No Tag To Print

שוטר, יסמ, ניידת, פיגוע, דקירה, ירושלים, העיר העתיקה, משטרה, שוטרים

חוויה בת 2,000 שנה בגן הלאומי ממשית

חוזרים אל רחוב השוק הקדום, אל ניחוחות העבר בדרך לחוויה היסטורית, צבעונית וקסומה של מראות, ריחות וטעמים, והכל בליווי מוזיקה, ריקוד ואווירה ציורית עוצרת נשימה

הגן הלאומי ממשית. צילום: מנו גרינשפן

 

לא רבים יודעים זאת, אך בעיר הנבטית הקטנה ממשית נמצא המטמון הגדול ביותר שהתגלה בארץ: כ-10,000 מטבעות כסף, וכן כמה ממצאים ארכיאולוגיים משמעותיים. ממשית החלה את חייה כתחנת דרכים זעירה ועם השנים הפכה לעיר שתושביה הנבטים התמחו, בין השאר, במסחר ובחקלאות מדברית. מאוחר יותר, בתקופה הרומית, היא הייתה מרכז חשוב לגידול סוסים. למבקרים בה היא מציעה – על שטח קטן יחסית של כ-40 דונמים – ממצאים מרגשים מתקופות נבטיות שונות, כמו גם מהתקופות הרומית והביזנטית.

ולפני סיור בעיר, הנה כמה אנקדוטות לשוניות: מקור שמה הוא בשם שהעניקו לה הרומאים: ממפיס (כן, כמו העיר ממפיס שבארה"ב). בתקופה הערבית היא כונתה כורנוב – על שמו של משקה שמיזג חלב, דבש ותמרים.

למרות שהיא הקטנה ביותר מבין ערי הנבטים שבנגב, היא המשוחזרת שבהן, מה שאומר שכאן אין צורך להפעיל יותר מדי את הדמיון. היא גם מציגה לראווה אדריכלות נבטית מפוארת למדי, כזו שלא תפגשו בשום מקום אחר. יש כאן רחובות יפהפיים, להם נושקים מבנים כאולמות, חצרות ומרפסות – והכל מעוצב לעילא – מרמת הסיתות של אבני הבנייה ועד לקשתות התומכות בתקרות.

לצד כל אלו, אל תפספסו ביקור בכנסייה המערבית, המכונה "כנסיית הנילוס", שנבנתה לאחר שנעלמו הנבטים מן הנוף המקומי. כיאה לצו האופנה הביזנטי, רצפת הכנסייה עשירה בפסיפסים המציגים לראווה דגמים גיאומטריים, מיני ציפורים וכתובות שונות.

הגן הלאומי ממשית. צילום: מנו גרינשפן

 

השחזור המרשים שהתבצע בממשית מקל על המטייל להתרשם מפאר הארכיטקטורה המדברית הנבטית, המוצגת כאן במלוא הדרה, כפי שאינה מוצגת בשום מקום אחר. רחובות שלמים נותרו על כנם, ובהם קבוצות של מבנים נבטיים בעלי אולמות, חצרות ומרפסות. האבנים מסותתות היטב והקשתות התומכות את התקרה בנויות להפליא. אל תוותרו גם על שני מבני הכנסיות המרשימים שהתגלו בממשית, בהם עיטורים קדומים רבים.

אופי הטיול: ביקור באתר עתיקות, אורך המסלול: כקילומטר, משך המסלול: כשעתיים.

הגעה: גן לאומי ממשית נמצא כ-8 קילומטרים מדימונה לכיוון צומת רותם שעל כביש מס' 25 (באר שבע-דימונה).

תכלס- מה קורה בפסח?

"השוק הנבטי" – חוויה בת 2,000 שנה בגן הלאומי ממשית

חוזרים אל רחוב השוק הקדום, להתחבר אל ניחוחות העבר, להתרגש מחוויה "היסטורית" צבעונית וקסומה של מראות, ריחות וטעמים. סוחרים אותנטיים פורשים את מרכולתם: בזאר של  שטיחים, "ענתיקות", רקמות, דברי נחושת, תבלינים, מור ולבונה. לצדם, דוכני אומנים ובעלי מלאכה "מסורתיים": מנפח הזכוכית, הקדר, הנגר, וכל זאת בליווי מוזיקה, ריקוד ואווירה ציורית שקשה להסביר במילים.

בשוק שפע סדנאות ייחודיות לילדים, מתחם משחקי חשיבה עתיקים (חינם), קדרות באבניים, בנייה בלבני בוץ כאבותינו (חינם), טיפול הוליסטי ופינוק לגדולים, נגינה וריקוד מדרכי הבשמים והמשי (חינם), אוהל אלף לילה ולילה (חינם) והדרכות בסמטאות העיר כל שעה עגולה החל מהשעה 10:00 (חינם).

הגן הלאומי ממשית. צילום: מנו גרינשפן

 

היכן: גן לאומי ממשית, אתר מורשת עולמית

מתי: ימי ראשון עד חמישי 01-05.4, בשעה 10:00.

מיוחד: "שוק לילי" – מסתורין וקסם בלב העיר הנבטית

בשעה 20:00 – אנסמבל ממשית במופע מוזיקה מדרכי הבשמים מארח את רחלה זמרת החליג'י בשיר געגוע אל המדבר ואת הרקדנית אורית סוכרי עמה נפליג אל דרכי המשי. נסגור את הלילה בלהטוטי אש מלהיבים.

מתי: רביעי 4.4, השוק ימשך ברצף מ 10:00 ועד 22:00.

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.

למידע נוסף ולכל הפעילויות היכנסו: רשות הטבע והגנים

צילום: רשות הטבע והגנים

It is not Android