מעל חודש מאז הרצחו של ז"ל ולבית המחבל לא הוצא אפילו צו הריסה. ארגון '' דורש מענה מאלוף פיקוד המרכז נדב פדן לאחר שפנה אליו כבר בעניין וייצג את אביו של דביר, אך האלוף טרם הגיב לפנייתו, חרף קביעת היועמ"ש כי הוא מחויב בכך.

 

בעקבות הפיגוע בו נרצח דביר שורק ז"ל:

לפני כשבועיים, פנה ארגון בצלמו לאלוף פיקוד המרכז נדב פדן ודרש ממנו את הריסת בית המחבל, לאחר שהביא בפניו את היעילות שבדבר שהוכח לא פעם על ידי ראשי מערכת הביטחון. 'בצלמו' בפנייתו מייצג את אביו של דביר ז"ל.

בפניו של האלוף הוצגה קביעת היועמ"ש כי חייבים לשתף את המשפחות השכולות בהליכים המשפטיים שמתנהלים נגד מפגעי יקירהם ולהענות לכל פנייתם. זו לא הפעם הראשונה בה האלוף פדן מתעלם מפניות ארגון 'בצלמו' שייצג את המשפחות השכולות שוב ושוב וליווה אותם לאורך הדרך. דוגמת הרס בתי המחבלים של החייל סמ"ר ינאי וייסמן, החייל זיו מזרחי, הדר בוכריס, שלום שרקי, אברהם אשר חסנו. מקרים אלה בהם המפגעים הורשעו ברצח וצו הריסה לבתיהם לא ניתן. כלל הפניות נעשו בייפוי כוח מלא ל'בצלמו' מהמשפחות מה שמחייב את האלוף במתן מענה שכאמור, טרם נמסר על ידו.

מעו"ד מיכאל ליטווק, יועמ"ש תנועת 'בצלמו' המייצג את משפחת שורק נמסר:

"נקבע שוב ושוב כי הרס בתי מחבלים מייצר הרתעה ומציל חיים. כך נטען על ידי השב"כ, המל"ל וצה"ל אשר טרח להוציא דו"ח מיוחד המוכיח זאת. עוד נקבע כי לצורכי הרתעה, קיימת חשיבות עצומה להרס בתי המחבלים בסמיכות לפיגוע. ככל שעובר הזמן אפקט ההרתעה מתמוסס. ככול שבתי מחבלים יהרסו בסמיכות של ימים ספורים לרצח, התגובה המהירה תעביר מסר מרתיע וחד משמעי.

לצערנו לא רק שצה"ל טרם הוציא כל צו הריסה, הוא גם מסרב לעדכן את המשפחה השכולה בהליכים וניכר כי מטרתו כמו במקרים רבים אותם אני מייצג, להימנע מהחובה המוטלת עליו להרס בתי מחבלים, אציין כי לעיתים רבות לאחר חלוף הזמן, צה"ל מבצע הרס של קיר בודד.

אנו דורשים מצה"ל להעביר מענה ענייני בהקדם, האם בכוונתו להרוס את בתי המחבלים והאם בכוונתו לבצע הרס מלא של בתי המחבלים או להסתפק בקיר בודד? לצערנו צה"ל מסרב להעביר מענה בנוגע לפניות דומות של משפחות שכולות וזאת למרות החלטת היועמ"ש לממשלה כי המשפחות השכולות יהיו חלק בלתי נפרד מהליך הרס בתי מחבלים".

עו"ד ליטווק הוסיף: "אנחנו נמשיך להלחם ולייצג את המשפחות הללו מול הטרור והשמאל הקיצוני שעוזר למשפחות האלה משפטית".

 

תגובת דובר צה"ל:

"צה״ל וגופי הביטחון פועלים באופן נחוש ויום יומי לשמירה על שלומם של אזרחי מדינת ישראל, לסיכול פיגועי טרור ולהרתעת מחבלים, במגוון דרכים שונות.
הריסת בתי מחבלים מבוצעת לאחר תהליך סדור במסגרתו נשקלים על ידי הגורמים הרלוונטיים כלל השיקולים הנחוצים לעניין. בין השיקולים המרכזיים ניתן לציין את השיקולים שנקבעו בפסיקת בג"ץ, שיקולים מבצעיים ונסיבותיו הפרטניות של כל מקרה.

בימים אלו נבחנת האפשרות להורות על החרמת והריסת בתי המחבלים שביצעו את הפיגוע ביום 7 באוגוסט 2019, בו נרצח דביר שורק ז"ל".

בקר למכתב ששלחו מארגון 'בצלמו' מסרו מדובר צה"ל:

"המכתב בנושא התקבל בצה״ל בימים האחרונים, ולאחר שייבחן על ידי הגורמים הרלוונטיים, יענה במישרין לפונים".

אלדר ממן

אלדר ממן


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.