No Tag To Print

צילום: שאטרסטוק

חודש לבחירות בארה"ב: הכירו את המועמדים

קצת יותר מחודש לבחירות – אלו המועמדים לנשיאות המעצמה הגדולה בעולם

בעוד קצת יותר מחודש, בשלישי בנובמבר, ייערכו הבחירות בארה"ב. הנשיא שייבחר, יישבע אמונים כחודש וחצי לאחר מכן, בעשרים בינואר 2021.

הרפובליקנית והדמוקרטית – מה זה אומר?

בבחירות מתמודדות שתי המפלגות הגדולות והעיקריות בארה"ב: המפלגה הרפובליקנית והמפלגה הדמוקרטית.

המפלגה הרפובליקנית – מפלגה שמרנית באופייה, כחלק מזה מתנגדת להפלות ולנישואים חד-מיניים. המפלגה דוגלת בשוק חופשי, ומגישה קו ישיר ונוקשה כלפי הטרור באמריקה ובעולם.

המפלגה הדמוקרטית – המפלגה מציעה קו שמאל-פרוגרסיבי, כחלק מזה תומכת בהפרדת הדת מהמדינה, נותנת מקום ל'ארגוני הגאווה', ותומכת במה שנקרא 'רב-תרבותיות' ו'זכויות אזרח'. בפן הכלכלי המפלגה נוטה לסוציאליזם במידות שונות, ותומכת באיגודי עובדים.

המועמדים של שתי המפלגות, הם דונלד טראמפ – הנשיא המכהן מטעם המפלגה הרפובליקנית, ומולו ג'ו ביידן – נציג המפלגה הדמוקרטית.

דונלד טראמפ: המתמחה שהפך לנשיא

עוד טרם כניסתו לפוליטיקה, היה דונלד טראמפ מוכר בתרבות האמריקאית. טראמפ נולד ב-14 ביוני 1946, וכיום הוא בן 74. מילדותו היה מעורה בעסקי המשפחה, ובגיל 26 מכר מתחם דירות בסינסינטי שבאוהיו שברשות המשפחה בשווי 6.75 מיליון דולר.

בגיל 18 החל ללמוד באוניברסיטת פורדהם בניו יורק, ובשנתו השלישית עבר ללמוד כלכלה בבית הספר וורטון שבאוניברסיטת פנסילבניה, סיים את לימודיו ב-1968.

צילום: כריסטופר הלורן, שאטרסטוק

לטראמפ חמישה ילדים, המוכרת ביניהם היא בתו הגדולה איוונקה טראמפ, שהתגיירה בגיור אורתודוקסי ונשואה לג'ארד קושנר – איש עסקים אמריקאי, ובשנים האחרונות יועץ בכיר של טראמפ.

מלבד עסקיו, טראמפ התפרסם גם בתכנית "המתמחה", תכנית שהפיק יחד עם מארק בארנט, והנחה אותה. בתכנית המתמודדים מתחרים זה בזה במשימות שונות הקשורות למהלכים כלכליים, והזוכה מקבל משרה באחת מחברותיו של טראמפ. על חלקו בתכנית, נרשם שמו ב'שדרת הכוכבים של הוליווד'.

טראמפ משמש כנשיא ארה"ב משנת 2017 עד עכשיו.

טראמפ וישראל

טראמפ נחשב ידיד קרוב של מדינת ישראל ושל ראש הממשלה בנימין נתניהו, ואף תמך בו במהלך הבחירות בישראל לכנסת ה-19. בסרטון שפרסם הנשיא האמריקני, אמר טראמפ "ראש ממשלה חזק זו ישראל חזקה", כשהוא מתכוון לנתניהו.

ידידותו הוכחה במספר פעילויות בולטות, ביניהן הכרזתו בוועידת איפא"ק כי יש להכיר בישראל כמדינת העם היהודי, העברת השגרירות האמריקאית מתל אביב לירושלים. טראמפ אף הרחיב את ההגדרה למושג 'אנטישמיות'.

