתו המקצועית המוות לא נגרם כתוצאה מפגיעת אבן כלל, כמתואר בכתב האישום".

שחרורו של הקטין למעצר בית מהווה פגישה קשה בעמדת הפרקליטות שביקשה לצייר תמונה של נער מסוכן המבקש לבצע מעשי טרור. על פי כתב האישום צ', בן ה-16, תלמיד ישיבת פרי הארץ ברחלים נאשם בעבירת הריגה בנסיבות מעשה טרור, יידוי אבן עבר כלי תחבורה בנסיבות מחמירות בנסיבות מעשה טרור וחבלה במזיד בנסיבות מעשה טרור. הוא מואשם כי יידה אבן במשקל שני ק"ג לעבר הרכב שבו נסעה א-ראבי עם בעלה ובתה, "במטרה לפגוע ביושבי הרכב, ומתוך אדישות לאפשרות גרימת מותם". לפי כתב האישום, הוא עשה זאת "מתוך מניע אידיאולוגי של גזענות ועוינות כלפי ערבים באשר הם".

חוות הדעת הזו עשויה, בתסריט אופטימי, להביא לביטול כתב האישום מכמה סיבות, ביניהן העובדה כי כתב האישום קובע שהיא נהרגה כתוצאה מפגיעת האבן שהושלכה ועליה ממצא ה-DNA. כאמור, לדברי ד"ר קוגל ושני רופאים מהמכון שתומכים בגרסתו, ישנם שני מוקדי פגיעה בראשה, כלומר, לא ייתכן שהפגיעה נעשתה כתוצאה מהשלכת אבן אחת.

כמו כן, כתב האישום קובע כי לא נגרמה תאונה כתוצאה מהשלכת האבן, כך שלא רק שהאבן לא גרמה למותה, אלא גם תאונת דרכים לא נגרמה כתוצאה מהשלכתה ואשמת הריגה אינה באה בחשבון.

אילת כהנא

אילת כהנא