פגישת רה"מ נתניהו וטראמפ באו"ם. צילום: אבי אוחיון, לע"מ

פעילות משמעותית קרובה לקידום מעמדה של ישראל, היא 'תכנית המאה', התכנית מנסה לעשות הסדר ביחסים עם ערביי האזור והוכנה בשיתוף עם ראש הממשלה נתניהו. הגם שנשמעות ביקורות ופרשנויות שונות ביחס לתוצאות התכנית, אין ספק כי המגמה של נשיא ארה"ב היא קידום מדינת ישראל בעולם ובמזרח התיכון.
התכנית נדחתה לעת-עתה עקב הסכם השלום שנחתם עם איחוד האמירויות, שנעשה בתיווך האמריקנים, ובין תנאי ההסכם היה דחיית החלת הריבונות כפי שהוסכם בתכנית המאה.

קרדיט: מרווין רויטר, שאטרסטוק

ג'ו ביידן: מסגן הנשיא יהפוך לנשיא?

ג'ו, או בשמו המלא ג'וזף רובינט ביידן, נולד ב-20 בנובמבר 1942, וכיום הוא בן 77.

ב-1965 קיבל תואר ראשון מאוניברסיטת דלאוור, עם תואר דו-חוגי בהיסטוריה ומדע המדינה. לאחר מכן נרשם ללימודים בבית הספר למשפטים של אוניברסיטת סירקיוז. ביידן הוא בעל תואר דוקטור במשפטים, וקיבל רישיון לעסוק בעריכת דין בדלאוור ב-1969.

לביידן שלושה ילדים מאשתו הראשונה, ולאחר תאונת דרכים קטלנית בה מצאה את מותה יחד עם ביתם הקטנה, נישא בשנית לד"ר ג'יל טרייסי ביידן, אשת חינוך, ולהם בת.

צילום: אוסקר איוון לופז, שאטרסטוק

תחילת הקריירה הפוליטית: בשנת 1969 ובהיותו בן 27, רץ ביידן מטעם המפלגה הדמוקרטית לחברות במועצת מחוז ניו קאסל. עוד לפני כניסתו לתפקיד, דיבר ביידן על ריצה לסנאט של ארצות הברית תוך שנתיים. הוא שירת במועצת המחוז מ-1970 עד 1972, במקביל לעבודתו כעורך דין.

ביידן התחיל לכהן בסנאט בגיל המינימלי שבו הדבר אפשרי, והיה הסנטור השישי בצעירותו בהיסטוריה של ארצות הברית.

שימש כסגן נשיא ארה"ב ברק אובמה בשתי כהונותיו, בין השנים 2009-2017.

ביידן וישראל

ומה בדבר יחסיו עם ישראל? קובי ברדה, פרשן לענייני יחסי ארה"ב-ישראל, אומר לנו את הדברים הבאים:

ג'ו ביידן של 2020 הוא לא ג'ו ביידן של ממשל אובמה. כיום ג'ו ביידן נשלט על ידי הזרם הפרוגרסיבי במפלגתו, שאחד מהמאפיינים שלה היא הניסיון לדחוק את ישראל.

צילום: Drop of Light, שאטרסטוק

דוגמא לכך ניתן למצוא בסירובה של אלכסנדריה אוקסיו-קורטז, חברת המפלגה, להגיע לכנס של תנועת 'שלום עכשיו' באמריקה לזכרו של יצחק רבין, וזאת בטענה כי רבין אמר במהלך האינתיפאדה הראשונה דברים קשים כנגד הערבים.

אם ייבחר לנשיא ארה"ב, אומר לנו ברדה, ביידן יצטרך לתמרן בין גישתה של המפלגה לשמור על יחסים עם ישראל, לבין הפלג ההולך וגדל העומד על שמונים חברי קונגרס של השדולה הפרוגרסיבית. ככל הנראה בפשרות שיעמדו לפניו, יצטרך ביידן לנטות לצד הפרוגרסיבי ולא לטובת מדינת ישראל.

צריך להזכיר עוד, כי כבר בתקופתו כהונתו כסגנו של אובמה, יחסיו עם ראש הממשלה נתניהו לא הזהירו. במהלך 2015 ביידן החרים את נאומו של נתניהו בקונגרס, ואף נפגש במהלך וועידת מינכן לביטחון עם יצחק הרצוג, יו"ר האופוזיציה דאז. אך לאחר מכן נפגשו השניים בזמן ביקורו של ביידן בארץ.

It is not Android